טכנולוגיית דימות תרמי - הרבה יותר מכלי לאיתור נזילות • HWzone
טכנולוגיה

טכנולוגיית דימות תרמי – הרבה יותר מכלי לאיתור נזילות

לרובנו הקונוטציה הראשונה העולה בהקשר של תרמית היא איתור נזילות, שכן זהו השימוש הרווח ביותר שלה (שאליו אנו מודעים), אולם למעשה כולנו נפגשים עם טכנולוגיית הדימות התרמי הרבה יותר ממה שאנו סבורים – ולא רק בהקשר של איתור נזילות, אלא גם במקומות מפתיעים שלא היינו מודעים לנוכחותה.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


מצלמה תרמית בשירות הנוסעים

איך ניתן למנוע ממגיפות להתפשט ממדינה למדינה? ובכן, אחת השיטות היעילות ביותר לעצירת התפשטות מחלות מתבצעת על ידי דימות תרמי הנעשה באופן שגור בשדות תעופה רבים ברחבי העולם. באמצעות מצלמות תרמיות הסורקות את הנוסעים צוות השדה מסוגל לאתר בזמן אמת אנשים חולים, בטרם עלייתם למטוס. הדבר מתאפשר בזכות ההבדל בטמפרטורת הגוף של הנוסעים החולים לעומת הבריאים, כך שהדימות התרמי "צובע" אותם בצבע חם יותר והם ניתנים לזיהוי ממרחק.

איתור נפגעים

רעידות אדמה, הפצצות, צונאמי, או אפילו קריסה של תקרה באולם אירועים – כל אלו משאירים אחריהם הרס רב, ולמרבה הצער במקרים רבים גם נפגעים. באמצעות תרמית כוחות ההצלה מסוגלים לאתר את הנפגעים האלו גם מתחת להריסות ולאבק, וזאת בזכות טמפרטורת הגוף שלהם אשר תתריע על נוכחותם.

תעשייה

מוצרים רבים בהם אנו משתמשים בשגרת היומיום עברו דימות תרמי בתהליך ייצורם. הדימות התרמי בתעשייה משמש לצרכי מעקב על טמפרטורות תהליכי הייצור, והתרעה בזמן אמת על חריגה מטווחי הטמפרטורה המותרים. זה נשמע לנו אולי שולי, אבל זהו רכיב רב חשיבות בתהליכי ייצור רבים.

התייעלות אנרגטית

באמצעות מצלמה תרמית ניתן לסרוק מבנים לפליטה של חום או קור, דבר המלמד על מידת האיטום והבידוד של המבנה. איטום או בידוד לקויים יובילו לצריכה מוגברת של מיזוג אוויר, חשמל ו/או אמצעי חימום, ולבזבוז אנרגטי מיותר. ניתן לבדוק באמצעות המצלמה התרמית גם את גג המבנה, , דלתות ופתחים מכל סוג.

איתור נזילות ואיתור תשתיות

פעם כאשר הופיע כתם רטיבות, האינסטלטור היה צריך לחצוב אל תוך הקיר או הרצפה כדי לאתר את מקור הנזילה, הליך אשר בסופו של דבר אולי פתר את בעיית הנזילה, אולם השאיר אחריו הרס רב.

היום, בזכות המצלמה בתרמית, ניתן לבצע הליך איתור נזילות פשוט, מדוייק ומהיר וללא כל הרס כלל,
כך שבסופו של התהליך תצטרכו לשלם רק עבור שירות איתור ותיקון הנזילה,  ולא עבור שיקום קירות, או רצפות, המבנה – דבר אשר במקרים רבים העפיל בהרבה על עלויות תיקון הנזילה עצמה.

מעבר ליכולתה לסייע באיתור נזילות, מצלמות תרמיות גם משמשות לאיתור תשתיות הצנרת, הליך אשר חשוב לבצע בכל מקרה של שינוי המבנה (כגון שיפוץ או הרחבה). שוב, זה נשמע לנו פשוט, אבל תחשבו על הפרוצדורה שהיתה כרוכה באיתור תשתיות צנרת לפני שהיתה לנו את טכנולוגיית הדימות התרמי.

מניעת שריפות

באמצעות תרמית ניתן לבדוק זליגה של חשמל כתוצאה מאביזרי חשמל לקויים, דבר העלול לגרום להתחממות האביזר ולשריפה.

שימושים צבאיים ובטחוניים
טכנולוגיית הדימות התרמי פותחה במקור על ידי צבא ארצות הברית למטרות צבאיות כגון: ראיית לילה, מצלמות ואמצעי לחימה לזיהוי והגנה מפני תקיפת , השימוש בטכנולוגיה הזו רווח עד היום ברוב הצבאות בעולם למטרות אלו ואחרות.
בנוסף המצלמות התרמיות מאפשרות גם להגן טוב יותר על מוסדות רגישים, כגון בתי סוהר ומתקנים ממשלתיים.

 

לסיכום

מאמצעי לחימה משוכלל, לכלי לבלימת מגפות, לאיתור ניפגעים, לייעול ופיקוח על תהליכי ייצור, וכמובן – לאיתור נזילות. נראה שהשימושים של המצלמה התרמית הינם הרבה יותר רווחים ממה שחשבנו, ועושה רושם שהמגמה הזאת רק תלך ותמשיך.

הכתבה בשיתוף חברת מדיטסט – איתור נזילות ושירותים הנדסיים


Back to top button
Close
Close