ביצועי שבב ה-Apple A6X נחשפים – עוד מפלצת מאפל

בדיוק כשכבר חשבנו שהאנדרואידים למיניהם מצמצמים את הפער, מגיח שבב ה-A6X ומוכיח פעם נוספת כי לאפל ובייחוד ל-Imagination Technologies אין מתחרים בכל הנוגע לעוצמת עיבוד גראפי

האייפד הרביעי (או האייפד החדש השני, אם אתם מתעקשים להתבסס על השיטה התמוהה מבית אפל עצמה) היה אמנם רק מתאבן לצד חשיפתו החגיגית של האייפד מיני המדובר, אך בכל הנוגע לחומרה אין בכלל ספק שהוא המוצר הכי מרשים ומסקרן שהציגה הענקית מקופרטינו באותו אירוע עיתונאי.

הסיבה לכך הייתה כמובן שבב ה-Apple A6X החדש שפועם באייפד הרביעי, אשר בניגוד להערכות מוקדמות לא היווה רק קפיצה לתהליך ייצור מעודכן אלא הבטיח גם לספק ביצועים כפולים מאלו של שבב ה-A5X האימתני שהציע האייפד הקודם – הצהרה מפתיעה למדי בהתחשב בכך שאותו A5X עודנו מהווה את אחד מהשבבים העוצמתיים ביותר בקטגוריה, בייחוד בכל הנוגע לביצועי הליבה הגרפית המובנית.

מה מסתתר בפנים?
מקור: ifixit.com

בימים האחרונים החלו לצוץ ברשת ביקורות ראשונות של האייפד המשודרג (בקצרה – המבקרים כולם מתמוגגים ממנו, למקרה שתהיתם) ואיתן גם ניתוח מיקרוסקופי מעמיק של שבב ה-A6X באדיבות chipworks וגם תוצאותיו במבחני ה-GLBenchmark, אשר הפך כבר מזמן למבחן הביצועים הראשי כשזה נוגע לביצועים גראפיים בסביבת ה-OpenGL ES.

המעבר לליטוגרפיה של 32 ננומטר מאפשר ל-A6X לדחוס ביצועים (מוצהרים) כפולים מאלו של ה-A5X בשטח של כ-123 מילימטרים בלבד – קטן בכ-25 אחוז מה-A5X וזהה למעשה לגודלו של ה-A5 המקורי שיוצר בליטוגרפיה של 45 ננומטר.
קפיצת מדרגה מדהימה בתוך קצת יותר מחצי שנה.

החלפתן של זוג ליבות Cortex A9 סטנדרטיות במהירות 1GHz בזוג ליבות Apple Swift החדשות והבלעדיות בתדר של עד ל-1.4GHz היא מה שאמור להעניק ל-Apple A6X ביצועי עיבוד כלליים כפולים, אך מה שמעניין אפילו יותר הוא זהותה של הליבה הגרפית שמאפשרת לשבב החדש ביצועים כפולים – ה-PowerVR SGX 554MP4 של Imagination Technologies, שמחליפה את ה-PowerVR SGX 543MP4.

מקור: chipworks.com

למרות ההבדל המזערי בשם, ב-Anandtech מדווחים כי ה-SGX554MP4 היא ליבה גרפית מרובעת שמכפילה את מספר יחידות העיבוד הבסיסיות לעומת ה-SGX543MP4, פועלת בתדר גבוה יותר ואכן אמורה להעניק ביצועים טובים פי שניים, לפחות על הנייר.

ומה קורה בפועל? ליבת ה-SGX554MP4 אמנם לא מספקת הכפלת ביצועים בכל המדדים שמציע מבחן ה-GLBenchmark 2.5, אך היא כן מספקת שיפור מהותי בכל אחד ואחד מהם וחולפת בקלילות על פני מתחרותיה העיקריות, כגון ליבת ה-Adreno 320 של קוואלקום וליבת ה-Mali-T604 שבשבב ה-Exynos 5250 הטרי מבית סמסונג.

מקור: anandtech.com

שבב ה-A6X ממחיש כי Imagination Technologies (מפתחת ליבות ה-PowerVR) היא עדיין השליטה הבלתי מעורערת של עולם הליבות הגרפיות למכשירים אולטרה ניידים, בדיוק כמו שותפתה אפל שמנצלת את השליטה הזו עד תום.

השבב המעודכן יאפשר למפתחים לנצל את מלוא היכולות של רזולוציית הרטינה באייפד הרביעי מבלי לחשוש מביצועים בעייתיים, ולנו לא נותר אלא להתרשם מן ההישג הנאה ולתהות מה מצפה לנו בשנה הבאה – אז ינחתו ליבות ה-Rogue המסתוריות מהדור החדש של ImgTec, שמבטיחות ולשנות סדרי עולם.