המיזם שכשל: לא עוד פיתוח ליבות עיבוד פנימי מבית סמסונג • HWzone
גאדגטיםסמארטפונים

המיזם שכשל: לא עוד פיתוח ליבות עיבוד פנימי מבית סמסונג

הענקית הקוריאנית מאשרת כי תחדל מפיתוח ליבות ה-Exynos שלה עבור שבבי הסמארטפונים אותם היא מייצרת – ותתמקד בשימוש בליבות של חברת ללא שינויים, בדומה ל-Huawei

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


שוק שבבי הסמארטפונים הוא איזור תחרותי באופן קיצוני, אולי אפילו יותר מעולם המעבדים למחשבים אישיים ולשרתים בו אינטל ו- מתגוששות להן כבר שנים – אנחנו רואים בו זינוק אל טכנולוגיות ייצור מעודכנות בכל שנה, תוך נסיון להקפיץ את הביצועים המתקבלים ואת השימושיות הכללית במקביל לשמירה על צריכת הספק מינימליסטית ומיזעור של המימדים הפיזיים.

אחת מהדרכים של השחקניות הגדולות בתחום לבלוט ולהגדיל אל הפוטנציאל התחרותי שלהן הוא על ידי פיתוח יחידות עיבוד באופן עצמאי: כל מעבדי עולם הסמארטפונים המודרני מבוססים אמנם על ארכיטקטורת ה- היעילה של החברה הבריטית הנושאת את אותו שם, אך חלקם מסתפקים בשימוש בליבות עיבוד כלליות ובליבות עיבוד גראפיות בתצורה הבסיסית של עצמה (מה שמוכר לנו תחת שמות המותג Cortex ו-Mali, בהתאמה) בעוד שאחרים כוללים יחידות עיבוד ייעודיות עם מותאמת אישית ושונה.

השקיעה מאות אנשי מקצוע וסכומי כסף גדולים בנסיון להקנות לעצמה יתרון על פני שחקניות אחרות בעולם המכשירים החכמים – אבל ברוב המקרים זה לא ממש עבד לטובתה

הדוגמאות הטובות ביותר לכך הן במוצרי ה-Snapdragon השונים של חברת קוואלקום, למשל, שמבוססים על יחידות עיבוד כלליות ממשפחת ה-Kryo בתוספת לליבות גראפיות מובנות ממותג ה-Adreno – וגם מעבדיה האימתניים של חברת שעברו בהדרגתיות לשימוש ביחידות עיבוד וביחידות גראפיות מפיתוח עצמי (מוכרות כיום תחת השמות Lightning ו-Thunder), בנוסף לממשקי יישומים ייעודים שמנגישה עבורם הענקית מקופרטינו לקבל יתרון הביצועים המשמעותי שלה על פני דגמי האנדרואיד השונים.

לפתח שבבים עם מיליארדי טרנזיסטורים במוצר בעל מימדים קטנים מציפורן זה ממש קשה. מי היה מאמין?

גם ניסתה את כוחה בתחום במהלך השנים האחרונות, כאשר שבבי ה-Exynos המובילים שלה שעליהם התבססו חלק מדגמי ה- S וה- Note (אלו שהושקו רשמית בארץ, למשל) הכילו ליבות Exynos M מתקדמות ועוצמתיות פרי פיתוח צוות הנדסי מיוחד של החברה שמקורו בארצות הברית. בסמסונג התפארו לעתים בתוצאות מבחני ביצועים מובילות עבור דגמי ה-Exynos עם ליבות ה-Exynos M, אם כי מבחנים טכניים מעשיים גילו כי הפתרונות של החברה לרוב לא הצליחו לעמוד בסטנדרט של או של בכל הנוגע ליעילות וליציבות לאורך זמן.

ליבות ה-Exynos M5, שהחליפו את ליבות ה-Exynos M4 (בתמונה) בתחילת השנה הנוכחית במסגרת מכשירי ה- S10, יהיו האחרונות מסוגן ולא יזכו להמשכיות

ליבות ה-Exynos M, שהוצעו בחמישה דורות שונים לאורך השנים, לא הצליחו לזכות לתפוצה רחבה במיוחד ולמעשה היוו ברוב המקרים שילוב ביחד עם ליבות Cortex סטנדרטיות בשבבי Exynos מובילים מועטים – ועתה אנחנו מקבלים אישור רשמי לכך שהן עתידות להיעלם מפני השטח באופן מלא. שבבי Exynos נוספים מבית סמסונג ימשיכו להגיע אל השוק, אך אם יבוססו על ליבות Cortex מסוגים שונים של עצמה בלבד, ובכך ישאירו רק את ואפל במאבק על כתר הביצועים בעולם שבבי המובייל.

שבבי חדשים עדיין בדרכם אל השוק, וגם ימשיכו להגיע בעתיד הנראה לעין – אך המבנה הפנימי שלהם יהיה שונה מזה שאנו מכירים

למרות שהיא מוותרת על פיתוח ליבות עיבוד משלה, ראוי לציין כי בסמסונג מתכננים להמשיך בפיתוח יחידות האצה ללמידה חישובית, מודמים סלולריים ואף ליבות גראפיות בעיצוב עצמי – זאת למרות שקיבלנו הכרזה על שיתוף פעולה צפוי בין סמסונג ל- אשר ינחית את ארכיטקטורות ה- בשבביה של הענקית הקוריאנית אי-שם בעתיד. נקווה שההצלחה בתחומים האלו תהיה משמעותית וברורה יותר, וכזו שתצדיק את ההשקעה הכלכלית הגדולה.


תגיות
Back to top button
Close
Close