הטיל העוצמתי והמתקדם ביותר של SpaceX ימריא לראשונה בסוף השנה

טיל ה-Falcon Heavy הדו-שלבי, שאמור לקחת בעתיד אנשים ואמצעים לכוכבי לכת אחרים, מתקרב לטיסת הבכורה

גם כאשר לוקחים בחשבון את התקלה הקטסטרופלית שהשמידה את הלוויין הישראלי עמוס 6 לפני השיגור, אי אפשר להתעלם מכך שהשנה האחרונה הייתה טובה מאוד עבור חברת SpaceX של אילון מאסק, שהפכה לראשונה בהיסטוריה שהצליחה להוכיח כי ניתן להנחית את שלב ההאצה הראשון של טילי חזרה אל הארץ, גם ביבשה וגם על דוברה זעירה באוקיינוס – ואז גם למחזר אותם בהצלחה לשימוש חוזר, שהופך את השיגורים לזולים הרבה יותר.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


כעת, אחרי שהשלימה כמה וכמה משימות מוצלחות עד מאוד עם טיל ה-Falcon 9 שלה, נראה ש- כמעט מוכנה לאתגר הגדול הבא שלה – הטסה מוצלחת של טיל ה-Falcon Heavy, אשר מהווה את הבסיס של החברה לחלומות על מסעות בעומק החלל, ולא הגעה אך ורק למסלולי הלוויינים הקרובים.

היכונו לשיגור הגדול הבא של SpaceX

ה-Falcon Heavy הוא אחד מהטילים המאסיביים ביותר שנוצרו אי פעם, עם יחידה מרכזית שזהה במימדיה לזו של טיל ה-Falcon 9, אך עם משקל גדול יותר וכמות גדולה יותר של אנרגיית דחיפה – ולצידה עוד צמד מבערי שלב ראשון של Falcon 9 בכדי להתגבר על שדה הכבידה של כדור הארץ ולהגיע ליעד, כאשר כל המערך הזה יחד מעניק ל-Falcon Heavy יכולת נשיאת מטענים של עד 53 טון (!) במשלוח אל מסלול ה-LEO של כדור הארץ, לעומת 13 טון בלבד עבור ה-Falcon 9 הסטנדרטי.

Falcon Heavy לעומת ה-Falcon 9 ההיסטורי – מאסיבי יותר, יקר יותר, ועם פוטנציאל עצום

בנוסף, ל-Falcon Heavy אמורה להיות יכולת נשיאה של עד 21 טון בהגעה אל מסלול ה-GEO הלווייני הגבוה ביותר מעל כדור הארץ, ויכולת נשיאה של כ-17 טון מטען במסע אל כוכבי לכת קרובים, כמו מאדים למשל – מה שגם מסביר מדוע התוכנית הגרנדיוזית של החברה לבצע מסעות אל הכוכב האדום מבוססות על משגר זה (וקפסולת הנוסעים אותה מפתחת החברה במקביל).

אלון מאסק הכריז כי טיסת הבכורה המעשית של ה-Falcon Heavy, לאחר בדיקת הנעה שבוצעה ללא המראה בפועל, אמורה להתרחש בחודש נובמבר הקרוב – ולהוות את הצעד הראשון בדרך להגשת השלב השני בחזון הגדול של . לכולם ברור כי נסיון ראשון זה עשוי להסתיים באכזבה ואף בכשלון, ומאסק אינו מסתיר זאת, אך כפי שכבר ראינו בעבר, נראה כי לחברה הפרטית הצעירה יש את היכולת ללמוד הרבה וליישם את הלקחים גם מהפעולות שאינן מצליחות, כך שיש סיבות לאופטימיות קלה בעניין.

סביר להניח שגם השיגור העתידי הזה של Falcon Heavy יועבר בשידור חי ברשת, עם כל המידע לו אתם זקוקים בכדי להבין מה מצבו

מה בדיוק ישוגר עם ה-Falcon Heavy בפעם הראשונה ולאן, ומתי החברה תתחיל להתקדם אל עבר האפשרות הטכנית למחזר ולהשמיש מחדש גם את השלבים הראשונים של טיל הענק הזה – אלו כבר שאלות שנוכל לענות עליהן רק בעוד מספר חודשי המתנה. משעמם לא יהיה כאן.