מחשב העל המהיר בעולם הופך למהיר עוד יותר • HWzone
טכנולוגיה

מחשב העל המהיר בעולם הופך למהיר עוד יותר

מחשב ה-K Computer של פוג'יטסו זוכה לעדכון, והופך לראשון אי פעם שחוצה את קו ה-10 קוודריליון חישובים בשניה

לא בטוח שהוא יוכל להריץ את קרייסיס, אבל K Computer, מחשב העל המהיר בעולם, רשם לזכותו הישג לא פחות חשוב בימים אלו – המחשב הראשון שמגיע לביצועים של מעל ל-10PetaFLOPS/s, שהם 10,000,000,000,000,000 חישובי נקודה צפה בשניה.

המחשב עתיר הביצועים נבנה בידי חברת פוג'יטסו והחל לפעול לפני מספר חודשים במכון RIKEN שביפן. ביוני האחרון כבש 'K' את פסגת עולם מחשבי העל כשהשיג תוצאה של מעל ל-8PetaFLOPS/s בתוכנת הבנצ'מארקינג המוכרת ,LINPACK תוך שהוא מדלג בקלילות מעליבה כמעט מעל האלוף הקודם, Tianhe-A1 הסיני, שהגיע לתוצאה של כ-2.5PetaFLOPS/s "בלבד".
K Computer, שנבנה מראש במטרה להיות המחשב הראשון שיחצה את קו ה-10 פטה, הדגים לא רק יכולות עיבוד אדירות, אלא גם יעילות עבודה שוברת שיאים – 93.0 אחוז.

הוא אולי יעיל במיוחד, אבל הוא עדיין
צורך חשמל כמו יותר מ-10,000 בתי קרקע ממוצעים
רואים את זה? עכשיו תכפילו ב-864

כפי שכבר הבנתם מהפיסקה הראשונה בפוג'יטסו לא הסתפקו במספרים המדהימים הללו, והמשיכו לעדכן ולשפר את ה"בייבי" שלהם במטרה ליישם את המטרה שלשמה הוא נבנה.
עושה רושם שההשקעה אכן השתלמה – במהלך ה-7 וה-8 באוקטובר ביצע K Computer הרצה של תוכנת ה-LINPACK במשך 29 שעות ו-28 דקות רצופות, במסגרתה הגיע לביצועים של לא פחות מ-10.51PetaFLOPS/s, עם יעילות של 93.2 אחוז.

בתצורתו הנוכחית (שאמורה להיות גם הסופית) מכיל מחשב העל 864 (racks) בהם יושבים להם 88,128 מעבדי SPARC64 VIIIfx מבית פוג'יטסו בעלי 8 ליבות האחד, כלומר שמדובר פה ב-705,024 ליבות עיבוד המשתוקקות לסייע למין האנושי לפצח את סודות היקום.

האחראים על מחשב העל מוסיפים וטוענים כי העבודה על מערכותיו השונות של ה-K Computer תסתיים רק לקראת יוני 2012 (כך שלא מן הנמנע שנראה אותו שובר את שיא הביצועים של עצמו פעם נוספת), אז יחל המחשב לשמש לצרכים חשובים באמת כמו ניטור פעילות סייסמית, סימולציה של מודלים אטמוספריים ומתן ניבוי מפורט לתופעות מזג אוויר, סימולציות פעילות אטומית לצורך תאי שמש משופרים, ניבוי פעולת חומרים במסגרת תרופות ועוד. לנו נותר רק לאחל לו ולמפעיליו הרבה הצלחה.

תגיות

10 תגובות

 1. דיי כבר עם הבדיחה של הקרייסיס
  זה כבר נדוש… וזה לא מצחיק בגרוש…

 2. ל-2
  את התשובה יודעים, אבל רוצים לראות אותה ב-AAx16

 3. עוד 20 שנה..
  עוד 20 שנה כח העיבוד הזה יהיה לכל אחד בסמארטפון חח

 4. למס 7
  אתה קצת מגזים , הרי זה ידוע שההתפתחות היא בתאוצה לא ידועה ולכן יכול להיות שזה יקרה עוד שנתיים אפילו …

 5. 7 ו-8 טועים
  יותר הגיוני שלעולם לא תראו את העוצמה הזו בסמארטפון.

  חוק מור בשלבי האטה והצפי הוא שבשנים הקרובות ההתפתחות תעזר. תחזית אחת מדברת על 5nm כעל הגבול המקסימלי. אם אנחנו היום ב- 28nm או ב- 40nm , מדובר במקרה הטוב בהכפלת מספר הטרנזיסטורים פי 64 לכל היותר (2^(40/5))

  http://www.bunniestudios.com/blog/?p=1863

  לכן אני לא מאמין שאי פעם נוכל להכניס לסמרטפון עוצמת מחשוב כמו 700,000 מעבדי SPARC זללני אנרגיה כמו שיש ב- K.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close