בחברה מתיימרים להתבסס על יכולות בינה מלאכותית בכדי להציג למשתמש רק את המידע הכי תמציתי ורלוונטי עבורו בכל פעולה ובכל נקודת זמן במהלך יומו

מציאות רבודה בנוסח אינטל

היצרנית האמריקאית חושפת את משקפי המציאות הרבודה המדהימים שלה – שיספקו לכם תצוגה דיגיטלית מוקרנת מבלי שאף אחד יוכל לחשוד בכך

ראינו לא מעט קונספטים טכנולוגיים מעניינים מבית חברת אינטל עד כה במהלך שנת 2018 (אף שזו רק החלה), אך Vaunt עשוי להיות המרשים ביותר שבהם – למרות העובדה שהוא גם המינימליסטי מכולם. הכירו את העתיד של עולם המציאות הרבודה (Augmented Reality), או לכל הפחות אחד מבין כמה אפשריים.

כתב האתר The Verge זכה להיות אחד מהראשונים להתנסות במשקפי המציאות המדומה שפיתחה קבוצת המחשוב הלביש של יצרנית השבבים, שבראשה עומד רונן סופר הישראלי: משקפיים שנראים סטנדרטיים לחלוטין, אך כוללים מקרן לייזר מבוסס מוליך למחצה אשר מציג מידע אל משטח מחזיר הולוגרפי שמובנה בעדשה ומחזיר אותו ישירות אל רשתית המשתמש, באופן שלא יאפשר לאף אחד אחר לראות אותו.

רונן סופר, ראש ה-New Devices Group של אינטל, מציג את הפיתוח החדש – שהוא מינימליסטי וחדשני בעת ובעונה אחת

ראינו מספר נסיונות שונים ליצור מציאות רבודה באמצעי לביש שיתאים לקהל הרחב, כאשר הדוגמה המפורסמת ביותר לתחום זה היא ככל הנראה משקפי ה-Google Glass שהדהימו אותנו עם סרטון הקונספט העתידני שלהם אי שם לפני חצי עשור, אך דעכו מאז והפכו למוצר לשוק המקצועי בעיקר – כאשר לא מעט בדיקות ובחינות הביאו את החברה למסקנה כי גם פריזמה עשויה זכוכית מעל אחת מהעיניים היא קצת יותר מדי עבור הצרכן הממוצע.

בחברה מתיימרים להתבסס על יכולות בינה מלאכותית בכדי להציג למשתמש רק את המידע הכי תמציתי ורלוונטי עבורו בכל פעולה ובכל נקודת זמן במהלך יומו

משקפי ה-Vaunt מהווים אב-טיפוס מוקדם בשלב זה, ואינם כוללים מצלמה קדמית,  מיקרופון או מנועי רטט – הכל במטרה לספק מוצר קל ו'טבעי' ככל האפשר, שעדיין יוכל להתממשק לסמארטפון או למחשב ולהציג עדכונים ישירים למשתמש, ללא צורך במגע או בפקודות קוליות כלשהן. העדכונים פשוט נמצאים שם, במעין מסגרת קטנה (בגוונים מונוכרומטיים בגוון אדום וברזולוציית 400×150 פיקסלים) מתחת לנקודת הצפייה הממוצעת הסטנדרטית של האדם, כך שהצצה קטנה תאפשר לראות את הנתונים ללא הפרעה ממשית לשאר הפעולות שמבצעת העין באופן יומיומי, ותנודות קלות של הראש יאפשרו ניווט בסיסי במידע המוצג.

בחברה פיתחו שלל אבי-טיפוס במראה שונה במסגרת פרוייקט ה-Vaunt, אך לא מתכננים למכור אותם ללקוחות באופן ישיר

היכולות הטכנולוגיות המינימליסטיות האלו אמורות להשתלם גם בגזרת חיי הסוללה, כשבאינטל מבטיחים זמן פעולה של כ-18 שעות עבור ה-Vaunt – מספיק בכדי להרכיב אותם במשך כל שעות היום ולהטעין בלילה מבלי לדאוג יותר מדי. גם אם הסוללה תיגמר כי לא הטענתם את המשקפיים החכמים בזמן לא יקרה שום דבר נורא, אגב – משום שהמסך המוקרן פשוט ייעלם והמשקפיים ישמשו בתור מוצר אנלוגי רגיל לגמרי.

שום דבר עדיין לא חקוק בסלע – אבל יתכן מאוד שזה שם אשר יהפוך לפופולרי ומוכר מאוד בעוד כמה שנים

מדובר בסט יכולות בסיסי הרבה יותר מזה שהבטיחו לנו משקפי ה-Google Glass, ועל אחת כמה וכמה בסיסי יותר ממוצרים כמו ה-HoloLens של מיקרוסופט והמוצר חברת Magic Leap – אך כשחושבים על המוצר שיש לו את הפוטנציאל הגדול ביותר להגיע אל השוק ולהימכר בכמויות מסחריות, קשה להתווכח עם קביעה שה-Vaunt מובילים ובגדול.

ה-Vaunt גורמים אפילו לחזון ה-Google Glass להרגיש מסורבל ומגושם בהשוואה – וזה הישג בלתי מבוטל

עם כל זאת, יש עוד לא מעט מכשולים עד שנוכל להיכנס אל חנות המחשבים הקרובה אלינו ולדרוש משקפי מציאות רבודה חדשים ונוצצים. בדומה לקונספטים אחרים שתחום המחשוב הלביש אותם הציגה אינטל בשנים האחרונות, גם במקרה של ה-Vaunt אין לה כוונה לשווק אותם עצמאית למשתמשים – אלא למצוא שותפה מתאימה עם ערוצי שיווק מבוססים שתוכל לקחת את הטכנולוגיה ולבנות מוצרים מסחריים מוצלחים בהתבסס עליה.

בדומה למה שעושה מיקרוסופט עם משקפי ה-HoloLens שלה בשנים האחרונות, גם באינטל מתכננים לפתוח בחודשים הקרובים בתוכנית שתאפשר למפתחים ויוצרים לקבל את דגמי ה-Vaunt ולפתח יישומים ושימושים חדשים עבורם – לקראת ההבשלה המסחרית המתבקשת

הכיוון של אינטל הוא לכאורה לא בהכרח יצרניות מחשבים, אלא דווקא יצרניות של עדשות משקפיים או מסגרות משקפיים אשר יוכלו להציע את ה-Vaunt בגירסתו הסופית בחנויותיהן, לצד משקפי ראייה ומשקפי שמש רגילים לחלוטין – וזו ללא ספק גישה שונה משמעותית מזו של המתחרות בתחום ה-AR.

כשלון במציאת שותפה או שותפות מתאימות עלולה להביא לחיסולו של הפרוייקט כולו, לצערנו, כפי שכבר קרה למשקפי ה-Project Alloy המתקדמים למציאות מדומה שאותם הציגה אינטל בשנה שעברה – אך אנחנו נשתדל לשמור על אופטימיות בשלב זה, ולקוות כי ה-Vaunt הם 'נורמליים' ומודעים לעצמם מספיק בכדי להצליח היכן שפרוייקטים טכנולוגיים בולטים, יקרים וצעקניים יותר נכשלו. האם אתם יכולים לדמיין את עצמכם מסתובבים עם משקפיים שמקרינים תצוגה זעירה אל תוך העין שלכם? בואו לספר לנו בתגובות.