שבב ה-Exynos 990 נחשף: טכנולוגיות העידן החדש כבר בפנים • HWzone
גאדגטיםסמארטפוניםכתבות נבחרות

שבב ה-Exynos 990 נחשף: טכנולוגיות העידן החדש כבר בפנים

ליבות עיבוד חדישות, ליבה גראפית מעודכנת, LPDDR5, מודם עם מהירויות שיא ועוד מצפים לנו בסמארטפונים הבאים מבית היצרנית הקוריאנית

סמסונג החליטה לשנות את השיטה בה היא מכנה את דגמי ה-Exynos שלה. זה החל עם ההכרזה על Exynos 980 שהבטיח לנו מודם 5G מובנה יחד עם כל שאר רכיבי המערכת באותו אחוד – וממשיך כעת עם חשיפת ה- 990 החדשני, אשר בהחלט מצליח להצדיק את שינוי המיתוג עם שיפורים כמעט כל היבט ובכל קטגוריה.

Exynos 990 מבוסס על הדור החדש של תהליך הייצור מבית ב-7 ננומטר, עם שימוש בטכנולוגיית EUV (ר"ת Extreme Ultra Violet) בחלק מהשלבים, וכולל מבנה כללי דומה עם שמונה ליבות עיבוד שמחולקות לשלושה אשכולות: זוג ליבות בארכיטקטורת Exynos M5 חדשה מפיתוח ייעודי של עם הבטחה לשיפור של כ-20 אחוזים בביצועים בהשוואה לליבות ה- M4 של שבבי ה- 9820 ו- 9825, זוג ליבות מבוססות ארכיטקטורת Cortex A76 מעודכנת ועוד ארבע ליבות חסכוניות בארכיטקטורת ה-Cortex A55 המוכרת.

לסמסונג יש דגל חדש ומעניין…

הליבה הגראפית המובנית ב-Exynos 990 תהיה מדגם Mali-G77MP11, הראשונה בשוק שמבוססת על הארכיטקטורה הטרייה עליה הכריזה חברת רק לפני מספר ימים, כאשר ההבטחה גם כאן היא לשיפור של כ-20 אחוזים בביצועים המירביים ביחס לליבות ה-Mali-G76MP12 בשבבי הדגל הקודמים של החברה, שהפעילו את המכשירים המתקדמים ביותר שלה בשנת 2019.

בשורות גדולות אפילו יותר מגיעות עם תמיכה ראשונה מסוגה בזכרונות LPDDR5, עם תדר אפקטיבי של 2,750MHz (או 5,500MT/s) – שיוכל לספק שיפור של כ-25 אחוזים ברוחב הפס המתקבל ביחס לשבבים עדכניים מובילים עם LPDDR4X, אם לצאת מנקודת הנחה שארכיטקטורת בקר הזכרון תישאר דומה ותתבסס על ארבעה ערוצים של 16 ביט. בנוסף לשיפור הביצועים עשוי להיות כאן שיפור משמעותי בחסכון צריכת ההספק, כך שיש סיבה טובה להתלהב מהמעבר המיוחל הזה.

…והוא מגיע בצוותא עם חדש ומתקדם אחר שיהפוך את התמיכה ב- לנפוצה הרבה יותר

מערך עיבוד הלמידה החישובית של ה-Exynos 990 מבטיח גם הוא קפיצת מדרגה משמעותית, עם יכולות עיבוד של מעל 10TOPS (או 10 טריליון חישובי 8 ביט בסיסיים בכל שנייה) עבור זוג מאיצי ה-NPU המובנים במוצר ויחידת ה-DSP המובנית יחדיו – לעומת של 1.85TOPS עבור מאיצי ה-NPU בדגמי ה- 9820 וה- 9825. מתי נראה יישומים מנצחים שיצדיקו את הפוטנציאל והשיפור הזה? זו כבר שאלה אחרת.

לקינוח, מעבד התמונה ב-Exynos 990 תומך בצילום עם חיישנים של עד 108 מגה-פיקסל – כאשר גם כאן מדובר ברמיזה ברורה למדי לתמיכה בחיישן ה-Bright HMX הגדול והמסקרן שפיתחה החברה, עם תקווה להפוך לבחירה המובילה עבור מתקדמים בשוק במקום חיישני ה-Exmor RS הפופולריים של ששלטו בשוק הגבוה במשך שנים ארוכות.

סמסונג מתבססת על טכנולוגיית ה-EUV המתקדמת שלה הן עבור העיבוד הראשי והן עבור המודם החדש – למימדים זעירים ככל האפשר ולצריכת הספק תחרותית מאוד

בסמסונג ראו לנכון לציין בפירוש כי השבב החדש תומך במסכים עם קצבי רענון גבוהים של עד 120 הרץ – וזה רמז בולט, אנחנו מקווים, לכך שהמאפיין המתקדם הזה יהיה חלק ממכשירי ה-Exynos 990 הראשונים בשוק. ככל הנראה מדובר במשפחת ה- S11 שתוצג אי שם בחודשים הראשונים של 2020, אם להתבסס על היסטוריה מוכחת של שנים אודות מחזורי הפיתוח של החברה אשר העניקו לה את המקום הראשון והבלתי מעורער בשוק המובייל.

