המשחק שמתקרב לשלמות

הביקורת של Divinity 2: Original Sin תסביר לכם למה מדובר בכותר תפקידים שאתם פשוט חייבים לנסות

אחד המשחקים הכי טובים של שנת 2017, עבר מתחת לרדאר של לא מעט אנשים בארץ, אבל אם אתם חובבי משחקי תפקידים זה יהיה כמעט פשע שלא לכל הפחות לבדוק את Divinity – Original Sin 2, אחד ממשחקי התפקידים הכי טובים וקרובים לשלמות ששחקתי בהם בשנים האחרונות.

אבל לפני שאתחיל להרעיף עליו שבחים, בואו נתחיל מההתחלה. Original Sin 2 הוא ההמשך למשחק המצליח Original Sin מ-2014, אבל אל דאגה. גם אם לא שחקתם במקור, Original Sin 2 אמנם מתקיים באותו עולם, אבל מתרחש שנים אחריו ולא תרגישו לרגע כאילו פספסתם משהו. העלילה מתחילה כשאנו למדים כי מכשפים ממינים ומוצאים שונים נעצרים ונשלחים באונייה לגלות. אתם משחקים את אחד מאותם מכשפים שנעצרו על לא עוול בכפם, רק כי הכוח שמשמש לקסם – שנקרא Source – קשור איכשהו ליצורים מפלצתיים בשם ה-Voidwoken, אז רק ליתר ביטחון, קם מסדר שהחליט לשים קץ לכל מי שמשתמש באותו כוח, לא משנה אם הוא רע או טוב.

אבל כמובן שאתם לא הסוג שישב בשקט כששמים עליו קולר, וכדי להציל את עצמכם ולממש את הגורל שלכם שקשור באותו כוח מסתורי, תצטרכו לצאת למסע. האם תבחרו לעשות אותו לבד, או למצוא לעצמכם שותפים? היופי ב-Divinity הוא שהכל פתוח, וכל דבר נתון לבחירתכם.

הבחירה מתחילה כבר בתחילת המשחק כשתצטרכו ליצור את הדמות שלכם. תוכלו ליצור דמות חדשה לגמרי, אבל אני למשל העדפתי לקחת אחת מכמה דמויות מוכנות מראש שיש להן סיפור והיסטורייה מאחוריהן ולכן ארועים מסויימים או דיאלוגים שונים יכולים להתקיים רק כשבחרתם בה. לאחר שתבחרו דמות תוכלו לשנות את המראה ולקבוע לאן לשייך את נקודות הסקיל שלה. מה שמגניב כאן זאת הגמישות. כל דמות יכולה ללמוד כל סוג של מתקפה כל עוד יש לה מספיק נקודות בסקיל הנכון. כך תוכלו ליצור דמות שהיא גם קשת וגם קוסם, או דמות שמזמנת יצורים וגם לוחמת.

משם תצטרכו לבחור, האם תרצו שותפים למסע? תוכלו לשכנע חברים לרכוש את המשחק ולעבור את כולו איתם. אבל אם אתם רוצים לשחק סינגל פלייר, תוכלו כמובן לצרף דמויות מהמשחק אליכם, רק שתצטרכו לאתר אותן בעצמכם, המשחק לא יספר לכם מי הן. אבל – לכל אחת מהן סיפור ואג'נדה משלה, ולפעמים הבעיות שלהן מתנגשות עם המסע שלכם, ותצטרכו מדי פעם לתחזק איתן את מערכת היחסים.

מצד שני, ככל שיש לכם יותר אנשים, גם הקרבות נעשים קלים יותר, וגם כל דמות פותחת פוטנציאלית מסלול חדש לבצע משימות שונות. נניח השומר הוא במקרה אחד החברים לשעבר של אחת הדמויות בחבורה שלכם? יכול להיות שהוא ייתן לכם לעבור סתם ככה, בלי שתשברו את הראש איך להכנס לשם. או אולי לאחת הדמויות יש יכולת שנקראת Pet Pal? תוכלו לגרום לה לדבר עם בעלי חיים ולגלות מסלול עוקף לאותו מקום. בחרתם לצרף אליכם דמות של שלד אל-מת? הוא בעל יכולת המאפשרת לו לפתוח מנעולים עם האצבעות שלו, ותוכלו פשוט להתפלח פנימה.

בנוסף, כיוון שמדובר בעולם מאוד גזעני ובנוי על מעמדות, לא כל דמות תרצה לדבר עם הדמות הראשית שלכם, אולי כי היא לא מהגזע הנכון, או אולי בגלל ההיסטוריה שלה, ולכן עוזר שיש דמויות אחרות שאפשר לשלוח לדבר במקומכם.

