החמקן המושלם

2 תגובות

מהנדסים באוניברסיטת דיוק בנו מבנה המאפשר הסוואה אקוסטית תלת-מימדית מלאה

חוקרים מאוניברסיטת דיוק (Duke) הצליחו לפתח מבנה הסוואה המסוגל להחזיר גלי קול מכל כיוון או זווית, ולהסתיר חפצים וכל דבר המונח מתחתיו. המבנה המדובר בנוי משכבות של פלסטיק, המחוררות בתבנית מסוימת שהודפסו באמצעות תלת ממד. צורתו של המבנה דומה לפירמידה.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


החוקרים בדקו את המבנה באמצעות כדור שהונח מתחת לפירמידת ההסוואה, ואז הפגיזו את המבנה בצלילים מזוויות שונות ובדקו כיצד גלי הקול מגיבים. התוצאות הראו כי עם המגן האקוסטי הכדור לא נראה, והגלים המתקבלים כאילו חזרו ממשטח ישר.

החוקר בוגדאן פאפא (Bogdan Popa) בוחן את הפירמידה שהודפסה באמצעות תלת ממד

למרות שהמבנה נראה פשוט למדי, המחקר שהוביל לפיתוח המדובר לקח זמן רב ועבודה מאומצת. הקושי היה למצוא דרך לגרום לגלי הקול להאט מספיק כדי לפצות על העובדה שהם אינם פוגעים במטרה אליה הם כוונו.

הפירמידה המדוברת שמאפשרת הסוואה מגלי קול

בניגוד ל"מגן הדממה" שפותח במכון קרלסרו הטכנולוגי שבגרמניה, שבו הטכנולוגיה עובדת בשני ממדים בלבד, המגן האקוסטי שפותח באוניברסיטת דיוק עובד מכל זווית ומכל מקום שבו הצופה נמצא, ולכן החוקרים מכנים אותו "מתקן ההסוואה האקוסטי התלת ממדי הראשון בעולם".

השימושים האפשריים במגן האקוסטי מתפרשים מבידוד אקוסטי לאודיטוריומים, בתי אופרה וכדומה, והיות וגלי קול עובדים בצורה דומה תחת המים, ניתן לעשות שימוש בטכנולוגיה גם שם.

האם נראה את הטכנולוגיה בחיי היום-יום? השימושים המסחריים שלה עשויים להפוך לשכיחים, ולא רק עבור צוללות וצרכים צבאיים, אלא עבור תיקון צליל ושיפורו בסביבות שונות, אך המוצר עדיין בשלבי .