USB 3.1: מהיר יותר, נוח יותר ובקרוב אצלכם • HWzone
מחשבים

USB 3.1: מהיר יותר, נוח יותר ובקרוב אצלכם

עם התמיכה האיטית של השוק בתקן ה- 3.0 שרק לאחרונה הראה סימני חיים אמיתיים, אנחנו מסתכלים על תקן ה-3.1 החדש שצפוי להביא עימו מספר שידרוגים שכל משתמש ישמח לקבל

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


20 - USB 3.1 Type-C
כניסת 3.1 בחלקו האחורי של לוח אם

לאחר שכבר הסתכלנו על יכולותיו המיוחדות של תקן ה-USB 3.1 שעתיד להופיע באופן רשמי בחודשים הקרובים, מבחני חדשים מציגים לנו את המספרים האמיתיים שעומדים מאחורי הטכנולוגיה החדשה. תחילה, בואו ניזכר ביכולותיו הבסיסיות של תקן ה- החדש.

תקן ה-USB 3.1 החדש הוצג לראשונה בחודש ינואר של 2013. לעומת גרסה 3.0 (או USB 3.1 דור1) של התקן ה-USB, שהייתה מסוגלת להגיע למהירויות של "רק" חמישה גיגה-ביט לשניה, גרסה 3.1 (או USB 3.1 דור2) מגיעה למהירויות הכפולות מכך, העומדות על כעשרה גיגה-ביט לשניה. מהירות זו, שאומנם מהווה שיפור משמעותי לעומת דורות קודמים של התקן ה-USB המיושן, רק עכשיו משתווה למהירות של תקן ה-Thunderbolt הראשון של אינטל (העומד גם הוא על כעשרה גיגה-ביט לשניה), עם מהירויות של 20 גיגה-ביט לשניה לתקן ה-Thunderbolt 2 הנוכחי, כאשר גרסה שלישית הצפויה להופיע כבר השנה (כחלק מארכיטקטורת ה-Skylake של החברה) תציג מהירות משופרת של 40 גיגה-ביט לשניה.

אז אתם בטח שואלים את עצמכם מה הביצועים האמיתיים (לעומת התיאורתיים) של תקן זה? האתר AnandTech, בשיתוף פעולה עם MSI ו-ASMedia, הציב את תקן ה- 3.1 במבחן אל מול גרסאותיו הקודמות (USB 3.0 ו- 2.0), עם תוצאות שאנחנו חושבים שישמחו אותכם מאוד.

לאור העובדה שתקן ה-USB 3.1 עדיין אינו זמין בשוק בצורה המונית, נעשה שימוש בלוח בדיקות של ASMedia עם בקר ה-ASM1352R, שהוצמד לשני כונני במערך RAID-0.

readspeedusb3.1writespeedusb3.1copytestusb3.1

כפי שאתם יכולים לראות, גם כאשר נבדק תקן ה-USB 3.1 שלא עם בקר מתוצרתה האישית של (בקרים שבדרך כלל מניבים תוצאות טובות יותר לעומת בקרים מחברות אחרות), ניתן לראות בשיפור משמעותי ואף מרשים ביותר לעומת תקן ה- 3.0 וכמובן גם לעומת גרסה 2.0 של התקן המיושנת כיום. כך לדוגמה במבחן מהירות הקריאה (מימין), ביצועי תקן ה- 3.1 עומדים על כ-703 מגה-בייט לשניה לעומת כ-425 מגה-בייט ו-43 מגה-בייט לשניה לגרסאות 3.0 ו-2.0 של תקן ה- בהתאמה. במבחן נוסף הועבר 1.52 גיגה-בייט של מידע (הכלל כ-2,860 קבצים), העברה שלתקן ה- 3.1 לקח מעט מעל חמש שניות לסיים, זאת בזמן שתקן ה- 3.0 סיים לאחר כמעט שבע שניות ותקן ה- 2.0 המיושן סיים לאחר רק כ-45 שניות.

כחלק מהשדרוגים שנעשו בכדי להביא את תקן ה-USB אל המאה ה-21, החיבור הפיזי של ההתקן, בשם "Type C" הינו חיבור הפיך (בדומה לתקן ה-Thunderbolt) המגיע עם תמיכה בגרסאות קודמות של תקן ה-USB. בנוסף, השדרוג ביכולות הטעינה של הסטנדרט החדש (של עד 3.0 אמפר), בנוסף למהירות המואצת בה ניתן להעביר מידע (עשר גיגה-ביט לשניה), מערך שבו מכשיר סלולרי גם נטען על ידי מחשב אליו הוא מחובר, גם מעביר מידע אל מחשב זה וגם מציג מדיה על גבי מסכו הוא אפשרי, מה שגם עלול להציב את תקן ה-USB 3.1 במרכז החיים הדיגיטלים שלנו.

עם התקווה שאינטל לא תתעכב בתמיכה הרשמית שלה בתקן ה-USB 3.1 בערכות השבבים הבאות שלה (כמו שנעשה עם תקן ה-USB 3.0 לאור הניסיון של החברה לקדם את תקן ה- שלה), אנחנו מצפים לראות את התקן החדש כבר השנה במוצרים בשוק, עם תמיכה נרחבת הרבה יותר ברבעון הראשון של 2016. מתרגשים? ספרו לנו בתגובות!


