אינטל בקומפיוטקס 2013: בדרך להשתלט על עולם המובייל • HWzone
Computex 2013מעבדיםגאדגטים

אינטל בקומפיוטקס 2013: בדרך להשתלט על עולם המובייל

פלטפורמות אטום חדשות ומתקדמות מצד אחד, שבבי האסוול חסכוניים במיוחד מן הצד השני – צ'יפזילה מתכוננת לכבוש את שוק האולטרה מובייל ולא לוקחת שבויים בדרך לשם

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


את תערוכת קומפיוטקס 2013 ליוותה השקתו הגרנדיוזית של דור מעבדי ה-Haswell של , אך עם כל הכבוד למעבדי ה-Core ששולטים בקטגוריות שלהם ללא תחרות אמיתית כבר שנים – נראה שההשקה הגדולה באמת של הפעם תהיה שייכת דווקא לדור מעבדי האטום החדש, שמאיים לשנות סדרי עולם בשוק הסמארטפונים והטאבלטים.

במהלך התערוכה הציגו אנשיה של אינטל את פלטפורמת ה-Bay Trail לטאבלטים וניידים היברידיים (קטגוריה אותה מנסה צ'יפזילה למתג מחדש תחת השם The 2-in-1 – שני מכשירים במוצר אחד) ופלטפורמת ה-Merrifield לסמארטפונים. שתי הפלטפורמות הנ"ל יבוססו על ליבות אטום עם חדשה לחלוטין שייוצרו בתהליך 22 ננומטר – ליבות ה-Silvermont.

מחשבי 'שניים באחד' – הפלטפורמה החדשה שאינטל תנסה לדחוף להצלחה מסחרית

על Silvermont כבר סיפרנו לכם בחודש שעבר, אך מסיבת העיתונאים של ענקית השבבים בטאיוואן סיפקה לנו עוד כמה פרטים חדשים ומעניינים בכל הנוגע ללידתם מחדש של מעבדי האטום – ראשית כל הייתה לנו הכרזה רשמית של מודם ה-XMM 7160, מודם ה-LTE (שתומך גם בטכנולוגיות דור שני ושלישי, למען הסר ספק) הראשון של .

הופעת בכורה מפתיעה של המודם החדש נרשמה באבות טיפוס של טאבלט אנדרואיד 4.2.2 וטאבלט חלונות 8 שהציגה , אשר צויידו במסך 2,560×1,440 פיקסלים ושבב Bay Trail-T מרובע ליבות – שמודם ה-XMM 7160 כבר מובנה בו.
מדובר במהלך חשוב מאוד מצידה של אינטל, אשר צפוי לאפשר לה להילחם ראש בראש בקוואלקום שמובילה את שוק השבבים המבוססים על ארכיטקטורת ה-, הרבה בזכות המודמים המתקדמים שמובנים במרבית מוצריה.

אב הטיפוס מבוסס האנדרואיד של אינטל

על הנייר, שבבי ה-Bay Trail החדשים של אינטל אמורים להציע ביצועים טובים משמעותית מאלו של מוצרי ה- המובילים, זאת במסגרת צריכת הספק דומה ואף נמוכה יותר בחלק מהמקרים. תוסיפו לכך תמיכה הן במערכת האנדרואיד והן במערכת החלונות 8 בגירסתה המלאה, וכעת גם אופציה למודם דור רביעי מודרני מובנה – וקיבלתם את המוצר התחרותי ביותר של לעולם האולטרה מאז ומעולם.

אב הטיפוס מבוסס החלונות של אינטל

ומה באשר למחיר ולתאריך הזמינות? באינטל מצהירים כי טאבלטים וניידי 'שניים באחד' ראשונים שיבוססו על Bay Trail יגיעו לקראת סוף השנה הנוכחית, תוך שהם מציעים מחיר התחלתי של 400 דולר.
המחיר המדובר אמנם מתייחס כנראה "רק" למוצרים מבוססי אנדרואיד ושבבים נטולי מודם סלולר, אך בהתחשב בכל היתרונות הפוטנציאליים של דור השבבים החדש שלה – נראה כי לאינטל סוף סוף עשויה להיות הצדקה לתמחור גבוה יותר מזה של מוצרי ה- למיניהם.

