מחשבים לבישים - הדבר הגדול הבא? • HWzone
טכנולוגיה

מחשבים לבישים – הדבר הגדול הבא?

כיצד יסייעו תצוגות לבישה עיליות כמו ה- Glass להפוך אותנו לטובים יותר

ב-1961 בנו קלוד שאנון ובנו, אדוארד ת'ורפ, את המחשב הלביש הראשון בעולם. המכשיר, שגודלו היה כשל חפיסת סיגריות, עקב אחר מהירות הסיבוב של גלגל רולטה ושלח טונים באמצעות רדיו לאוזנייה של המהמר כדי לעזור לו לחזות היכן הכדור ינחת. מטרתם של מחשבים לבישים לא השתנתה במיוחד מאז. כמו המערכת של שאנון ות'ורפ, Glass ותצוגות עיליות אחרות (HUD – Head Up Display) – שיוצרו על ידי חברות בהן Vuzix ו-Epson – מיועדות להגביר את המודעות של אדם. אבל תצוגות ה-HUD החשאיות האחרונות עושות הרבה יותר מלהגביר את המודעות שלנו – הן יכולות גם לעזור לנו להיות אנשים טובים יותר.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


אחת השיטות החדשות לעודד שיפור עצמי היא להפוך כל משימה למשחק. גיימפיקציה שומרות, לכאורה, ניקוד במצבי חיים אמיתיים כדי לעודד התנהגויות מסוימות – בין אם מדובר בהורדת הזבל, יציאה לריצה או לתת למישהו מחמאה. אתם מתחרים נגד שחקנים אחרים או נגד עצמכם – וזה עובד.

אילוסטרציה: פול לאשין

על פי מחקר פנימי, אדם המשתמש במערכת מעקב הכושר והבריאות Fitbit, לדוגמה, 43 אחוז יותר צעדים ויורד בממוצע שישה ק"ג, מאדם שאינו משתמש במערכת, אך עם זאת יש למערכות האלה בעיות. אתם צריכים להיות מעורבים באופן פעיל בתהליך הניקוד מההתחלה עד הסוף – לבחור להצטרף, ללבוש לפעמים את המכשיר, ואפילו להכניס באופן ידני נתונים אל תוך אפליקציית הטלפון החכם. הדברים האלה מפריעים לחיי היום-יום, והופכים את כל החוויה למשימה מעייפת. מה גם שאפליקציה לא יודעת כשאתה משקר.

לבישת מחשב במקום נשיאת מחשב נייד עשויה לבטל את כל החסרונות האלה. אב-טיפוס ה-Google Glass מקרין מידע – תמונות, אי-מיילים, הוראות ניווט – על מסך הממוקם לפני עין אחת. סביר להניח שלמערכת יהיה רדיו סלולארי משל עצמה, כך שהיא תוכל לפעול באופן עצמאי מטלפון חכם. חיישני תנועה, מצלמת וידאו ורדיו GPS יאפשרו למפתחים לכתוב קודים לאפליקציות שמנטרות את התנהגותכם בזמן אמת. יישום HUD של תכנת זיהוי התמונה Google Goggles, לדוגמה, יוכל לעקוב אחרי מה אתם אוכלים, קוראים או רוכשים. חדשות יוכלו לבסס לולאת משוב מיידית – אולי גמול על כך שאכלתם על הבוקר בננה במקום סופגנייה.

מעקב מתקדם יותר עשוי בסופו של דבר לאפשר ל-HUD לחזות ולמנוע התנהגות רעה במקום רק לתעד אותה. גוגל, ומיקרוסופט כבר הגישו בקשות לרישום פטנטים של מעקב עין, בהם ניתן יהיה להשתמש כדי לנטר על מה אתם מביטים ולעזור ל-HUD להגיב בהתאם עם רמיזות חיוביות או שליליות. כך שאם HUD רואה שהאישונים שלכם מתרחבים כשאתם חולפים על פני הבר השכונתי בדרך לחדר הכושר, הוא יוכל להבהב לכם הוראה "המשך ללכת".

 

עוד על חידושים בגליון אפריל של popular science ישראל – למבצע היכרות מיוחד לגולשי HWzone.co.il


תגיות

3 תגובות

  1. ל2- LOL. אם כבר אז זה LAWFUL EVIL.
    וLAWFUL יאיר לפיד בטוח לא.
    לא יודע לגבי GOOD או EVIL אבל
    CHAOTIC יהיה יותר בכיוון. מקסימום NEUTRAL.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close