זכרונות RAM תלת מימדיים קרובים מתמיד • HWzone
טכנולוגיה

זכרונות RAM תלת מימדיים קרובים מתמיד

בתמיכתן של 100 חברות טכנולוגיה, שלוש יצרניות זכרונות המחשב הגדולות בעולם מסכימות על תקן אחיד לדור הבא של , שיהיה תלת-מימדי ומהיר במיוחד

הזכרון החדש, שנקרא HMC, או "קוביית היברידי" יציג מספר תכונות שצפויות להקפיץ את התעשייה לדור הבא של מהירות ועוצמה בטכנולוגיית מחשוב.

הנושא הוזכר בעבר באתר בכתבות שעסקו בשיתופי פעולה של אינטל עם חברות אחרות (מיקרון במקרה זה), כמו גם חבירה של IBM ו-3M לייצור דבק מיוחד המאפשר להדביק שכבות של שבבים אחת על השנייה כדי ליצור שבבים תלת מימדיים בעלי עוצמה.

לפני כשנתיים, פנתה מיקרון לארגון התקנים העוסק בתקני (JEDEC) וביקשה ליצור תקן חדש עבור שבבי תלת מימדיים.

כעת, התקן הגיע, והוא שאפתני במיוחד. 

קוביית מחוברת במספר ערוצים למעבד רב ליבות. האם ככה התחילו הבורג?

יחד עם מיקרון, הייניקס וסמסונג, הכריזו כמאה חברות ומאמצים מוקדמים של הטכנולוגיה על תמיכתם בתקן החדש מתוך מטרה לקדמו ולהופכו לסטנדרט בתעשייה.

על ידי שימוש בטכנולוגיה חדשה וטכניקות ייצור מתקדמות, צוות המהנדסים של מיקרון הצליח לבנות מבנה זכרון המשתמש בשכבות שבבים מרובות המועמסות מעל מעגל השליטה של הזכרון (בדורות קודמים, כמו ו-DDR4, מעגלי השליטה, או הלוגיקה של הזכרון שולבו עם תאי הזכרון עצמם), ומאפשרים לו לעשות שימוש ב-70 אחוז פחות חשמל עבור כל ביט של זכרון, תוך כדי האצת מהירות הפעולה שלו לעד 160 ג"ב לשנייה בחיבור דו-ערוצי, לעומת 11 ג"ב לשנייה ב-, או 18-20 ג"ב לשניה ב-.

ירידה עצומה בצריכת האנרגיה, עלייה של פי 14 במהירות העברת נתונים לעומת , מה עוד אפשר לבקש?

התקני הזכרון הראשונים צפויים לספק נפחים של 2, 4 ו-8 ג"ב בלבד, אך לא קשה לנחש שזו רק ההתחלה.

אחראי נוסף לקפיצה המרשימה הזו, הוא השימוש ב-TSV המאפשרת ליצור מעברים מוליכים בצידי הסיליקון עצמו (בניגוד למעגלים רגילים בהם נצרבים המוליכים על גבי המעגל) ובמאונך (מלמטה למעלה). בדור החדש (הנקרא TSS) של טכנולוגיית TSV, בו נעשה שימוש בשבבים אלה, המוליכים מובנים בתוך השבב (במקום בצדדיו), דבר שמאפשר לשמור על גודל קטן ולמנוע צורך בשכבות נוספות.

בנוסף לכך, המרחק הפיסי בין תושבות הזכרון החדש לבין המעבד קוצר משמעותית, וגם שינוי פשוט זה יאיץ את מהירות העבודה המעשית של הזכרונות החדשים.


קצת ארוך, אבל בהחלט מעניין (ראיון מ-2011)

"אבן דרך זו מסמנת את שבירת מחסום הזכרון", כך טוען רוברט פורלה (Robert Feurle), סגן נשיא במיקרון לשיווק DRAM. "התקן שצבר את תמיכתה הגורפת של התעשייה יעזור לאימוץ המהיר ביותר של טכנולוגיית HMC, ואנו מאמינים כי הדבר יביא לשיפורים רדיקליים במערכות מחשוב, ובסופו של דבר גם במוצרי צריכה"

היות וכיום ישנם צרכים משמעותיים בתחום של מחשוב רב-עוצמה, כמו גם מוצרי תקשורת (נתבים ורכזות אופטיות למשל) סופר-מהירים הצמאים לזכרונות ושאר רכיבים שיכולים לעמוד בקצבים הגדלים והולכים שהם מציעים, נראה כי לא תהיה בעיה מבחינת ביקוש לרכיבי בתקן החדש.

כל רכיב במערכות מחשב שמהירותו עולה מהווה עוד צוואר בקבוק שנפתח ומאפשר עלייה נוספת בכוח ובמהירות של המעבד וכרטיס המסך (למשל) שאולי היו מוגבלים על ידיהם.

