הרכב השווה 70 מיליון שקלים • HWzone
טכנולוגיה

הרכב השווה 70 מיליון שקלים

גרסה נדירה של ה-F1 האגדית מחברת מקלארן שברה שיאים במכירה פומבית בארה"ב

האם רכבים יכולים להיחשב יצירת אומנות? זו שאלה שעתיד לגרור חוסר הסכמה גדול, אך מכירה פומבית אדירה כמו זו של ה-McLaren F1 LM כעת בהחלט עשויה לחזק את הטענה כי התשובה לשאלה זו היא חיובית.

מכונית העל האגדית של היצרנית הבריטית המפוארת, שהפכה כבר מזמן לאחד מסמלי שנות התשעים בעולם הרכב, עם מנוע 6.1 ליטר בעל 12 בוכנות מחברת BMW שסיפק 618 כוחות סוס בתור בסיס ויכולת להגיע למהירות מירבית של 386 קמ"ש שהיוותה את השיא העולמי הרשמי עבור כביש בייצור סדיר החל משנת 1998 ועד שנת 2005.

ספק אם יש חובב רכבים שאינו מכיר את המכונה המופלאה הזו – ולא פינטז לנהוג בה בעצמו אי שם בסוף המילניום הקודם, כשהיא החזיקה בשיאי ההאצה ל-100 קמ"ש ו-200 קמ"ש

106 דגמים של ה-F1 ירדו מפס הייצור במחוז סארי בבריטניה בין השנים 1992 ל-1998, כאשר תת-גרסה בשם LM (קיצור לשם Le-Mans שנועד לחגוג את זכייתה של המכונית במירוץ 24 השעות היוקרתי בשנת 1995) הפכה לנחשקת ולאגדית ביותר עם 680 כוחות סוס וחמש יחידות בלבד ממנה שיוצרו ונמכרו אי-פעם. כשאחת מאותן גרסאות אולטרה-נדירות מצאה את עצמה לפתע עומדת במרכזה של מכירה פומבית – ניתן היה לצפות לכך שהמחיר יהיה מרשים ביותר.

אחת משש מכוניות F1 LM בלבד שירדו מפס הייצור – כאשר אחת לא נמכרה מעולם ונותרה בבעלותה של מקלארן בתור מקור לגאווה בלתי נגמרת

4.5 דקות בלבד נדרשו בכדי לסיים את המכירה הפומבית של ה-McLaren F1 LM האפורה המלהיבה, כאשר בסופן אספן אלמוני מארצות הברית זכה לקבל אל הקולקציה שלו את הדגם שנסע פחות מ-22,000 קילומטרים לאורך כל ימי חייו – במחיר של 19.805 מיליון דולר, או כ-70 מיליון שקלים.

בחלק מהמקומות התאכזבו למעשה מסכום הרכישה של הדגם, כאשר ציפיות עמדו על סכום מכירה של 22 או 23 מיליון דולר במקור – מי היה מאמין ש-20 מיליון דולר עבור מכונית עשויים להיחשב בתור עסקת מציאה

מדובר במכונית המקלארן היקרה ביותר שנמכרה מאז ומעולם, ובאחת מ-15 המכוניות היקרות ביותר בהיסטוריית המכירות הפומביות – כך שבהחלט ניתן למצוא קווי דמיון בין עולם זה לעולם המכירות הפומביות של יצירות אומנות במובן הקלאסי של המילה (ציורים או פסלים למיניהם), אשר נמכרות בעשרות מיליוני דולרים בשל היותן יחידות במינן ובעלי חשיבות היסטורית ממשית.

אז האם עסקת ה-F1 הזו היא מטורפת ומיותרת או מוצדקת והגיונית? מוזמנים לדבר על זה בתגובות.

תגיות
Back to top button
Close
Close