CES 2015: שבב ה-Tegra X1 נחשף - סטנדרט ביצועים חדש לגמרי • HWzone
CES 2015מעבדיםגאדגטיםסמארטפוניםטאבלטים

CES 2015: שבב ה-Tegra X1 נחשף – סטנדרט ביצועים חדש לגמרי

אנוידיה מעלה הילוך בשוק המובייל ומציגה את הדור הבא של שבבי הטגרה המפורסמים שלה, שבב ה-Tegra X1 מתומן הליבות, המבוסס על ארכיטקטורת המוצלחת

tegra-x1-header

עם תחילת תערוכת האלקטרוניקה הגדולה בעולם, CES 2015, אנוידיה החליטה להציג לעולם את הדור הבא של שבבי הביצועים למכשירים ניידים (מכוניות, טאבלטים וסמארטפונים [?]), בשם "Tegra X1". שבב ה-64 ביט החדש, המבוסס על אותה ארכיטקטורת Maxwell שכרטיסים כמו ה-GTX 980 מבוססים עליהם גם כן (ושאנוידיה מוודה להדגיש זאת מאוד), מציג את טכנולוגיית ה-big.LITTLE של קוואלקום עם מערך ליבות CPU הכולל ארבע ליבות "גדולות" מסוג Cortex-A57 וארבע ליבות "קטנות" מסוג Cortex-A53 (בדומה לשבב ה-Exynos 7 Octa של סמסונג).

שבב ה-Tegra X1 לא רק מבוסס על ארכיטקטורה חדשה עם תהליך ייצור של 20 ננומטרים ומספר רב יותר של ליבות GPU (עם 256 ליבות גרפיות ב-X1 לעומת 192 ליבות גרפיות ב-K1 הישן), אלא הוא גם מביא תמיכה רחבה ועמוקה יותר למכשירים עוצמתיים יותר ועם יכולות שלא שהכרנו בעבר. השבב בא עם תמיכה בצילום וידאו ב-4K ב-60 פריימים לשניה (עם תמיכה בהתקני H.265, VP9 ו-H.264), תמיכה בטכנולוגיית ה-DirectX 12 של מיקרוסופט, OpenGL 4.4, OpenGL ES 3.1 ועוד.

על פי אנוידיה, שבב ה-X1 חזק פי שניים מדורו הקודם (שבב ה-K1), והוא גם השבב הראשון שבא עם כח עיבוד של מעל טרה-פלופס אחד, כח עיבוד שהושג על ידי שבבים למחשבים נייחים לפני רק שש שנים עם כרטיס ה-HD 3870 X2 של AMD. ממבחני ביצועים עצמיים של אנוידיה (כך שאמינותם והאובייקטיביות שלהם שנויה במחלוקת), שבב ה-X1 החדש מביס בקלות את שבב ה-A8X של אפל (המופיע בטאבלט האייפד אייר 2 של החברה) ואת שבב הטגרה K1 (המופיע גם בטאבלט הנקסוס 9 של וגוגל) מהדור הקודם במספר מבחני .

NVIDIA-Tegra-X1-Super-Chip_4

כמו שניתן לראות מהמצגת הרשמית של החברה, ה-X1 החדש מציג ביצועים מרשימים ביותר לעומת שבבים קיימים בשוק כיום. במבחן הביצועים GFXBench 3.0 Manhattan (ב-1080p offscreen), ה-X1 מראה ביצועים של כפי שניים יותר לעומת שבבי הטגרה K1 וה-A8X של , עם שיפורים ממוצעים של יותר מפי 1.5 בשאר מבחני הביצועים, הכוללים את מבחן ה-GFXBench 2.7 TRex, 1.3 Icestorm ואת מבחן ה-BasmarkX 1.1.

עם הקטנת הליטוגרפיה לרוב תבוא הקטנה בצריכת החשמל של השבב, כאשר אנוידיה מצהירה כי החסכון בחשמל הנובע מכך מתרגם להרצת מבחן ביצועים של מנוע ה-Unreal Engine 4 בצריכת חשמל של רק 10W, נתון הנמוך פי עשרה מצריכת החשמל של קונסולה ה- באותו מבחן הביצועים בשנה שעברה, ונמוך גם פי שלושים לעומת הרצת אותו המבחן על כרטיס גרפי לשוק הגבוה של החברה מלפני רק כשנתיים.

בנוסף לשבב ה-Tegra X1 למכשירים ניידים, אנוידיה הציגה פלטפורמה מחשוב חדשה למכוניות, בשם "Nvidia Drive CX". הפלטפורמה החדשה, שמתבססת על לוח הבקרה "Drive PX" המכיל שני שבבי X1 בתוכו, תאפשר לרכבים עתידיים לעבד כמות עצומה של מידע ובכך להתנהג בהתאם ובצורה אוטונומית על פי מידע זה. ה-Drive PX תומך בעד מערך של 12 מצלמות בו זמנית וברזולוציה כוללת של עד 1.3 גיגה-פיקסל לשניה, כאשר דבר זה מתאפשר בעזרת ה-2.3 טרהפלופס של כח עיבוד שהפלטפורמה החדשה מספקת למכוניות העתיד.

drivepxtegrax1
לוח ה-Drive PX למכוניות של אנוידיה, המבוסס על שני שבבי X1

אנוידיה אמרה כי מכשירים עם שבב ה- X1 צפויים להופיע כבר בחצי הראשון (והנוכחי) של השנה, כך שאולי לא נצטרך לחכות יותר מידי זמן בשביל מפלצת הביצועים למובייל החדשה של ענקית הגרפיקה העולמית.

[interaction id="54aa8cb4a57dac0e0d1ed7a6"]

רוצים עוד חדשות וחידושים היישר מתערוכת הטכנולוגיה הגדולה ביותר בעולם? לחצו כאן

תגיות

7 תגובות

  1. אני משאר שהשבב הבא של אפל(A9 כנראה) יהיה מיוצר ב 14 ננומטר(של סמסונג) ויציאה ביצועים דומים אבל יהיה בעל צריכה נמוכה יותר ויכיל פחות ליבות עיבוד.ובינתיים למחכים ל 810…

  2. "..מציג את טכנולוגיית ה-big.LITTLE של קוואלקום.." למעשה זו ארכיטקטורה של ARM וגם שבב ה- snapdragon 810 של קוואלקום אמור להתבסס עליה.

  3. מעבד שנועד אולי לפאבלטים ענקיים / טאבלטים, לא לפלאפונים.

  4. אינטל טוענת שניצחה את ה-X1 עם מעבדי הברודוול החדשים שלה בכח העיבוד וביעילות החשמלית

  5. ואני אמרתי שאני מילונר, לא עזר…
    ה TDP שלהם עם המאיץ הדפוק הוא באזור ה 15W כשאצל NVIDIA עם המאיץ הכי טוב הוא פחות מ 10W.

  6. המאיץ הדפוק? יש שבבים של 6 ושל 4.5 וואט גם. על איזה מהברודוולים אתה מתייחס?

  7. אם אתה משווה למעבדים הזולים, אתה לא חושב ש 4 ליבות במהירות 2.4 גיגה הרץ יותר מהיר מ 2 ליבות (+ 2 וירטואליות) ב 1.1 גיגה הרץ ? או אולי מעבד גרפי שהוא גם יותר מהיר וגם מכיל יותר ליבות שהם יותר איכותיות ?

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close