אבל, האם אנחנו כצרכנים נדרשים לעוד קפיצה במהירות המחשבים? כיום חברות מובילות שוק כמו מתרכזות בשיפור המוצר הקיים שלהם וליטוש יכולותיו יותר מאשר בתוספת ליבות או שינויים דרסטיים אחרים. ישנה הרגשה של רווייה מסויימת שאולי מגיע מהשוק הצרכני שאומר "די. אין לי ממש צורך בעוד מהירות, מהיר יותר או כל שיפור גדול אחר בחומרה". אולי הגיע הזמן לרכז את המאמצים בתוכנה המפגרת קשות אחר החומרה שעברה אותה בתחכום כבר לפני יותר מעשר שנים?

בשביל פעולות רגילות, ואף עבור משחקים כבדים וניגון תכנים בהפרדה גבוהה ניתן כיום לרכוש מחשב זול יחסית (2500-4500 שקלים) שיספק את צרכינו לפחות לשנתיים-שלוש הבאות. ישנם גם אלה שמסתפקים במחשב שלהם לעשר שנים או יותר!

מה דעתכם? ספרו לנו בתגובות!

תגיות

12 תגובות

 1. מעולה מתי מגיע לשוק הPC ?
  מה שבאמת מעניין כאן זה בעצם מתי אותו מוצר יגיע לשוק הPC, אפילו שיהיה יקר גם SSD היו יקרים להחריד בזמנו.

 2. אורן איל
  כל הכבוד על הכתבה.
  רק הרשה לי להעיר לך,
  אני לא רואה צוואר בקבוק באופן שבו הסברת את דבריך – נסה לבדוק את הדרך בה תרגשמת את הדברים.
  דבר נוסף, היום אי אפשר לקנות מחשב ב4000 שח ולומר שהוא יוכל להיות בשימוש של עד 3 שנים בזמן שאנחנו כל הזמן רואים גדילה בצורך למחשבים חזקים יותר ובעיקר כרטיסי מסך טובים יותר.
  אפשר לומר שהחלק האחרון של המאמר הוא קצת לא מחובר למציאות הקיימת.

  אבל בגדול, אחלה מאמר.

 3. נכון ישנה רווייה אבל שיפור זה ישנה התמונה
  קצב העברה של עד 160 ג"ב לשנייה ייצור מהפיכה בתעשיה ויתורגם לשינויים גדולים בשיפוץ מערכות ההפעלה זו הדרך לשינוי אופי השימוש העתידי במחשבים כולם.

 4. מחשב שמיש גם אחרי 5 שנים, תלוי ברמת הצרכים של המשתמש

 5. תודה, אבל החלק האחרון היה דעה
  ולא תרגום. אני בהחלט רואה האטה בביקוש למחשבים חזקים יותר – אם תסתכל על כמה שנים אחורה, תראה שהמירוץ למעבד מהיר יותר, או כרטיס מסך עוצמתי יותר היה הרבה יותר אינטנסיבי וכיום אינטל, AMD, ו-NVIDIA יחסית קופאות במקומן. אין ריבוי במספר הליבות – כי אין באמת דרישה לכך עם הביקוש ששינה משקל לכיוון טאבלטים ומכשירים ניידים וקלים. לכן אני בהחלט חושב שלרובם המוחלט של המשתמשים יספיק מחשב ב-4000 שקל לכמה שנים טובות.

 6. לטל לוי מפייסבוק:
  תודה על התיקון, שיניתי והבהרתי את הנקודה בכתבה.

 7. אין שום טעם לקנות את זה,הזכרונות של היום מספיק חזקים.

 8. בהחלט תלוי בצרכים
  זה פשוט מאוד, המחשב יחזיק לפי הצרכים של אותו משתמש.
  לרוב, אנשים מחפשים מחשבים לאינטרנט ותוכנות פשוטות שרצות היום על כל מחשב במחיר סביר בצורה טובה מאוד.
  האינטרנט כמו שאר הפעולות הבסיסיות, לא צורך יותר כוח עיבוד (מכל סוג שהוא) עם הזמן, ובטח שלא אקספוננציאלי.
  גיימרים, מעצבים אדריכלים וכד' הם אלו שזקוקים לשינויים החומרתיים.

 9. דבר זה יקטין עוד את לוחות האם וצריכת החשמל מבורך ביותר
  חסכון בחשמל ושיפור ענקי בביצועים זה מבורך ביותר..מצפה בכיליון עיניים ללוח כזה.לפי התרשים נראה ש2 גיגה יתפקדו כמו 16 גיגה זכרון בגלל הקרבה למעבד וההעברה התלת מימדית למבנה הזכרון.פריצת דרך של ממש..מתי כבר יהיה באייבורי..?

 10. איזה יופי…. USELESS
  מה עוזר לי העברה של TB בשניה אם עדיין ייקח למשחקתוכנה איזה דקה לעלות בגלל שההארד דיסק הרבה יותר איטי!

 11. למספר 12
  לכן אתה רוצה לקנות SSD ולא סתם HDD בעל טכנולוגיה איטית יותר

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close