פינת הנוסטלגיה: משחקי הוגו

בואו להיזכר בטרול האמיץ אשר גרם לנחילים של ילדי ניינטיז לשבת בצמוד לטלוויזיות ולטלפונים הקוויים שלהם ולהמתין בדריכות לצלצול המיוחל מגיל ססובר

עם התקדמות הטכנולוגיה, משחקים הופכים להיות מורכבים יותר גרפית, ואיכות הפקתם עולה משנה לשנה. אבל בעוד שמשחקים חדשים כבודם במקומם מונח, למשחקים נוסטלגיים שמורה לכולנו פינה מיוחדת בלב. בפינת הנוסטלגיה של גיימג'מס תוכלו להצטרף למסע בנבכי הזמן בו נגלה מחדש משחקים קלאסיים שהיוו חלק מהילדות שלי ושל כל מי שנולד בשנות השמונים והתשעים.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


אז הפעם נחזור בזמן לאמצע שנות התשעים. באותה תקופה שודרה בערוץ הילדים תוכנית בשם "הוגו" בהנחיית כוכבי ילדים שונים כמו גיל ססובר ונמרוד רשף. במהלך התוכנית, ילדים היו מתקשרים להפקה והמאושרים מביניהם שזכו לעלות לשידור, קבלו הזדמנות לשחק ב"הוגו" – משחק אינטרקטיבי בכיכובו של טרול חביב שמנסה להציל את משפחתו מהמכשפה גריזלדה.

מקשי הטלפון ממנו התקשרו שימשו כחיצים במשחק, ואלו שהצליחו לנצח זכו כנראה בפרסים שונים. להוגו היו כל מיני שלבים, אם כי המשחקיות בד"כ הייתה די דומה בכולם – המטרה היה פשוט להתחמק ממכשולים שונים בדרככם לגריזלדה ולצבור מספיק נקודות.

hg1

מה שהרבה אנשים לא יודעים, הוא שהוגו הוא בכלל משחק שיובא מדנמרק. חברת ITE שיצרה אותו, מכרה את זכויות השידור לחמישים ושלוש מדינות שונות, כשאחת מהן הייתה כמובן . הוגו דובב ותורגם לעברית, והפך לכל כך פופולארי שזכה אפילו לככב בפרסומת של חברת החשמל ו…לקבל מחזמר.


וכמובן זה היה בלתי נמנע, והוגו קיבל גם סדרת משחקים שיצאה למחשב האישי ובחו"ל גם לגיימבוי ולפלייסטישן. עכשיו יכולתם להפסיק לצעוק על הטלוויזיה "נווו מה אתה עושה ילד, תלחץ ימינה" ולשחק בעצמכם.

hg4

למרות שמשחקי הוגו התחילו לצאת כבר בשנת 1991, לארץ הסדרה הגיעה רק ב-1996. המשחק הראשון שתורגם כאן ע"י חברת מחשבת נקרא פשוט "הוגו" והוא היה אוסף של ארבעה שלבים. חלקם הופיעו בודאות בתוכנית בטלוויזיה, ולצערי הזכרון שלי לא עד כך טוב כדי להגיד שיש פה לפחות שלב או שניים מקוריים.

בכל שלב המטרה היא להביא את הוגו בביטחון לסוף, תוך כדי שאתם מתחמקים מהמכשולים, אוספים שקי כסף ולפעמים פעולות נוספות, כמו בשלב הקרח שדורש מכם לזכור סדר מסויים של חפצים שאספתם כדי לפתוח את הדלת בסוף השלב.

המשחק השני תורגם בארץ ב-1997, ונקרא "הוגו 2: הרפתקאות הוגו החדשות". גם המשחק הזה הכיל ארבעה שלבים בלבד, אם כי הפעם חלקם היו מתוחכמים קצת יותר. למשל השלב במכרה דורש מכם בנוסף להתחמקות מהשלדים גם לשים לב היכן אתם במכרה ולכוון את הוגו דרך המעליות והירידות כדי להצליח לצאת החוצה. גם הגרפיקה קצת השתנתה והציגה יותר פרטים, אם כי המשחקיות נשארה פשוטה מאוד כמו מקודם.

hg3

באותה שנה מחשבת הוציאה גם משחק הוגו מקורי משלה, שנקרא טמהוגו – טמג'וצי למחשב בכיכובו של הוגו, שהיה בעצם פרסומת לא סמויה בכלל למותגי עלית, וכנראה אפשר היה לקבל אותו חינם בקניית אחד מהמוצרים שלהם.

שנה לאחר מכן חברת באג החליפה את מחשבת והוציאה שלושה משחקי הוגו שתרגמה לעברית. שניים מהם "הוגו צנחן" ו"הוגו בנהר הפרא" חוזרים לחלוטין על הנוסחה, אבל עם שינויים קלים בעיצוב השלבים.

המשחק השלישי, "הוגו ועץ האלון הקסום" כבר נראה שונה, ואתם משחקים בו את אחד הילדים של הוגו שמנסה לחזור למשפחתו לאחר שנפל לתוך עץ עתיק. ולמרות ששלבי הביניים שלו מזכירים את המשחקים המקוריים, יש בו גם חלקים של פתרון בעיות בחשבון.

היה גם ניסיון להחיות את הוגו במראה חדש, עבור ילדים של מילניום חדש
היה גם ניסיון להחיות את הוגו במראה חדש, עבור ילדים של מילניום חדש

בחו"ל אגב יצאו יותר מ-20 משחקי הוגו שונים, חלקם עוקבים אחר הסדרה המקורית, וחלקם הפכו למשחקי פלטפורמה ואפילו מרוצים. 

סבטה ס. היא מפתחת אתרים וגיימרית בנשמה, אתם מוזמנים לעקוב אחריה בערוץ היוטיוב שלה GameGemsavatar
HunterVee
HunterVee

תכלס, גם אני הייתי מקבל קריזה אם הייתי מחפש דיסק ומוצא במקום RUSSIAN CHILDRENS MUSIC… חחחח….