העתיד המבטיח: קפיצת ביצועים עצומה לשבב Exynos עם ארכיטקטורת RDNA 2 מ-AMD

שיתוף הפעולה של סמסונג עם מפתחת השבבים האדומה ליצירת ליבות גראפיות אישיות מתחיל לתת אותותיו

אחרי שנים בהן סמסונג התמקדה בתכנון ופיתוח של ליבות עיבוד כלליות עבור עולם המובייל, כשבמקביל הסתפקה בשימוש בליבות עיבוד גראפיות מפיתוח של חברת ARM עצמה וראתה את המתחרות קוואלקום (Qualcomm) ובעיקר אפל חולפות על פניה בטבלאות הביצועים באמצעות היחידות המתקדמות שיצרו לעצמן באופן בלעדי – נראה כי אנחנו נמצאים על סף שינוי ביחסי הכוחות המוכרים, תודות לשיתוף הפעולה האסטרטגי אשר מחזיר את AMD אל עולם המכשירים החכמים.

מדליף הטוויטר המוכר שפועל תחת השם Ice Universe חשף תיעוד מתוך מבחן הביצועים 3DMark Wild Life, ובו תוצאה ראשונה מסוגה לכאורה של מעבד Exynos מהדור הבא שיעשה שימוש בליבה גראפית מובנית פרי פיתוח של AMD, תחת ארכיטקטורת RDNA 2 המודרנית שלה שממשיכה להמחיש לנו את הגמישות הרבה שלה לפעולה בסביבות רבות עם מסגרות הספק שונות בתכלית.

דיווחים מהתקופה האחרונה דיברו על כך שליבות ה-RDNA 2 בשבבי סמסונג מספקות שיפור של כ-30 אחוזים לעומת כל ליבה גראפית אחרת שזמינה כיום בעולם האנדרואיד – וכעת יש לנו מבחן מעשי ראשון שעוזר להמחיש ולחזק את הנקודה

AMD וסמסונג כבר הבטיחו לנו כי שילוב של ליבות Radeon גראפיות בעולם הנייד יביא לתמיכה בטכנולוגיות חדישות כדוגמת VRS (ר"ת Variable Rate Shading) ועקיבת קרניים עם האצה חומרתית – אך מה שמעניין בהדלפה הנוכחית הוא הביצועים עצמם, שמאפילים בעשרות אחוזים על התוצאות המוכרות מליבות ה-Adreno 660 בשבבי ה-Snapdragon 888 ואף ניצבים בצמוד או מעט מעל לנתונים שמתקבלים מהליבות הגראפיות של שבבי ה-A14 Bionic של אפל בדגמי משפחת ה-iPhone 12.

מדובר באחד מזינוקי הביצועים הגדולים ביותר שראינו בין דור לדור בתחום בשנים האחרונות, וכזה שיוכל לחייב גם את קוואלקום וגם את אפל לשנס מותניים על מנת לספק תגובה הולמת – ואולי יחייב גם את ARM לבצע קפיצת מדרגה בהיצע שלה בחטיבת פיתוח הליבות הגראפיות, עם או בלי קשר למהלך הרכישה המיועד בידי NVIDIA שיוכל גם הוא לטרוף את הקלפים אם יקרה.

שיתוף הפעולה בין AMD לסמסונג עשוי להיות ארוך טווח – בייחוד אם הרכישה של חברת ARM בידי NVIDIA תצא לדרך ותעניק למעצבת הליבות גישה אל הטכנולוגיות של המתחרה הנצחית שלה

התיעוד המודלף מתוצאות שבב ה-Exynos של העידן החדש מגיעות עם הבהרה, שלא כדאי להתעלם ממנה – אותה תוצאה מלהיבה של 8,134 נקודות ב-3DMark מבוססת על ליבות עיבוד בארכיטקטורת Cortex-A77 שנחשבת מיושנת באופן יחסי בזמן בו ARM השיקה את ליבות ה-Cortex-A78 וה-Cortex-X1 שלה, ואף הכריזה על דור חדש נוסף עם ליבות Cortex-A710 ו-Cortex-X2 תחת ארכיטקטורת ARMv9. בשל כך, נדרש להתייחס אל התוצאה בספקנות מסויימת, משום שמקורה יכול להיות במוצרים מיושנים שנמצאים בפיתוח מזה זמן-מה, ועל כן אינם בהכרח מייצגים את מה שאנו הצרכנים נוכל לקבל עם ההכרזה וההשקה הרשמית של אותם שבבים אשר עשויה להתקיים עוד לפני סוף השנה הנוכחית.

האם זה אומר שאפשר לפנטז על כך שהמחליף של ה-Exynos 2100, שיפעיל את ספינות הדגל העתידיות של סמסונג, יספק זינוק ביצועים גראפי גדול אפילו יותר מ-50 האחוזים שאותם ראינו עתה? נותר לנו רק להחזיק אצבעות לכך, ולהבטיח כי נמשיך לעדכן אתכם ברגע שהמצב יתבהר קצת יותר.