חילופי שלטון? סין מדיחה את ארצות הברית מצמרת דירוג מחשבי העל

אחרי שתפסה את המקום הראשון בשנה שעברה, המדינה המאוכלסת ביותר בעולם משתלטת לראשונה על רוב המקומות ברשימת 500 המחשבים המתקדמים ביותר בגלובוס

רשימת ה-Top500 המסורתית, שמדרגת את המחשבים העוצמתיים ביותר בעולם כולו, פורסמה בפעם השנייה לשנת 2017 – והביאה איתה בשורה מעניינת מאוד, כאשר בפעם הראשונה בהיסטוריה הנוכחות של מחשבי העל הסיניים ברשימה גברה על הנוכחות האמריקאית, ובהפרש בלתי מבוטל.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


בשנים האחרונות כבר הספקנו להתרגל לעובדה ששם סיני אקזוטי לעיניים מערביות מוביל את הרשימה היוקרתית, כאשר גם הפעם מדובר במערכת ה-Sunway TaihuLight המפלצתית, אשר עושה שימוש במעבדים מהשוק המקומי בכדי לספק ביצועי שיא של 93PetaFLOPS (שהם 93 קוואדריליון חישובי נקודה צפה בכל שנייה, לפי גירסה של מבחן ה-Linpack שהותאמה במיוחד למחשבי על), או כמעט פי 3 מהמקום השני ברשימה שמאוכלס אף הוא בנציג מסין.

ארצות הברית נדחקה למקום החמישי בלבד בדירוג העוצמה – אך יש כמה וכמה פרוייקטים חדשים בהכנה שאמורים להחזיר אותה אל הפסגה בקרוב, לכאורה

מה שמיוחד יותר ברשימה המעודכנת הוא שסין השתלטה גם על לא פחות מ-202 מקומות ברשימה כולה, לעומת 143 מקומות בלבד ששייכים למחשבים אמריקאים, לאחר שנים רבות בהן ארצו של הדוד סם שלטה במאסה הקריטית – כאשר רק בתחילת השנה היו לה 166 נציגות לעומת 160 נציגות של סין. הזינוק האדיר של סין קדימה בכל הקשור ליכולות מחשוב ה-HPC הוא מרשים בהחלט, ומקרב אותנו צעד קטן נוסף אל עבר חזון ה-ExaFLOP: כל 500 מחשבי העל העוצמתיים ביותר בכדור הארץ מעניקים כרגע יחד מירביים של כ-845PetaFLOPS, או 0.845ExaFLOPS – רף שאמור להגדיר מחשב-על בודד אחד החל מתחילת העשור הבא.

שווייץ הקטנה ניצבת במקום השלישי בדירוג – תודות לשדרוג משמעותי עם מאיצי Tesla של , שנמצאים כיום בכמות שיא של 86 מתוך כל 500 המחשבים המובילים

עוד ברשימת ה-Top500 ניתן למצוא 35 מערכות שמגיעות אלינו מיפן, 20 מערכות מגרמניה, 18 מערכות מצרפת ו-15 מערכות מאנגליה. לישראל אין אף נציגה ברשימה כיום, במידה ותהיתם.

כך נראה מחשב העל היעיל ביותר בעולם כולו כרגע – עם מאית מעוצמת העיבוד של היחידה הסינית המובילה את דירוג הביצועים

ברשימת ה-Green500 האלטרנטיבית, שמדרגת את המערכות המובילות לא לפי כוח העיבוד הכולל שלהן אלא לפי יעילות העבודה שלהם והביצועים שהן מעניקות לכל וואט אנרגיה מושקעת, נרשמת שליטה יפנית מרשימה עם שלוש מערכות שונות שמבוססות על מאיציה של חברה יפנית צעירה בשם PEZY Computing, עם כמות גדולה במיוחד של ליבות עיבוד פשוטות מאוד ונתון מרשים ביותר של עד 17GigaFLOPS לכל וואט של אנרגיה. במקום הרביעי ברשימה זו ניתן למצוא את המתחרה העולה שעשוי להפוך לבסיס של כמה ממחשבי העל האימתניים ביותר בשנים הקרובות – יחידות ה-Tesla V100 מהעידן החדש של , שמעניקות יעילות של מעל ל-15GigaFLOPS לכל וואט במסגרת מחשב העל המשודרג של מפתחת השבבים עצמה, ה-Saturn V.

TaihuLight, מחשב העל העוצמתי ביותר בפעם הרביעית ברציפות.
סין וארצות הברית בדרך למירוץ חימוש שיאפשר לנו לחצות את רף ה-ExaFLOPS כבר בשנת 2018? נחיה ונראה