הפטור שרד: בג"ץ הכריע אודות ההטבות ברכישות מקוונות מחו"ל

נציגי היבואנים והרשתות הקמעוניות המקומיות עתרו בדרישה לזכות בתנאים שווים לאלו שקיימים עבור צרכנים המבצעים רכישות אישיות דרך הרשת – אך בית הדין הכריע כי לא יתערב במדיניות הכלכלית בתחום

חובבי הקניות בחו"ל דרך הרשת יכולים לנשום לרווחה, כך נראה – הפטור המוגדר בתקנות ממע"מ, מסי רכישה ומכסים מכל הסוגים עבור רכישות בסכומים של פחות מ-75 דולר לא הולך לשום מקום, לעת עתה.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


הסאגה החלה בחודש אפריל 2018, אז הגישו נציגי איגוד לשכות המסחר הישראלי והתאחדות התעשיינים עתירה לבית הדין שדרשה השוואת התנאים של היבואנים והקמעונאים המקומיים לאלו של הצרכנים הביתיים הפרטיים – על ידי ביטול הפטור המפורסם הקיים ברכישות זעירות מחו"ל (שתרם לזינוק של מאות אחוזים בהיקף ההזמנות מחו"ל ולנפילה בהיקפי הרכישות ברשתול מקומיות בשנים האחרונות), או לחילופין מענק פטור דומה ממע"מ בעת ביצוע רכישות בסכום של עד 75 דולר בשוק המקומי.

גם בדואר יכולים להיות מרוצים מכך שהמצב הקיים נשמר, כך נראה – והאינפלציה בהיקפי החבילות המגיעות מחו"ל עתידה להימשך גם היא

מצב בו היינו זוכים לפטור ממע"מ ומסים גם בישראל יכל להיות התפתחות נהדרת, אך מנגד התעורר חשש ממשי לכך שהשופטים עשויים להכריע על הקפאת או ביטול ההטבות הקיימות במקום זאת, שייקר את ערך אותן רכישות מקוונות בשיעור של 17 אחוזים לפחות עם תוספת המע"מ, ואף ב-35 אחוזים בחלק מהקטגוריות הפופולריות בהן קיים מס רכישה בנוסף.

כעת אפשר להתכונן למבצעי החודש הקרוב הצפויים לתקוף אותנו מכל פינה כהלכה

דיון נוסף בעתירה התבצע ב-5 בנובמבר בבג"ץ, וההחלטה היא שהסטטוס-קוו יישמר – רכישות בחו"ל יזכו לפטור ובעלי העסקים המקומיים יאלצו להתמודד עם החוקים כמו שהם עכשיו. נציגי גורמי התעשייה משכו את עתירתם לבית הדין, אם כי זה ממש לא אומר שהמאבק הזה הסתיים, אלא עתיד להתמקד כעת ביצירת לובי מול גורמים פוליטיים בניסיון להביא לשינוי ממשי במצב.

אז באירועי יום הרווק הסיני, הבלאק פריידיי והסייבר מאנדיי בחודש הקרוב כולנו נוכל להמשיך לקנות תחת אותם חוקים ותנאים המוכרים לנו – ובמקביל להמשיך ולעקוב אחרי התפתחויות אפשריות נוספות בקרב בין אלו שמעוניינים להעלים או להקטין את רף הפטור בקניות המקוונות, לבין אלו שדורשים להגדיל אותו עוד יותר במטרה לסייע להפחתה נוספת ביוקר המחייה של ארץ הקודש.

לאיזה מחנה מהשניים אתם משתייכים? ספרו לנו בתגובות!