הצצה ראשונה אל המתחרה המסתורי ל-HoloLens של מיקרוסופט יוצרת הדים ברשת

תמונה בודדת שחושפת לנו חתיכה קטנה מהטכנולוגיה של חברת Magic Leap, בפעם הראשונה אי פעם ואחרי שגרפה השקעות של יותר ממיליארד דולר

אם חברת הזנק כמו uBeam יכולה להיחשב בתור גוף מסתורי – חברת Magic Leap האמריקאית, אותה מוביל רוני אבוביץ האמריקאי-ישראלי, היא כנראה מלכת המסתורין הגדולה ביותר.

הסטארט-אפ הזה הוקם כבר בשנת 2010, ולמרות שמאז ועד היום כל מה שראינו ממנו הוא כמה סרטוני קונספט שלא באמת סיפקו מידע ספציפי כלשהו אודות המוצר שמחכה לנו בקצה המנהרה הזו, הוא הצליח לצבור לעצמו השקעות של קרוב ל-1.5 מיליארד דולר (!) מכמה מהגופים החזקים ביותר בעולם הטכנולוגיה, כדוגמת אינטל, קוואלקום וענקית הקמעונאות הסינית Alibaba, ואף הגיע לשווי ערך משוער של כ-4.5 מיליארד דולר – כל זאת כאמור בזמן שלרוב האנשים ברחבי הגלובוס אין שום מושג במה בדיוק הוא עוסק כבר יותר משש שנים.

עד כה, קיבלנו מ-Magic Leap רק כמה סרטוני שיווק מעניינים כמו זה – ללא שום התייחסות לטכנולוגיה עצמה שממשיכה להוות סוד כמוס

ההדלפה שהתחילה הכל

בתקופה האחרונה החלו להישמע טענות מגורמים עיתונאיים ברשת על כך ש-Magic Leap רחוקה למעשה ממצב בו תהיה לה טכנולוגיה מסחרית ישימה להביא אל השוק, על אף משך הפיתוח הארוך ועל אף סבבי גיוס הכספים המרשימים. המידע הזה זכה אמנם להכחשה חדה וגורפת מטעם נציגי החברה, אך תמונה טרייה שהופצה לאחרונה בידי האתר Businessinsider היוותה מעין חיזוק לחשדות, כשהציגה לראשונה את המערך המפותח שכלל משקפי תצוגה שמזכירים במידה מסויימת את ה-HoloLens, בחיבור לתיק עם יחידת עיבוד ומה שנראה כמו יחידת שליטה לאחיזת המשתמש – כשהכל יחד ללא ספק נותן רושם בוסרי והתחלתי מאוד, אם לקחת בחשבון שפתרון המציאות הרבודה מבית מיקרוסופט כבר נמצא בשוק אצל אלפי מפתחים ויוצרים.

התמונה המודלפת שגרמה לנו להתעניין. האם זו באמת גירסה של המערכת העתידנית?

התגובה הנחרצת

המקור בעל המוניטין והתמונה שאותה בחר להציג בפומבי גרמה להרבה התעניינות, ואכזבה, בקרב חובבי תחום המציאות הרבודה והמציאות המשולבת – אבל כעת מגיעה תגובה רשמית נוספת מצד Magic Leap, שפעם נוספת מכחישה באופן מלא את כל הטענות ומצהירה כי לא מדובר אפילו בדגם מוקדם של היחידה הצרכנית אותה מפתחת החברה, אלא למעשה ביחידה פנימית לצורכי פיתוח בלבד שמטרתה לאסוף מידע ויזואלי ומרחבי.

רצף התגובות של מנכ"ל Magic Leap. למי אתם בוחרים להאמין?

אנחנו לא ממש בבטוחים מיהו הצד שלו ראוי להאמין במסגרת הסאגה המתפתחת הזו, אך ראוי לציין כי היחידה שתועדה אכן לא דומה בכלל לזו שהופיעה באילוסטרציות שהגישה Magic Leap בעבר לצורך רישום כפטנט – כך שלא ניתן לשלול שהייתה כאן טעות תמימה או אפילו הטעיה מכוונת שנועדה ליצור באזז ועניין בלתי מוצדקים.

רישום פטנטים של חברת ההזנק מהעבר – דומה יותר למשקפי ה-Google Glass מאשר למה שהוצג בתמונה הטרייה

העתיד ממשיך להיות מעורפל

כך או כך, נראה שאנחנו חוזרים לנקודת האפס שלנו בכל הנוגע ל-Magic Leap, במסגרתה אנחנו שוב לא יודעים שום דבר מוצק אודות התוכניות שלה לעתיד הקרוב או הרחוק – פרט לעובדה שמדובר בתוכנית גרנדיוזית לשלב גראפיקה ממוחשבת כשכבה נוספת בעולם האמיתי אותו אנחנו רואים במו עינינו, ככל הנראה בטכנולוגיית הקרנת Light Field שתספק תוצר מתקדם ואיכותי יותר מהתצוגה ההולוגרפית ב-HoloLens.

הטכנולוגיה של Magic Leap, בדומה למתחרות ביקום המציאות הרבודה והמציאות המשתלבת, מכוונת לא רק למשחקים ושעשועים – אלא גם לתחומים מקצועיים 'רציניים' יותר

האם שווה להמשיך להתעניין ולהמתין בסבלנות, או שאולי מוטב פשוט לוותר ולשכוח? זו שאלת מיליון הדולר, או מיליארד הדולר במקרה הזה.