בצילו של ה-4K: הכירו את ה-Xperia Z5 וה-Xperia Z5 Compact

צמד הסמארטפונים המובילים החדש מבית סוני שהגיע לצד ה-Premium מציע מספר יכולות ייחודיות, אך בכל זאת עשוי לאכזב את הצרכנים והמעריצים למיניהם

קצת קשה לשים אליהם לב כשהם ניצבים לצד ה-Xperia Z5 Premium ומסך העל שלו, אך בסוני השיקו עוד צמד של מכשירי דגל חדשים אשר מהווים המשך ישיר (ואולי קצת יותר מדי ישיר) לדור הקודם – ה-Xperia Z5 וה-Xperia Z5 Compact.

ה-Xperia Z5 'הקלאסי' הוא סמארטפון שיש לו הרבה מן המשותף עם דגם ה-Premium המוביל – גם כאן תמצאו שבב Snapdragon 810 מתומן ליבות של קוואלקום, זכרון RAM מסוג LPDDR4 בנפח 3GB, נפח אחסון בסיסי מובנה של 32GB (ללא גרסאות בנפחים גבוהים יותר, לפחות כרגע) עם חריץ microSD להחרבה נוספת, זוג רמקולים סטריאופוניים קדמיים, חיישן טביעות אצבע מובנה בכפתור ההדלקה, מערך מצלמות מתקדם הכולל מצלמת 23 מגה פיקסל ראשית וייחודית לטריו המכשירים הזה ומצלמת 5 מגה פיקסל משנית, הגנה בפני מים ואבק בתקן IP68 ומערכת אנדרואיד לוליפופ 5.1 עם הממשק של סוני, שאמור להיות קליל ועם פחות "אפליקציות זבל" שמגיעות מהקופסא.

nnxp3
הגוונים בהם יוצע ה-Xperia Z5, בתוספת לגוון השחור הקלאסי המוכר

לצד כל אלו, ה-Z5 מחליף את מסך ה-4K המפלצתי במסך 5.2 אינץ' מבוסס פאנל IPS ברזולוציית 1,080×1,920, אשר מעניק לו מימדים ומשקל קצת יותר קומפקטיים באופן טבעי. עוד שינוי הוא בקיבולת הסוללה – שמשונמכת ל-2,900mAh.

https://www.youtube.com/watch?v=OGqfFQdSbIw

אז מה יש לנו כאן? ה-Xperia Z5 נראה כמו מכשיר איכותי שעומדת מאחוריו הרבה עבודה והשקה, אך עם זאת, קשה שלא לחוש כי ההבדל בינו לבין ה-Xperia Z3+ (שהוצג במקור בתור ה-Xperia Z4 ביפן), שאיכזב אותנו באמצע השנה – הוא לא משמעותי כל כך למעשה.

הבחירה להשאיר את המסך ברזולוציית FullHD עשויה להיות חכמה דווקא, וגם המצלמה החדשה נשמעת מבטיחה מאוד, אך במקביל הבחירה להישאר עם נפח RAM של 3GB בלבד, הבחירה שלא להציע נפחי אחסון גבוהים ובעיקר שינמוך קיבולת הסוללה במעט לעומת ה-Xperia Z3 (שהצטיין בתחום הזה), במקביל למעבר לשבב שהוא לכאורה בזבזני יותר – הם כולם אלמנטים שיקשו על ה-Xperia Z5 להתחרות כראוי על כיסו של המשתמש הממוצע. על אחת כמה וכמה משום שהמחיר המסתמן, כ-700 יורו וכ-700 דולר בהתאם למיקום הגיאוגרפי, הוא כלל לא נמוך.

חיי הסוללה של ה-Xperia Z3 היו מעולים והיוו את אחת מנקודות החוזק המרכזיות שלו, אך חטפו מכה קשה ב-Xperia Z3+ בשל המעבר לשבב ה-Snapdragon 810. האם ה-Z5 יצליח להפתיע בגזרה הזו, למרות שמבחינת החומרה הוא כמעט זהה ל-Z3+?
חיי הסוללה של ה-Xperia Z3 היו מעולים והיוו את אחת מנקודות החוזק המרכזיות שלו, אך חטפו מכה קשה ב-Xperia Z3+ בשל המעבר לשבב ה-Snapdragon 810. האם ה-Z5 יצליח להפתיע בגזרה הזו, למרות שמבחינת החומרה הוא כמעט זהה ל-Z3+?

ה-Xperia Z5 Compact חולק גם הוא חלק ניכר מיכולותיו עם שני אחיו הגדולים. גם כאן תמצאו מערך מצלמות זהה, את אותה הגנה מים ואבק, אותה מערכת אנדרואיד, אותם רמקולים סטריאופוניים קדמיים המהווים בונוס נאה לטעמנו ואפילו את אותו שבב Snapdragon 810 – כשההבדלים הם בעיקר מסך 4.6 אינץ' מבוסס פאנל IPS ברזולוציה של 720×1,280 פיקסלים, זכרון RAM של 2GB וגם סוללת 2,700mAh.

סוני מציגה את יכולת התצוגה הטובה של מכשירי ה-Z5 Compact מקור: androidheadlines.com
סוני מציגה את יכולת התצוגה הטובה של מכשירי ה-Z5 Compact
מקור: androidheadlines.com

ה-Compact מרגיש כמו שיפור קצת יותר משמעותי מה-Xperia Z5, תודות לכך שלא היה כאן דור ביניים מקביל ל-Z3+ אשר שידרג את המעבד (לפחות לא כזה שהוצג מחוץ ליפן), אך בכל זאת עשוי למצוא את עצמו בעמדת נחיתות בשל גודל ורזולוציית המסך הצנועים, וזכרון ה-RAM הלא ממש מרשים אף הוא. במכשיר אשר יעלה כנראה 600 יורו או 600 דולר בהתאם למיקום – יכול מאוד להיות כי מדובר בעקב אכילס קטלנית עבורו.

https://www.youtube.com/watch?v=X8NO87Dl04Q

לסוני היה צמד מכשירי מוצלח מאוד בשנת 2014, וכנראה שהיא יודעת את זה – אך הבחירה לשמור על מאפיינים רבים מדי ללא שינוי משמעותי בדור החדש עשויה להכשיל אותה. במילים אחרות: Xperia Z5 ו-Xperia Z5 Compact שיעלו 3,500 ש"ח ומעלה עלולים להחוויר לעומת ה-Xperia Z3 וה-Xperia Z3 Compact, שבמבט כללי מרגישים דומים למדי אך מתומחרים בכ-40 אחוזים פחות.

הגוונים בהם יוצע ה-Xperia Z5 Compact
הגוונים בהם יוצע ה-Xperia Z5 Compact

מסכימים איתנו, או חושבים שבסוני ביצעו שידרוגים ראויים לסמארטפונים שלהם? נשמח לשמוע אתכם בתגובות.

קישורים נוספים