במסגרת הדחיפה הגדולה אל שוק המובייל, מותגי הפנטיום והסלרון של עתידים להפוך, לפחות בחלקם,
לכאלו אשר ישמשו את דגמי האטום השונים

הרבה מידע חדש בנוגע לפלטפורמת ה-Merrifield לסמארטפונים לא ניתן בקומפיוטקס 2013, אך אנחנו כן יודעים כי באינטל מכוונים לביצועים שטובים ב-50 אחוז משבבי הסמארטפונים הנוכחיים של החברה, בתוספת חיי משופרים.
גם שבבי ה-Merrifield יכללו את מודם ה-XMM 7160 מובנה בהם (ויהיו השבבים הראשונים של בקטגוריה שכוללים מודם מובנה), מה שכמובן ישפר באופן בלתי מבוטל את התחרותיות שלה בעולם הסמארטפונים.
מכשירים ראשונים שיבוססו על הפלטפורמה צפויים להגיע במהלך הרבעון הראשון של שנת 2014 – צפו לדחיפה גדולה של בנושא במסגרת תערוכות CES 2014 ובעיקר 2014.

הכרזה נוספת של אינטל במסגרת קומפיוטקס הייתה Thunderbolt 2 – גירסה מעודכנת של התקן שמחליפה ערוצי ומידע נפרדים ברוחב פס מירבי של 10Gbps בערוצים דו כיווניים אשר יכולים להעביר הן מידע והן במקביל וברוחב פס מירבי של 20Gbps.

הגירסה המעודכנת של התקן תתמוך אחורנית בכבלים ובחיבורים הנוכחיים של (אם כי ידרשו בקרים חדשים על מנת להגיע למהירויות אלו) ומיועדת לאפשר בראש ובראשונה הזרמת וידאו באיכות 4K, תודות לקצב ההעברה הכפול והתמיכה בתקן ה-DisplayPort 1.2. בקרים ראשונים שיתמכו ב- 2 עתידים להופיע במהלך השנה הבאה.
האם מדובר בצעד חכם שיאפשר לאינטל להיות מוכנה לקראתה של מהפכת הוידאו הקרבה או בצעד מוטעה שרק יגדיל את הפילוג במסגרת הטכנולוגיה וירחיק צרכנים פוטנציאליים? בקרוב נגלה.

הפתעה אחרונה וחביבה צצה לה דווקא מכיוונם של מעבדי ההאסוול הטריים. המעבדים החדשים של מבטיחים חיי סוללה כמותם לא ראינו מעולם במוצרים ניידים, כאשר צריכת ההספק המוקטנת הזאת עתידה לאפשר את יצירתם של מוצרים מזן אחר – מכשירים מבוססי מעבדי בעלי פאסיבי ודומם לחלוטין.
חזון אחרית הימים הזה הודגם במסגרת מסיבת העיתונאים של צ'יפזילה על ידי טאבלט האסוול בעל קירור חף ממאווררים. פרטים נוספים על המוצר עדיין אין לנו, אך מדובר בחדשות גדולות עבור כל מי שאי פעם חלם על מכשיר דקיק, קל וחרישי כמו אלו המבוססים על שבבי – מבלי להתפשר על היכולות שמביעה עימה טכנולוגיית ה- העדכנית ביותר.

טאבלט ההאסוול בעל הקירור הפאסיבי של , מדגים "מגנט טביעות אצבע" מהו

עוד מוקדם לצאת בהצהרות מרחיקות לכת, אך נדמה כי לאחר שנים של דשדוש בלתיה בדרך לשנות לגמרי את מאזן הכוחות בעולם הטאבלטים, הסמארטפונים ומה שביניהם – ובתור אלו שתמיד בעד תחרות בריאה, אנחנו בהחלט מברכים על כך ומצפים לראות מה יקרה.


תגיות

תגובה אחת

  1. סוף סוף מעבד עם צ'יפ מובנה
    צעד חשוב ביצירת מכשירים חסכוניים יותר בצריכת חשמל. עכשיו רק נשאר לטפל במסך רעב.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close