בדיקות דם בעזרת הסמארטפון

מדענים במעבדה של המכון לטכנולוגיה בשוויץ פיתחו כלי אבחון שעושה שימוש במסך סמארטפון כדי לערוך בדיקות דם

הטכנולוגיה שבבסיס ההמצאה, עושה שימוש בעובדה שמסכים קפסיטיביים מזהים את מיקום הנגיעה בהם על ידי מדידת ירידה בזרם החשמלי העובר בהם. תודות לכך, המדענים פיתחו ציפוי פלסטי חד פעמי המונח על פני המסך הקפסיטיבי, וכאשר טיפת דם עושה דרכה על פני מקטע סופג של אותו ציפוי, היא מגיעה למולקולה הגורמת לדם להקריש.

אפליקציה המותקנת על הסמארטפון נכנסת אז לפעולה ומזהה שינויים בשדה החשמלי של המסך, כדי למצוא הפרעות העשויות להעיד על בעיה אפשרית של קרישת דם.

כך נראה כלי האבחון בפעולה בסמארטפון

המטרה היא לבדוק האם דמו של החולה דליל מדי, דבר שעלול להעיד על דימום אפשרי. חולי המופיליה הלוקחים תרופות שעוזרות להם להמנע מבעיות דומות, יכולים למצוא בהמצאה החדשה כלי נהדר לבדיקה ביתית.

הפיתוח הודגם על מכשיר סמסונג גלקסי S4 ללא כל שינויים, אך המנכ"ל של Qloudlab (החברה שהוקמה כדי לקדם את המוצר), ארתור קוו'בל (Arthur Queval), משוכנע כי הצוות יוכל לעשות שימוש גם בדגמי סמארטפונים נפוצים אחרים. קוו'בל מספר, כי חשב על הרעיון כבר ב-2010, כאשר טאבלט ה-IPAD הראשון יצא לשוק הצרכני: "אבי עבר שבץ, וחשבתי לעצמי כי ריכוז הטכנולוגיה המצויה בסמארטפונים וטאבלטים עשוי להיות שימושי עבור אפליקציות רפואיות. אז חשבתי על הרעיון לעשות שימוש בשדה החשמלי המופק על ידי מסך מגע כדי לבצע בדיקות דם".

"אנו עובדים עדיין על דיוק הבדיקה עבור קרישת דם, אך מצאנו דרך לגרום לה לעבוד על כמעט כל מכשיר סמארטפון קיים" הוסיף קוו'בל. בנוסף לכך, ניתן יהיה להתאים את המערכת לבדיקות דם אחרות, כמו בדיקת רמת סוכר בדם עבור חולי סכרת.

חברת Qloudlab הגישה בקשה לפטנט וקיבלה מימון מ-Venture Kick העוסקת במתן מימון ראשוני לחברות הזנק שוויצריות. המטרה היא להגיע למוצר מסחרי כבר בשנת 2015.

מעבדה-על-שבב

מעבדה-על-שבב מאוניברסיטת רוד-איילנד

מסתבר עם זאת, כי זהו אינו הפיתוח היחיד העושה שימוש בסמארטפון עבור בדיקות דם. באוניברסיטת רוד-איילנד, סטודנטים של מחלקת ההנדסה פיתחו מערכת שנקראת מעבדה-על-שבב (Lab-On-Chip) העושה שימוש בסמארטפון וחיישן ביולוגי נישא כדי לבדוק טיפת דם בצורה מהירה לסימנים של מחלות שונות. המכשיר מאפשר קבלת תוצאות תוך כעשרים דקות.

האם לא נצטרך אחיות או את הצורך להגיע למרפאה בעתיד הקרוב? ימים יגידו.