סמסונג מתחדשת: מהיום, שבבי 14 ננומטר יעילים גם לסמארטפונים הזולים ביותר

דור ה-28 ננומטר בעולם מעבדי המובייל בדרכו להפוך להיסטוריה באופן מלא, עם ההכרזה על ה- 7570 החדש

דור ייצור השבבים ב-28 ננומטר היה נהדר לפני חמש שנים, ואפילו לפני שלוש – אך עיכובים בלתי צפויים בפיתוח תהליכי הייצור החדשים הביאו את האורח הזה להישאר איתנו הרבה יותר ממה שקיווינו ורצינו, בדרך לתקופה בה היה זה אתגר לא קטן להפיק ויעילות טובים יותר מהמעבדים שסביבנו. כל זה החל להשתנות באופן משמעותי בשנה הנוכחית, כשתהליכי הייצור החדשים ב-14 וב-16 ננומטר (בהתבסס על טרנזיסטורי ה-, בנוסף) הפך לנפוצים הרבה יותר, שזיכו אותנו במוצרים עוצמתיים אבל גם יעילים יותר.


במהלך שנת 2016 ראינו את מהפכת ייצור השבבים מתפשטת מהשוק הגבוה גם אל שוק הביניים – ועכשיו סמסונג מבקשת להיות הראשונה לעשות את הצעד הגדול הבא, ולהביא את עידן ה-14 ננומטר החסכוני שלה גם אל השוק הנמוך והבסיסי ביותר, בעזרת שבב Exynos מרובע ליבות חדש שיקבל את שם הדגם 7570.

14 ננומטר לכולם
לכולם

ה-Exynos 7570 החדש מבוסס על ארבע ליבות Cortex A53 בתדר שלא נחשף (אנחנו מהמרים על משהו בין 1.4GHz ל-2GHz) ובתוספת לליבה גראפית מדגם שלא פורט (אנחנו מהמרים על משפחת ה-Mali של כמובן – כנראה ה-Mali-T820MP3, או ה-Mali-T720MP3), עם תמיכה במערכי צילום של עד 21 מגה-פיקסל עבור המצלמה הקדמית והאחורית גם יחד, תמיכה ב- קטגוריה 4 למהירויות הורדה של עד 150 מגה-ביט בשנייה – ותמיכה ברזולוציות מסך של עד 720p בלבד, שמבהירות כי מדובר במוצר עבור הדגמים הבסיסיים ביותר שאותם ניתן להחשיב כמקובלים וראויים בימים אלה.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


השבב החדש בוודאי לא ישבור שום שיא של ביצועים - אך אמור לספק חיי סוללה נאים גם במכשירים עם סוללות צנועות יחסית
השבב החדש בוודאי לא ישבור שום שיא של ביצועים – אך אמור לספק חיי נאים גם במכשירים עם צנועות יחסית

בסמסונג מבטיחים שהדגם החדש יספק ביצועים שגבוהים בכ-70 אחוזים מקודמיו (שבבי ה-Exynos 3470 וה-Exynos 3475) ויעילות שטובה בכ-30 אחוזים מהם – כאשר מאפיין מנצח נוסף שלו הוא שילוב של כל רכיבי התקשורת האלחוטיים על גבי אותה פיסת סיליקון, לראשונה במוצר שכזה מבית סמסונג. במילים אחרות, העיבוד כולל בו גם את מודם קישוריות הסלולר, גם את רכיב קישוריות ה-Wi-Fi, גם את קישוריות ה-Bluetooth, גם את הרדיו וגם את היחידה לניווט הלווייני, מה שהופך את ה- 7570 לפתרון רלוונטי ומעניין מאוד גם עבור יישומי שונים שצמאים לרמת אינטגרציה גבוהה כזו.

מוצרים ראשונים שיבוססו על השבב החדש אמורים להגיע עוד השנה, ולנו לא נותר אלא לקוות שבקרוב נראה את המתחרות ו- מיישרות קו ומאמצות טכנולוגיות ייצור חסכוניות יותר עבור כל קו המוצרים שלהן.


הופעה מוקדמת של ה-Exynos 7570 במאגר מבחן ה-Geekbench, עם תדר עבודה של 1.4GHz שעשוי להיות הרשמי והסופי, או שרק עבור דגם מוקדם
הופעה מוקדמת של ה- 7570 במאגר מבחן ה-Geekbench, עם תדר עבודה של 1.4GHz שעשוי להיות הרשמי והסופי, או שרק עבור דגם מוקדם

במקביל, תידרש כעת זהירות נוספת בבחירת מכשיר חכם מבוסס – זאת על מנת לא להתבלבל בין מיתוגו של ה- 7870 מתומן הליבות לשוק הביניים, ה- 7570 החדש וה- 5780 שהוא למעשה דגם ישן יותר, עם שמונה ליבות עיבוד אך בהתבסס על תהליך הייצור הוותיק ב-28 ננומטר שהופך אותו, כאמור, להרבה פחות אפקטיבי. מה דעתכם? שתפו אותנו!