אחסון מהיר בתקני ה-UFS העדכניים, מסכים עם רזולוציות ועיבוד – הכל כבר מחכה בפנים

עובדה מעניינת אחרונה אודות ה-Exynos 990 נוגעת לכך שהוא לא יציע שום יכולות קישוריות סלולר מובנות, בניגוד למה שהתרגלנו אליו מרובם המוחלט של השבבים המודרניים בשוק הסמארטפונים. מטעמי גודל , פיזור חום ותפוקה אפקטיבית בסמסונג החליטו להפריד את יכולות הקישוריות הסלולרית לשבב מודם נפרד שיהווה את אחיו של ה-Exynos 990 – ה- Modem 5123 עם קישוריות דור שני, קישוריות דור שלישי, קישוריות דור רביעי מתקדמת במיוחד שתוכל להציע מהירויות הורדה תיאורטיות חסרות תקדים של עד 3Gbps ומהירויות העלאה של עד 422Mbps, וגם קישוריות דור חמישי מהירה ומגוונת ביותר עם מהירויות הורדה מלהיבות של עד 5.1Gbps בתדרים 'מסורתיים' בערוצים מתחת ל-6GHz ובנוסף מהירויות הורדה של עד 7.3Gbps בערוצי גמ"מ בתדרים של מעל ל-24GHz.

משמעות המהלך היא שכל המכשירים החכמים שיבוססו על ה- 990 יגיעו כנראה גם עם תמיכה טכנית ברשתות דור חמישי, ללא יוצא מן הכלל, גם בשווקים בהם אלו עדיין אינן קיימות – כך שגם בישראל אותם דגמים אמורים להיות מוכנים מראש לעתיד, אם וכאשר נראה התקדמות אל העידן החדש סוף כל סוף.

ה-Exynos 980 שהוכרז לפני כמה שבועות דווקא כולל קישוריות מובנית בתוכו, כולל בדור החמישי – אך זאת לצד חומרת עיבוד צנועה הרבה יותר, שמכוונת למכשירי ביניים כזכור

שבבי ה-Exynos 990 ייכנסו לייצור בקנה מידה מסחרי בסוף השנה הנוכחית, וזה הופך אותם למועמדים טבעיים להפעיל את מכשירי ה-Galaxy S העתידיים של כמובן, לפחות בחלק מהמדינות בעולם – ואולי גם את הגרסה הבאה של ה- Fold המתקפל או מכשירים מפתיעים אחרים שטרם נחשפו בפומבי.

הצצה לעיצוב מכשירי הדור הבא מבית , או עיבוד ממוחשב בדיוני ותו לא כפי שנטען באופן בולט על גבי התמונה עצמה? בעוד מספר חודשים נוכל לדעת את התשובה

בקרוב אנחנו צפויים לזכות גם בהכרזה רשמית על ה-Snapdragon המוביל הבא מבית , ככל הנראה ה- 865 – ואז נוכל להתחיל לבחון את ה- 990 באור המתאים, מול המתחרים הישירים שמצפים לו ב-2020.

תגיות

6 תגובות

 1. מירוץ הביצועים בסלולר שכבר מזמן לא נותן כלום חוץ מ"שלי יותר חזק".

  1. צר לי אבל אתה טועה.
   טלפון זה לא מחשב, המעבדים שם רחוקים מלהיות overkill (המצב במחשבים לשימוש ביתי כבר שנים) וכל שיפור שלהם מאפשר להציע תכונות ויכולות שלפני כן פשוט לא היו קיימות.
   לדוגמה, ב-iphone 11 יש הרבה מאוד יכולות צילום מתקדמות שאפשריות רק בזכות המעבד החזק יותר לעומת הדור הקודם – גם כמובן דברים שישר רואים ב-specs כמו למשל 4K 60fps בכל המצלמות (כולל יכולת לצלם בכמה מצלמות במקביל!), אבל גם דברים פחות ברורים במבט ראשון – אבל מאוד משמעותיים – כמו HDR מובנה בוידאו (!) שמציג תוצאות מדהימות בהשוואה ל-iphone xs – קפיצת מדרגה משמעותית שהיא חד וחלק בזכות המעבד החזק יותר.

 2. 5G במכשירים זו חארטה שלא תאומן. בכמה מקומות כבר יש כיסוי מלא? שלא לדבר על הטווח הקצר (עשר עד כמה מאות מטרים). כשתהיה פריסה עולמית המכשירים האלו ימכרו ב 500 שח יד שניה. מה שצריך זו השקעה טובה ב LTE מהדורות האחרונים

  1. כיסוי מלא? אין כיסוי בכלל, בשום נקודה… זאת טכנולוגיה חדשה שעדיין לא זמינה בכלל. אבל מה אתה רוצה, שיחכו עם זה עד שתהיה תשתית? אף פעם לא תהיה תשתית אם לא יהיו מכשירים… זאת ביצה ותרנגולת אבל פה דיי ברור מי צריך לבוא קודם כדי שזה יקרה.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close