זה סוף החדשות: התיעוד האחרון של רשות השידור

מתנדבי ויקיפדיה הנציחו בתמונות את קול והטלויזיה הישראלית: אנשי הצוות, הציוד הטכני, וגם מרתפים תת קרקעיים ועליות גג אפלות ומסתוריות בבניינים ההיסטוריים שאולי ייעלמו בקרוב

"קול מירושלים, שלום רב" – הקול הזה מלווה אותנו לאורך כל כך הרבה שנים. הרדיו הציבורי, ולימים גם הטלוויזיה הישראלית – היו תחנות השידור היחידות בארץ במשך שנים ארוכות. הן ליוו את המדינה לאורך ההיסטוריה בדרמות הגדולות ובמלחמות, כמו גם לצד האירועים הקטנים והנשכחים. הן איתנו, הישראלים, בכל מקום – בבית, ברכב ובמקום העבודה. בחודשים האחרונים עוברת רשות השידור הישראלית תהליך של פירוק, ובקרוב תוחלף בתאגיד השידור הציבורי "כאן". בזמן הקצר שנותר עד שגלגלי הדחפורים יעלו על המתחמים ההיסטוריים, יצאו מתנדבי למיזם תיעוד המקומות הללו עבור הדורות הבאים.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


שידור החדשות בקול ישראל מירושלים מפי קובי ברקאי.
שידור החדשות בקול מירושלים מפי קובי ברקאי.

חלק ממבני הרשות שוכנים בבניינים עתיקים בעלי ערך היסטורי רב שעדיין לא ברור מה ייעשה בהם לאחר סגירתה. במיזם תועדו מקומות שלציבור אין כל גישה אליהם, כמו מסדרונות ואולפנים תת-קרקעיים מהם שודרו בזמן מלחמות דיווחים על התקפות טילים.

אולפן תת קרקעי
אולפן תת קרקעי ששימש בשידורים מתקופת מלחמת המפרץ הראשונה. ניתן לראות את יציאת החירום מאחורי עמדת השדרן. משמאל פטיפון ("מקול") שנראה שעדין נעשה בו שימוש גם כיום.

תועדה גם עליית גג גדולה וישנה ובה סלילי הקלטה שלא ידוע מהו החומר המוקלט עליהם ומה יעלה בגורלם. תועד הציוד הנוכחי של רשות השידור, מפטיפונים וציוד עריכה מיושן ועד למערך הבקרה והניתוב החדשניים של אולפני ה-HD. תועד ארכיון הטלוויזיה המכיל את אוצר התוכניות ההיסטוריות של הטלוויזיה הישראלית על גבי מדיה אנלוגית מיושנת כמו גם על שרתי רובוטיים חדשניים, וכמובן – תועדו גם אנשי רשות השידור בזמן עבודתם. קריינים, מגישי חדשות, עורכים, טכנאים, תפאורנים ואנשי מערכת.

חדר ניתוב ובקרה של אולפן HD
חדר ניתוב ובקרה של אולפן HD בערוץ הראשון

מאות התמונות שצולמו הועלו ברזולוציה גבוהה, באופן נגיש ברשת וברישיון חופשי בהתאם לרוח ויקיפדיה – כך שלציבור הרחב תהיה גישה אליהן גם בעוד שנים רבות לצרכי מחקר ולימוד. עמותת ויקימדיה התומכת במיזם, מסרה כי "הפרויקט להנצחת הרשות נעשה לטובת תיעוד ושימור העבר באופן חופשי, כדי שהדורות הבאים יוכלו ללמוד מהמידע ולהשתמש בתמונות המשוחררות מזכויות יוצרים. גם בעת הזו ניתנת לציבור הזדמנות להציץ לתוך החללים בהם מופקים החדשות והסיפורים שמלווים את חיינו."


ארכיון הטלויזיה
ארכיון הטלויזיה – מסדרונות אינסופיים מתחת לאדמה ובהם אוצרות התרבות הישראלית בתחילת דרכה על גבי מדית מיושנת

ויקיפדיה העברית חוגגת בימים אלו מאתיים אלף ערכים. מתנדבי אשר רבים מהם הינם אנשים אנונימיים לחלוטין המזדהים רק בשם המשתמש שלהם, עושים לילות כימים בתרומה למען ידע חופשי ונגיש לכולם, לא רק בכתיבה של ערכים אלא גם ביצירת סוגים נוספים של תכנים ומדיה חופשית כדוגמת מיזם התיעוד הנוכחי.

קישור למאגר התמונות החופשיות המלא במיזם התיעוד.

למטה עוד מספר ממיזם תיעוד רשות השידור.

עמדת שידור של שדרן חדשות. באיזה מקרופון משדרים את חדשות קול ישראל? Shure SM7B
עמדת שידור של קרייני חדשות.
באיזה מקרופון משדרים את חדשות קול ישראל?
Shure SM7B
קריינית לפני מבזק
מגישת מבזק חדשות מספר דקות לפני שידור
channel_1_israel_dsc0452
מאחורי הקלעים של שידור החדשות הצוות שגורם לכל זה להתרחש
channel_1_israel_dsc0065
יעקב אחימאיר – עיתונאי זוכה פרס – מכין כתבה לפני שידור
אולפן חדשות
אולפן חדשות הערוץ הראשון. כך זה נראה מהצד של המגישים