הדור החמישי של הסלולר בפתח, ואינטל מוכנה אליו • HWzone
גאדגטיםסמארטפוניםכתבות נבחרות

הדור החמישי של הסלולר בפתח, ואינטל מוכנה אליו

יצרנית השבבים חושפת מודמים סלולריים עתידיים שיוכלו להגיע למהירויות העברת מידע מטורפות

אף אחד עדיין לא ממש בטוח כיצד בדיוק יראה העולם בדור הסלולר החמישי, שנמצא בתכנון כבר שנים רבות אך לא קובע בתקנים רשמיים, סופיים ומוסכמים עד כה – אם כי זה לא מונע מכמה מחברות הטכנולוגיה הגדולות ביותר בעולם להתחיל במירוץ חימוש שנועד להבטיח נתח גדול ככל הניתן מהעוגה של עידן התקשורת של העשור הבא, כאשר בהחלט נמצאת במקום גבוה מאוד ברשימה זו.

חברת הענק משתפת פעולה כבר זמן מה עם חברות גדולות אחרות במסגרת פיתוח של פלטפורמות בחינה וציוד עבור הדור אשר יירש את ה- המוכר לנו כיום, וכעת היא מבצעת את הקפיצה המשמעותית הבאה קדימה ומכריזה על מודם ה-XMM 8060 שלה, הראשון מהמשפחה שתוקדש למוצרי הקצה השונים של דור הסלולר החמישי.

סנונית ראשונה למשפחה שלמה של מוצרים, שיותאמו מרמת הסמארטפונים, דרך מחשבים אישיים ורכבים חכמים, עד לרמת נקודות הרשת הקטנות והבינוניות שייפרסו באופן נרחב לשיפור הזמינות לצד אתרי הסלולר הגדולים המסורתיים

המוצר המדובר יהיה זמין באופן מסחרי רק אי שם בשנת 2019, בשילוב עם מודם מסוג XMM7360 לקבלת תמיכה לאחור ברשתות דור רביעי, שלישי ושני, אך עצם חשיפתו של המוצר היא עוד צעד קטן ומרגש למדי אל עבר עידן חדש בתקשורת האלחוטית שהופכת לחלק מרכזי יותר ויותר בחיים של כולנו עם כל יום שעובר.

מודם ה-XMM8060 מיועד להיות המוצר המסחרי הראשון בשוק שתומך הן בתדרי הסלולר "הקלאסיים" המוכרים לנו כיום, ב-6GHz ופחות, וגם בספקטרום הגלים המילימטריים ב-28GHz (בניגוד למודם ה-X50 העתידי של קוואלקום שכבר הוכרז מוקדם יותר השנה עבור דור ה-5G), שמיועד להוות תוספת חדשה בדור החמישי שתעניק לנו רוחבי פס ומהירויות חסרי תקדים – מה שבא לידי ביטוי כבר בהצגה ראשונית זו, עם הצהרה של על אפשרות לקבלת מהירויות הורדה של עד 5 ג'יגה-ביט בשנייה (!), פי 4 ממה שזמין במודמים המתקדמים ביותר בדור הרביעי כיום וגם יותר ממה שרובם המוחלט של הראוטרים הביתיים המודרניים תומכים בו. עתיד מבטיח, כבר אמרנו?

בשלב הראשון עדיין יידרש נוסף לתמיכה ברשתות הסלולר הקיימות כרגע – אך כנראה שמהר מאוד נוכל לראות גם מוצרים המשלבים את כלל היכולות באריזה זעירה אחודה

מודם עתידי נוסף שאותו בחרו באינטל להציג כבר בשלב זה הוא ה-XMM7660, שיקח את דור הסלולר הרביעי צעד נוסף קדימה באמצעות תמיכה בציוד קצה בקטגוריה 19 – למהירות הורדה מירבית של 1.6 ג'יגה-ביט בשנייה, ככל הנראה באמצעות אגירת כמות גדולה של תדרי עבודה שונים בשילוב עם טכנולוגיות MIMO ו-QAM256 לשליחה וקידוד אפקטיביים של המידע. גם ה-XMM7660 מיועד להיות זמין במוצרים מקוונים מסחריים במהלך שנת 2019 – אולי בתור שירת הברבור של מה שאנחנו מכירים בתור טכנולוגיית ה--Advanced, לפני תחילתו של המעבר אל עולם הדור החמישי שככל הנראה תיכנס להילוך גבוה עם תחילת העשור הבא.

אל חשש – ההתפתחויות בדור החמישי לא אומרות שסיימנו לראות את ההתקדמות ב-LTE

כל זה אולי נשמע רחוק כרגע, אך סביר להניח שכמו הרבה דברים אחרים בחיים האלו, גם טכנולוגיות אלו יהפכו להיות חלק מחיינו מהר הרבה יותר ממה שאנחנו חושבים – ואז כבר לא נוכל להבין כיצד פעם יכולנו להסתפק באינטרנט סלולרי במהירות של עשרות או מאות מגה-ביט בשנייה "בלבד" כמו היום.

תגיות

תגובה אחת

  1. וואי, אני זוכר את ההתרגשות לבואו של G4,
    אנחנו עדיין לא מכוסים לגמרי וכבר יוצא בקרוב G5.

    הזוי ..

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close