תגיות

6 תגובות

 1. URL="http://en.wikipedia.org/wiki/USB"]קישור[/URL]) ה"מהירות" של USB 3.1 היא אכן 10Gbit/s והקידוד של המידע שונה לתקן 128/132, כלומר כ 3% בלבד מהביטים המשודרים נחשבים כתקורה, מה שאמור לתת רוחב פס מעשי של כ 9.7Gbit/s או 1.2GB/s לכל היותר (באותו הקישור מצויין שמבחנים ראשוניים מראים שהתקורה קרובה יותר ל 30% מאשר ל 3%, מה שנותן רוחב פס מעשי של 7.2Gbit/s או 900MB/s).

  בכל מקרה, עד שלא ישוחרר הדור הבא של ערכות
  ראוי לציין כי ה"מהירות" (ליתר דיוק – רוחב הפס) שמצויינת כאן היא מספר הביטים (bits) בשנייה, כאשר המידע מועבר בצורה מקודדת ולכן בפועל ה"מהירות" האמיתית היא קטנה יותר. לצורך הבהרה – תקן USB 3.0 עובד ב"מהירות" של 5Gbit/s, אך המידע שבו מקודד בתקן 8/10, כלומר 20% מהביטים המשודרים נחשבים כתקורה (overhead), ולכן רוחב הפס המעשי (בפועל) של USB 3.0 הוא 4Gbit/s או 500MB/s לכל היותר. לפי Wikipedia (

  קישור

  ) ה"מהירות" של USB 3.1 היא אכן 10Gbit/s והקידוד של המידע שונה לתקן 128/132, כלומר כ 3% בלבד מהביטים המשודרים נחשבים כתקורה, מה שאמור לתת רוחב פס מעשי של כ 9.7Gbit/s או 1.2GB/s לכל היותר (באותו הקישור מצויין שמבחנים ראשוניים מראים שהתקורה קרובה יותר ל 30% מאשר ל 3%, מה שנותן רוחב פס מעשי של 7.2Gbit/s או 900MB/s).

  בכל מקרה, עד שלא ישוחרר הדור הבא של ערכות השבבים שיציע תמיכה טבעית ב USB 3.1 אי אפשר לדעת מה באמת יהיו הביצועים האמיתיים. כמובן שהתמיכה מצד לוח האם/המחשב לא ממש תעזור אם לא ישוחררו מכשירים בעלי בקר USB 3.1.

 2. החיבור החדש פשוט פאתטי, כמו המשתמשים שהוא תוכנן בשבילהם

  עשו אותו הפיך בשביל לחסוך הסתכלות של שניה על החיבור בשביל להבין אם איזה צד מכניסים אותו, או שבירת ראש למשתמשים שלא מסוגלים אפילו לזה. מדהים

  אבל הוא קטן יותר, דק יותר, והפלסטיק הדק שעליו נמצאים המגעים בחלל ריק של אמצע החיבור מצד ה Host. כלומר, שימוש בו (חיבורים, ניתוקים, משיכה לצדדים, נשיאת התקני USB אל מחוץ לבית) יביא הרבה יותר בקלות לשבירת החיבור. ומכיוון שהוא מולחם על הלוח (של מחשבים, שהיום יותר ויותר מהם ניידים), הוא לא ניתן להחלפה בקלות. אבל כמובן שהמשתמשים שיתלהבו מהחיבור החדש הם אותם אלו שיהיה להם הרבה כסף להוציא על חומרה להחלפה בכל פעם שהוא נשבר

  התנגדות המגעים של החיבור היא הסיבה העיקרית לבעיות בהעברת הזרם דרכו (כשמחברים דיסק קשיח חיצוני למחשב, אם כבל USB איכותי, והוא משמיע קליקים במקום לעבוד, אם זאת שאין בו בעייה חומרתית). וזאת אם זרם של 0.5A על המגעים הגדולים יחסית של USB2 או USB3.0. נראה לאיזה טמפרטורות יכול להגיע החיבור 3.1 הקטן בזרם של 3A כשהמגעים קצת מלוכלכים כתוצאה מהעולם האמיתי ולא בתנאי מעבדה. קווסט משיכה מהנה לכולם – של הכבלים שנמסו ונתקעו בפורט של המחשב

 3. טוב מאוד שעוברים לחיבורים הפיכים.
  אני לא רואה סיבה להתנגד לרעיון.

  אם חיבורי הUSB הקודמים היו הפיכים היה נחסך למשתמשים הרבה זמן ועצבים.
  מאות מיליוני פעמים אנשים שלחו יד לאחורי המחשב בנסיון לחבר התקן USB בלי לראות.

 4. אין בעיה בכך שיהיה הפיך, אבל היי, שיהיה עמיד מכאנית וחשמלית, לא כמו החיבור Apple הזה……

  ואין כל בעיה גם בחיבור כבלים ל USB מאחורי המחשב – מנסים פעם אחת ופעם שניה. מי שרוצה יכול לזכור שסמל ה USB על התקע (אותו ניתן להרגיש כי הוא מובלט) הולך "למעלה" (אליך אם אתה פותח את המארז ומסתכל על הלוח)

 5. ציטוט מהכתבה.
  ניתן לראות בשיפור משמעותי ואף מרשים ביותר לעומת תקן ה-USB 3.0
  מרשים ביותר?
  באמת?
  15% זה מרשים ביותר?
  אם היית כותב שיפור שולי ומאכזב זה היה נכון יותר.
  איפה המידתיות בתיאור?

 6. היה יכול לנסות לחבר את הכבל עוד 5 פעמים בכיוונים שונים בזמן שלקח לו לשלוח את הטוויטר הנל

כתיבת תגובה

Back to top button
Close