האייפד פרו הגיע אל החנויות ומציג ביצועים מפלצתיים • HWzone
גאדגטיםטאבלטים

האייפד פרו הגיע אל החנויות ומציג ביצועים מפלצתיים

המחיר גבוה והגודל פשוט עצום, אבל ה- A9X החדש מסתמן כמוצר שלראשונה יכול להתחרות אפילו בטובים ביותר של אינטל

כפי שדווח כבר מיום החשיפה הרשמית, הטאבלט החדש וגדול המימדים של אפל, ה-iPad Pro, החל להימכר רשמית ב-11 בנובמבר – אותו יום ששבר שיאי קמעונאות תודות להיותו יום הרווקים הבינלאומי, וגם היה 'יום הקניות הישראלי ברשת' של ושותפותיה.

יחד עם הטאבלט הגיעו גם ביקורות ראשונות שלו, שבסך הכל העריכו והאדירו את ההישג הטכנולוגי המרשים של (מכשיר 13 אינץ' במשקל 800 גרם הוא בהחלט מהפכני) ואת השיפורים התוכנתיים שאיפשרו לראשונה מולטי-טאסקינג אמיתי כשחצי מסך מוקדם לאפליקציה אחת והחצי השני לאפליקציה שונה לגמרי – אך במקביל מרבית המבקרים גם העידו כי המכשיר ובעיקר המוצרים המתווספים אליו יקרים קצת יותר מדי (אפילו במונחי , מסתבר), וציינו כי למרות המשחק הנמוך המוצר עדיין די קשה לתפעול בשל הגודל הפיזי שלו. כנראה שצריך זמן להתרגל לכך, בערך כמו שהתרגלנו לסמארטפונים בגודל 5.5 אינץ'.

יקר יקר - אבל גם מפלצת ביצועים שכמותה עדיין לא פגשנו בעולם ה-ARM
יקר יקר – אבל גם מפלצת שכמותה עדיין לא פגשנו בעולם ה-ARM

מעבר לביקורות הלבביות, החלק שהכי עניין והפתיע אותנו אייפד פרו הוא, באופן לא ממש מפתיע, השבב שלו – שבב ה-Apple A9X, אשר הצליח לקפוץ אפילו מעל שבבי ה-Apple A9, ולמעשה גם מעל כל שבב אחר בו נתקלנו עד היום.

מספר הדיווחים הטכניים אודות השבב החדש עדיין דליל יחסית, אך מהנתונים הקיימים עולה כי במבחן הביצועים הפופולרי לליבות העיבוד Geekbench, שפועל באגנוסטיות לארכיטקטורה או למערכת ההפעלה, ה-Apple A9X בעל זוג ליבות ה-Twister (בפיתוח עצמי של אפל) בתדר עבודה של 2.26GHz הצליח להשיג תוצאה של כ-3,200 נקודות לליבה בודדת, וכ-5,500 נקודות במצב מרובה ליבות. במילים אחרות, אם להתסמך על המהימנות והדיוק של מבחן הביצועים הזה – ליבות העיבוד הנוכחיות של אפל מציעות יעילות פעולה שגבוהה כמעט פי 3 מזו של ליבות ה-Cortex A57 של , דומה לזו של ליבות ה-Core של מדור ה- הנוכחי.

ippd3

מיותר לציין כי מדובר בהישג אדיר לחברה שלמעשה החלה לעבוד ברצינות על פיתוח חומרה רק לפני כשבע שנים (עם רכישתה של P.A Semi), ובהתבסס על נתונים אלו אנחנו כבר מנחשים כי לא רחוק היום בו נראה לפחות חלק ממחשבי ה-OS X של החברה הענקית עוברים ממעבדים של למעבדים ייעודיים של אפל – אחרי הכל, האייפד פרו מסתמן כבר עתה בכעל יכולות עיבוד שגבוהות מאלה של דגמי ה-Macbook הרגיל העדכניים, שמתבססים על ה- M.

ippd ippd1 ippd2

מדהים – ליבות עיבוד שמקבלות ציון טוב יותר ממעבד ה-Core M המוביל של , וכאלו שאפילו מצליחים להתקרב לאלו של מעבדי ה- i5 הניידים העדכניים

גם בגזרת העיבוד הגראפי התוצאות לא נצברו באופן משמעותי, אך יש תוצאות במבחן ה-GFXBench הפופולרי (שגם הוא פועל עם שלל ארכיטקטורות ומערכות הפעלה שונות), שם ליבת ה-PowerVR הגראפית הגדולה במיוחד ב-Apple A9X מצליחה לספק ביצועים אשר גבוהים כמעט פי 2 (!) מאלו של ליבת ה-HD Graphics 520 העדכנית המובנית ברוב דגמי ה-Skylake הניידים, גבוהים מאלו של ליבת ה-Kepler המובנית בשבבי ה-Tegra X1 של (אלופי הביצועים הקודמים של עולם ה-ARM), ואפילו מתקרבים לביצועים של כרטיס ה-GeForce GTX 940M הדיסקרטי והמותאם אישית שנמצא בדגמים העליונים של נייד ה-Surface Book של .

ippd9 ippd8

ההישגים החומרתיים של אפל בשנת 2015 הם ללא ספק מרשימים מאוד, בכל הגזרות והמובנים, ולנו לא נותר אלא לומר לה 'כל הכבוד', ולקוות שבקרוב נראה חברות נוספות שידעו לספק רמת ביצועים דמה בהתבסס על שבבי . דבר אחד הוא בטוח, לכאורה – לא רחוק היום בו הביצועים של מעבדי ה-x86 למיניהם ושל מעבדי ה- למיניהם יהיו חופפים בצורה כמעט מלאה, ונראה את הצורך במערכות הפעלה מעודכנות אשר ידעו לתמוך בשתי הארכיטקטורות במקביל ובשיטה קלה ויעילה. OS כבר שם, ואנחנו מקווים שכל השאר גם מתכוננות לכך.

ippd12 ippd11

ippd10 ippd13

לא פחות מדהימה מהביצועים עצמם היא העובדה ששבב ה- A9X מצליח לשמור על התדר המירבי שלו גם לאורך זמן תחת מעמסה – מה שמצביע על סביבת עבודה קרירה ואפקטיבית, אשר גם היא מפתיעה מאוד במוצר בעל משקל ועובי כה נמוכים
מקור: arstechnica.com

האם בקרוב נראה את נכנסת גם לעולם הליבות הגראפיות, אולי במסגרת רכישה של השותפה הוותיקה Imagination Technologies? לא נופתע אם משהו כזה באמת יתרחש.

ההצהרות המוקדמות של אפל מתגלות הפעם כצנועות, ביחס למצב בפועל
ההצהרות המוקדמות של מתגלות הפעם כצנועות, ביחס למצב בפועל

תגיות
Back to top button
Close
Close