מהפכת משחקי UltraHD בנייד מתחילה

קוואלקום הציגה ערכת שבבים המציגה UltraHD כבר בנובמבר, אך הדגמה הגיעה רק השבוע לברצלונה

שנת 2013 הביאה את מהפיכת ההפרדה הסופר-גבוהה למסכי הטלוויזיה מחוץ ליפן, אך מסכי מחשב ומכשירים ניידים עדיין לא הדביקו את הפער.

כעת, קוואלקום מקיימת את ההבטחה שנתנה כאשר השיקה את ה-Snapdragon 805, ערכת שבבים מבוססת ARM עבור מכשירים ניידים בעלת יכולות UltraHD – פי ארבע מהפרדת HD מלאה.

טכנולוגיה ויכולות

קוואלקום עושה זאת באמצעות טאבלט הדגמה שהביאה לתערוכת MWC 2014. הטאבלט המדובר מציג מסך בהפרדה הנדרשת, ומכיל את ערכת השבבים המדוברת כמו גם סדרה של משחקים הרצים ללא כל צורך בהתאמות – ברזולוציה של 2160*3840.

עם זאת, היות והטכנולוגיה עדיין חדשה, המשחקים עצמם אינם מסוגלים לנצל את היתרונות של ההפרדה האולטרה-גבוהה, והטקסטורות אינן גדולות מספיק כדי לאפשר את הפירוט שמשחקי UHD יביאו בעתיד.

הדגמה של יכולות המעבד הגראפי הכלול בערכת השבבים החדשה

ערכת השבבים Snapdragon 805 מציעה מערכת-על-שבב (SoC), המגיעה לתדר מרבי של 2.7 גיגה-הרץ, וכוללת מעבד גרפי מסוג Adreno 420 המכיל ממשק זיכרון 128 ביט. הפרשי הביצועים בין Snapdragon 800 והיורש החדש (805) משמעותיים ועומדים על כ-40 אחוזים.

העט האולטרה-קולי

קוואלקום כללה עם הטאבלט גם את טכנולוגיית העט האולטרה-קולי. באמצעות שבעה מיקרופונים סטריאופוניים המובנים לתוך הטאבלט, ערכת השבבים 805 מסוגלת למקם את העט במדויק בתוך החלל התלת ממדי שלפני הטאבלט. היא עושה זאת בעזרת צליל על-קולי המשודר מהעט, הגבוה יותר מזה נשמע ע"י לכלבים.

טכנולוגיית HQV מאפשרת לערכת השבבים לשפר איכות ההצגה של וידאו ממקור נחות יותר

העט משנה את התדר בהתאם ללחץ המופעל עליו, וכך מתאפשר לכתוב באמצעותו על בלוק נייר רגיל (או כל משטח אחר) והטקסט יעבור לטאבלט בכתב היד שלכם או יומר לטקסט שניתן לעריכה באמצעות OCR. 

היות ומיקומו של העט בחלל מעודכן כל הזמן, ניתן להשתמש בו כחרט (Stylus) לכתיבה או בחירה על מסך הטאבלט, או אף להנעת חפצים על המסך על שלושה צירים (תלת ממד). העט מדויק בכתיבה באותיות גדולות, אך פחות כאשר רושמים טקסט קטן.

כך ניתן לצייר עם העט על נייר, כאשר הפעולה מועברת באופן מיידי אל הטאבלט

גם עם חסרונותיו, העט נחשב עדיין למהפכני היות והוא יאפשר למכשירים ניידים יכולות שנשמרו ללוחות דיגיטליים דוגמת WACOM.

השאלה היחידה הנותרת היא: האם אנחנו זקוקים ליכולות UltraHD במכשירים של 10 אינץ'? העין האנושית כבר אינה מבחינה בפירוט הנוסף מעל ל-HD מלא בגודל מסך כזה.