חיים בסרט? צבא ארצות הברית מקים כוח לחימה בחלל

חיל האוויר האמריקאי מקים כוח חללי שמטרתו להילחם באיומים מחוץ לגבולות כדור הארץ

אם מלחמה מחוץ לגבולות כדור הארץ נשמעת לכם לכל היותר כמו בסיס לסרט מדע בדיוני, דעו שצבא ארצות הברית חולק עליכם. פיקוד החלל של חיל האוויר האמריקני הודיע השבוע על כוונתו להקים כוח לחימה בחלל. מטרת הכוח, שהקמתו נהגתה כבר לפני יותר משנה, היא להמתחות בטייסות ובלווינים הקיימים, במידת הצורך, כדי להיאבק באיומים שעלולים לבוא.

תוכנית הפיקוד היא להגדיל משמעותית את מספר החיילים שיתמחו באגף החלל, לאמן אותם לשלוט היטב על המערכות שעומדות לרשותו וללמדם להשתמש בטקטיקות הגנה כנגד מגוון של איומים. במסגרתה, החיילים החדשים יעברו הכשרה שתארוך בין 8 חודשים לשנה. חצי מהתקופה תוקדש להתמחות בהנחיית מפעילים ותיקים.

בספר לבן קצר המתאר את יעדי התוכנית כתב גנרל ג'ון הייטן, ראש הפיקוד, כי "ההכשרה והכישורים שהיו דרושים לנו כדי לתחזק את פעילותנו בחלל בעשורים האחרונים אינם אותם הכישורים שאנו צריכים כדי להיאבק באיומים בסביבה התחרותית והמגבילה של היום. חובה על כוחותינו בחלל להדגים את יכולתם להגיב לאויבים חושבים ולתפקד כלוחמים בסביבה הזו. אם לא נאמץ את המעבר הזה במהירות, נאבד את היתרון התחרותי שלנו בחלל ונעמיד בסיכון את יכולתנו להגיב לאיומים בכל החזיתות".

פיקוד החלל הוקם באמצע שנות השמונים כחלק מחיל האוויר האמריקני, וכיום משרתים בו כ-38 אלף אנשי צבא ואזרחים. האגף הראשון החל לעבור הכשרה בפברואר השנה, והתוכנית עתידה להתרחב לאגפים נוספים במהלך השנה הבאה.