מוזילה משיקה את Firefox 14

19 תגובות
שבועות ספורים בלבד לאחר שהציגה מוזילה את ה-Firefox 13, מחדשת החברה עם גרסה חדשה נוספת לדפדפן הפופולרי: שמלבד שדרוגים אבטחתיים ותיקוני באגים, מציע גם אופציית חיפוש מוצפנת וממשק משופר
 
הדפדפן של גוגל אמנם הופך לפופולרי בעולם, אבל במוזילה לא מאבדים תקווה אלא להפך – שכן ממש לאחרונה השיקה החברה גרסה לחדשה לדפדפן ה-Firefox שלה. השועל החדש אמנם לא מביא עימו עיצוב חדשני או אופציות פורצות דרך כלשהן, אך הוא כולל מספר אפשרויות שבהחלט עשויות להקנות לו אחוזי שליטה נוספים בשוק הדפדפנים.
בין השדרוגים שכללה מוזילה ב-Firefox 14 ניתן למנות את אפשרות החיפוש המוצפן, שכעת הפכה לברירת מחדל: מדובר בצעד אבטחתי שנועד להגן על אלו מאיתנו שמרבים להשתמש בשורת החיפוש המובנית בדפדפן, שכן מעתה החיפוש יתבצע באמצעות החיבור המוצפן (HTTPS) שמציעה . שימוש באופציית חיפוש מוצפנת תורמת למשתמש בכך שכאשר הוא גולש ברשת WiFi ציבורית לדוגמה, מנהלי הרשת או משתמשים בעלי כוונות זדוניות לא יוכלו לראות את שאילתות החיפוש ולהשתמש בהן לטובת אינטרסים אישיים, אומרים במוזילה. אך לאחר שהחיפוש התבצע, יש לציין כי לחיצה על אחת מתוצאות החיפוש או על אחת הפרסומות שיוצגו בדף תצא מהחיבור המוצפן – מה ששוב יהפוך את נתוני הגלישה לחשופים, כך שלא מדובר פה ברעיון גאוני במיוחד.
כמו כן כללה החברה בדפדפן החדש אינספור תיקונים לקוד האבטחה ולבאגים נוספים הקשורים לזכרון שגרמו לדפדפן לקרוס תחת עומס. מלבד זאת, הדפדפן כעת מציג חיווי ירוק בולט בשורת הכתובת כאשר גולשים באתרים בעלי חיבור מאובטח. בנוסף, כאשר מורידים תוסף כלשהו (כגון או ג'אווה) ונתקלים באתר הכולל תוכן המיועד לו, יידרש אישור מיוחד של המשתמש על מנת להפעילו מה שגם כן נועד להגן על משתמשים מפני התקפות חיצוניות, שלעיתים גורמות להפעלת תוספים ללא ידיעת המשתמש.
פיירפוקס 14 – בטוח יותר, יציב יותר
עוד כולל הדפדפן בגרסתו החדשה תמיכה מלאה במערכת ההפעלה Mac OS X Lion, מערכת השלמה אוטומטית משופרת לכתובות בשורת הכתובת ותמיכה ב-Pointer Lock API שיאפשר למשתמשים ביישומי שליטה מדוייקת יותר בהם באמצעות העכבר.