עם החברים שלכם למסע, תחקרו את העולם המדהים של Divinity. העולם מרגיש חיי, עם דמויות שמנהלות את החיים שלהן, ותמיד מעניין לדבר איתן ועל הדרך למצוא עוד משימות צד. לשמחתי כל המשחק מדובב, כך שזה מאוד מקל ומוסיף לעניין מהעולם, מה גם שהכתיבה באמת מצויינת, ומשעשעת לפרקים, ומעבירה את הסיפור בצורה מרתקת. הבעיה היחידה היא, ולמען האמת, זה נתון לטעם אישי לגמרי, היא שמדובר במשחק מאוד פתוח שממש לא אומר לכם מה ואיך לעשות.

זה אומר שתצטרכו ממש ללכת ולחקור כל פינה בעולם ולדבר עם דמויות. זה גם אומר שיש – באמת – לפחות איזה חמש דרכים שונות לבצע כל משימה, כך שהמשחק שלכם יראה שונה לחלוטין מזה של שחקן אחר. הוא גם נותן לכם את שיקול הדעת של האם לשחק בתור דמות רעה שדואגת לאינטרסים שלה או דמות טובה שעוזרת לאנשים בדרך, עם השלכות שונות מצד עולם המשחק על הפעולות שלכם. נניח קבלתם סטטוס של גיבור אחרי שעזרתם לאנשים? פושעים יפסיקו לדבר איתכם וכו'. תוכלו גם לרצוח דמויות, כי סתם ככה, רק שתצטרכו להתמודד עם ההשלכות, בין אם אנשי העיר ירדפו אתכם או שלא תוכלו יותר לסיים קווסט מסויים. כל ההחלטות הללו מובילות בסופו של דבר לסופים שונים לגמרי, כך שהוא משאיר לכם טעם של עוד גם כשתסיימו את המשחק.

הבעיה היחידה עם כל החופש הזה, היא שהיומן במשחק לא מספיק טוב בלעזור לכם לעקוב אחר סטטוס משימות הצד שלכם, וגם לא תמיד עוזר לכם לאתר את הנקודה אליה צריך להגיע. זה יכול לעצבן כשיש לכם עשרים משימות צד שונות שאספתם לדרך. מצד שני, עולם המשחק באמת כזה מרתק, שלא שעמם אותי בכלל לחקור אותו שעות ולהכניס את עצמי לצרות כשצריך.

וכאן יהיה רגע טוב לדבר על מערכת הקרב, כי כמובן חלק לא קטן מהמשחק תבלו בלחימה נגד מישהו או משהו. מערכת הקרב היא מערכת תורות, כלומר כל דמות יכולה לבצע פעולות רק בתור שלה. לכל אחת יש נקודות AP, נקודות פעולה, שתצטרכו לשלם על כל פעולה. בחרתם להזיז אותה? תשלמו נקודות. בחרתם להפעיל מתקפה מסויימת? תצטרכו לשלם נקודות וכו'. כשנגמרות הנקודות, לא תוכלו לבצע יותר פעולות לאותו תור. בנוסף, מזג האוויר, והשטח עצמו בו מתנהל הקרב משפיעים מאוד על היכולות והאפשרויות שלכם, וחשוב מאוד ללמוד לנצל אותם לטובתכם. נניח קבוצה של אוייבים עומדת על שלולית של מים או דם? אם תחשמלו אותה, כל אחד מהם יחטוף נזק. אם תשרפו מים, תקבלו עשן שיסתיר אתכם מפני האוייבים וכו'.

זאת תורה שלמה שצריך להתנסות בה וללמוד, אבל הופכת את המשחק למורכב יותר והרבה יותר כיפי. האוייבים שלכם אגב ממש לא טפשים, ויודעים לנצל את אותם העקרונות נגדכם. רמת הקושי של המשחק לא קלה, גם על Normal, מה שיצריך מכם באמת לחשוב על מה אתם עושים.

כל הפרמטרים האלו יחד יוצרים חוויה באמת מטורפת. בשילוב עם עולם פנטזיה עשיר שנותן לכם את כל השליטה להכתיב את ההרפתקאה שלכם, גרפיקה צבעונית שמחייה את העולם, מערכת קרב שמכריחה אתכם להפעיל את הראש, יכולתי להגיד בשקט שבהחלט מדובר באחד ממשחקי התפקידים הקלאסיים הטובים בכל הזמנים. המשחק סובל פה ושם מבאגים, תוצר של משחק מורכב שבו כל דבר יכול להשפיע על מליון דברים אחרים, אבל זה בגדר הנסבל, ואלמלא זאת באמת שזה משחק חובה לכל אוהבי הז'אנר, שיחזיר אתכם אליו שוב ושוב כדע לנסות דרכי משחק חדשים ולצפות בשלל הסופים השונים שההחלטות שלכם יכולות להביא על העולם. בהחלט מומלץ.

סבטה ס. היא מפתחת אתרים וגיימרית בנשמה, אתם מוזמנים לעקוב אחריה בערוץ היוטיוב שלה GameGems