ההאקרים מכים שוב: שודדי הקאריביים 5 יודלף לרשת לפני ההשקה?

אולפני דיסני עלולים להפוך בקרוב לקורבן החדש של מדליפי התכנים הפיראטיים – במהלך אשר יעלה להם עשרות ואולי אפילו מאות מיליוני דולרים

רק לפני כמה שבועות ראינו את נטפליקס נפגעת באופן בלתי צפוי כשאדם שהצליח להניח את ידיו על עונה חדשה מלאה של סדרת הדגל שלה, 'כתום זה השחור החדש', בחר להדליף אותה אל הרשת חינם ולכל דורש – עוד לפני ששודר הפרק הראשון באופן רשמי, וזאת לאחר שפרסם איום בנושא ודרש תשלום כופר מצד בעליה של פלטפורמת הסטרימינג ויצרנית התוכן הדיגיטלי הפופולרית. בקרוב מאוד היא תוכל להתנחם בכך שהיא לא לבד בצרה הזו, כך נראה.

נושא הכופר הוירטואלי נמצא כרגע בכותרות באופן כמעט חסר תקדים בשל המתקפה המקוונת שהשביתה בתי חולים, חברות טלפוניה וארגונים ממשלתיים עם נוזקות שהצפינו את קבצי המידע ברבבות מחשבים שונים ודרשו תשלום בכדי להפוך את התהליך – ועתה נראה שגם חברת דיסני (Disney) הגדולה מצטרפת לשרשרת הנפגעים הזו, ובגדול, כשהסרט החדש ועתיר התקציב 'שודדי הקאריביים 5' (או Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales) הופך גם הוא למקור ולמוקד של דרישה לתשלום כופר ענקי.

הפיראטים של הקולנוע מסתבכים עם הפיראטים של האינטרנט

ברשת מדווחים כי מנכ"ל החברה בוב איגר אישר לעובדי החברה כי מקור אנונימי כלשהו הצליח להשיג עותק סופי של סרט ההרפתקאות החדש, החמישי במסגרת הסדרה שגרפה הכנסות של קרוב ל-4 מיליארד דולר בבתי הקולנוע עד כה – וכעת מאיים לפרסם חלקים ממנו ברשת באופן הדרגתי עד לפרסום מלא באתרי הסטרימינג ושיתוף הקבצים במידה ולא תיענה דרישתו לתשלום, כל זאת כעשרה ימים לפני שהסרט אמור להנות מהבכורה הבינלאומית שלו על המסך הגדול.

למרות המכה הבלתי צפויה שחטפה נטפליקס כשסירבה לשלם את מחיר הכופר – נראה שגם בדיסני אין כוונה להיכנע למדליף, למרות הסיכון הכלכלי

נכון לעכשיו נראה כי בדיסני פועלים יחד עם ה-FBI על מנת לנסות ולאתר את הפורע, ולא מתכננים להתקפל אל מול דרישות התשלום שלו שלכאורה עומדות על שווי של מיליוני דולרים – במטבעות ביטקוין וירטואליים כמובן, שאת מקורם ויעדם קשה מאוד או אפילו בלתי אפשרי לאתר.

יתכן שנראה כאן תקדים מפתיע, אך לא מן הנמנע כי סירובה של החברה לתשלום הכופר תביא להדלפתו של הסרט אל האתרים הפיראטיים השונים ברשת, ואז תגיע השאלה המרכזית הבאה – האם זו באמת תהיה מכה אנושה עבור 'שודדי הקאריביים' החדש?

שודדי הקאריביים 5 הוא אחד מהסרטים היקרים ביותר שנוצרו מאז ומעולם עם תקציב משוער של כ-320 מיליון דולר להפקה ועוד כ-120 מיליון דולר לשיווק, כך שכל הפתעה בלתי רצויה עשויה להשפיע באופן משמעותי על פוטנציאל הרווח של כל המעורבים בפרוייקט – או שאולי המצב הוא בכלל הפוך?

נזכיר כי בסוף שנת 2015 הודלף לרשת במלואו הסרט 'האיש שנולד מחדש', שנחשב לאחד מהסרטים המסקרנים והמדוברים ביותר בעולם באותה תקופה בשל מועמדותו למספר גדול של פרסי אוסקר והציפייה כי יהווה את הזכייה הראשונה והמיוחלת עבור לאונרדו דיקפריו. הסרט הופץ לכל מקור פיראטי בעולם, פחות או יותר (על ידי אדם שגם נתפס ונענש בדיעבד), עוד לפני שהגיע אל אולמות הקולנוע, אך זה לא מנע ממנו לגרוף שלושה פסלונים מוזהבים ולהגיע להכנסות קולנועיות מרשימות מאוד של כ-530 מיליון דולר (ביחס לתקציב כולל עבור הפקה ופרסום של כ-230 מיליון דולר), כשרבים מאמינים כי במקרה זה הבאזז החדשותי סביב ההדלפה לא רק שלא פגע באולפני פוקס, אלא אפילו תרם מאוד להצלחתו.

האם יתכן שזה מה שיקרה גם עבור דיסני, אם אכן הסרט הטרי יגיע לרשת מוקדם מהצפוי? יתכן מאוד שבעוד כמה שבועות כבר נדע את התשובה לכך, אז צפו לעדכונים.