אופנה חדשה? מפיצות גדולות מסירות הגנות Denuvo ממשחקים בהדרגה

צמד כותרים בולטים זכו להשתחרר מידי הגנת הקבצים השנויה במחלוקת, זמן-מה לאחר שכבר נפרצו והופצו באופן פיראטי

לא מעט שחקנים מתנגדים באופן חריף להגנות קבצים במשחקים, כאשר הדבר בולט במיוחד בכותרים שנפרצו על ידי קבוצות פיראטיות – כך שהחסרונות הקיימים (לכאורה) של אותם מנגנוני DRM ממשיכים להשפיע בעיקר על הצרכנים שרכשו את המוצר במיטב כספם, מבלי למנוע מחובבי הפיראטיות את הגישה.

בשנים האחרונות פגשנו במספר מצבים בהם מפיצות בחרו להסיר בדיעבד את מנגנון ההגנה הנפוץ ביותר בשוק הגיימינג כיום, זה של חברת Denuvo, ואף קיבלנו שמועות על כך שהחברה מציעה פיצוי יחסי ליוצרי משחקים אשר לא זכו להגנה למשך זמן סביר מפני הפיראטים. עתה צמד הכותרים Hitman 2 ו-Resident Evil 7 מצטרפים אל הרשימה הזו – ועשויים לסחוף אחריהם יצירות אחרות לבצע מהלך דומה.

Denuvo נכשלה באופן נחרץ במשימת עיכוב נסיונות ההפצה הפיראטית של Hitman 2 – ועתה היא נעלמת ממנו, חודשים ספורים לאחר ההשקה

שני משחקים אלו, מבית Warner Bros. Interactive Entertainment ו-Capcom בהתאמה, מהווים דוגמאות בולטות לכך ששילוב הגנות קבצים מתקדמות אינו מבטיח בהכרח שקט נפשי – Resident Evil השביעי נפרץ לפני כשנתיים בתוך פחות משבוע מרגע ההשקה הרשמית שלו בתור הכותר הגדול הראשון לשנת 2017, ואילו Hitman 2 נפגע אף יותר לפני מספר חודשים כשנפרץ עוד לפני ההשקה המסחרית הרשמית שלו. אלו לא הישגים שב-Denuvo ישמחו להתגאות בהם בפומבי, אין ספק.

Denuvo נעלמה גם ב-Resident Evil 7, לאחר שנתיים שלמות – וכמה ימים בלבד לפני שגם הגנת ה-Denuvo המשופרת ברימייק של Resident Evil 2 כשלה בתוך ימים בודדים

במקביל להסרת ההגנות מ-Resident Evil 7, קבוצת הפריצה CODEX הצליחה לפצח גם את הגרסה העדכנית ביותר של ההגנה מאת Denuvo, שזכתה לכינוי הבלתי רשמי גרסה 5.5 – וכך הופץ לו פיראטית ברשת גם החידוש המרשים ל-Resident Evil 2, כך שנראה כי המירוץ והמאבק בין המגינים לתוקפים ימשיך במלוא הכח גם בשנת 2019, ולמפיצות כדוגמת Capcom תמשיך להיות דילמה האם לשמור או לוותר על ההגנה של Denuvo לאחר שהכותרים נפרצו והופצו חינמית לכל דורש, כאשר הסרה של המנגנון עשויה להוות רוח גבית לפורעי החוק בעוד ששמירה עליו תשפיע כאמור בעיקר על אלו שרכשו את היצירה באופן חוקי ותקני.

מה צריכה להיות הבחירה הנכונה מבחינתכם? כמו תמיד, מוזמנים לשתף בתגובות.