Ryzen ב-170 דולר: השלב השני במתקפה של AMD מתחיל

מפתחת השבבים מציגה ארבעה חדשים מהעידן החדש אשר יושקו תחת השם 5, ויספקו הצעה מרעננת לרמות מחיר שרלוונטיות הרבה יותר עבור רבים מאיתנו

כמובטח, לא עבר זמן רב מאז השקתם של דגמי ה- 7 הראשונים ועד להגעתם של דגמים חדשים נוספים, זולים יותר ואולי אף מעניינים יותר, לפחות עבור חתך מסויים של קהל הצרכנים הפוטנציאלי: הכירו את משפחת ה- 5, שתגיע למדפי החנויות "בכל רחבי העולם" ב-11 באפריל, כלומר בעוד קצת פחות מחודש. אפיקומן או מכה שלא כתובה בהגדה? מוזמנים לשפוט בעצמכם.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


מוצר הדגל של תת הסדרה החדשה יהיה ה-Ryzen 5 1600X, עם שש ליבות עיבוד פיזיות וטכנולוגיית SMT שמעניקה 12 ליבות עיבוד לוגיות, בתדר בסיס של 3.6GHz ובתדר טורבו מירבי של 4GHz (שיקבל תוספת פוטנציאלית של עד 100MHz נוספים במסגרת טכנולוגיית ה-XFR הטרייה של החברה), ללא ליבה גראפית מובנית כמובן אך עם מכפלת תדר פתוחה כלפי מעלה, צמד ערוצי זכרונות DDR4, תושבת AM4, אותם 16 מגה-בייט של זכרון מטמון מרמה L3 כמו בדגמי ה-Ryzen 7 ומעטפת תרמית של 95 וואט – אשר בדומה לדגמים האחרים של שהוצעו עם מעטפת שכזו מצביע על כך שלא תיכלל יחידת כלשהי במארז, והקונים יזדקקו להתבסס על ייעודי משלהם שירכשו בנפרד. המחיר – 250 דולר בארצות הברית, לא כולל מסים.

משפחה חדשה ומעניינת

מתחת לספינת הדגל יוצע ה-Ryzen 5 1600, שעשוי להיות מסקרן אפילו יותר עם אותן שש ליבות פיזיות ו-12 ליבות לוגיות, אם כי בתדר נמוך יותר של 3.2GHz כבסיס ועד 3.6GHz בהאצה (עם תוספת 100MHz ל-XFR גם במקרה הזה), 16 מגה-בייט של מטמון L3 ומעטפת תרמית צנועה יותר של 65 וואט, שתאפשר לספק אותו יחד עם קירור דגם ה-Spire של כמו ב-Ryzen 7 1700. המחיר כאן יהיה 220 דולר בלבד, שאמורים להפעיל לחץ על מרובעי הליבות (נטולי טכנולוגיית ה-HyperThreading) של .

משושי ליבות לא נצפו בשוק ברמות מחיר אטרקטיביות שכאלה מאז עידן ה-Phenom II

צמד דגמים נוספים יהיו ה-Ryzen 5 1500X וה-Ryzen 5 1400, שניהם עם ארבע ליבות עיבוד פיזיות ושמונה ליבות עיבוד לוגיות בתדרי עבודה של בין 3.5GHz ל-3.7GHz ובין 3.2GHz ל-3.4GHz בהתאמה (הראשון עם XFR מרשים של עד 200MHz והשני עם XFR זעיר של עד 50MHz), מכפלות תדר פתוחות, ללא ליבות גראפיות ועם מעטפות תרמיות של 65 וואט, כאשר הדגם הראשון יוצע בעבור 190 דולר יחד עם ה-Spire, בעוד שהשני יוצע בעבור 170 דולר בלבד יחד עם ה-Stealth הצנוע (והשקט?) יותר.

ההחלטה שלא לכלול במעבד המשושה היקר ביותר עלולה להפוך אותו לדגם הכי פחות משתלם במשפחה

על הנייר, ההצעות של נשמעות פשוט פנטסטיות, עם פוטנציאל לקבל 12 ליבות לוגיות במחיר בו עד כה הייתה לנו גישה לארבע ליבות בלבד, ויכולת לקבל שמונה ליבות לוגיות במקום ארבע ליבות כאלו ברמות מחיר שאמורות להיות מתורגמות ל-800 או 900 שקלים בשוק המקומי.

עם זאת, ראוי לציין כי מעבדיה של ימשיכו לכוון לקהל מצומצם "מתקדם" יותר שרוכש גם כרטיס מסך חיצוני ייעודי עבור המערכת שלו, בזמן שההצעות של אינטל ימשיכו להיות רלוונטיות יותר לכל מי שמעוניינים ביחידה אחת שמספקת הן את צרכי העיבוד הכלליים והן את צרכי העיבוד הגראפי. בנוסף, יהיה מעניין לגלות האם מידת התאימות ממנה יהנו מוצריה של עם כמות ליבות נפוצה ו'מיינסטרימית' הרבה יותר תהיה טובה יותר ביחס לדגמי ה- 7 המאסיביים שהציעו כמות גדולה של יחידות עיבוד מקביליות לשוק שלכאורה טרם מוכן לכך.

הדגמים החדשים כוללים 16 עורקי 3.0 עבור לוחות האם, ותומכים בכל ערכות השבבים של הדור החדש, כמובן

יש עוד הרבה שאלות ותהיות חשובות שזקוקות למענה לפני שנוכל להכריז על מנצחת או אפילו על מובילה במירוץ הזה, אבל עצם העובדה שסוף כל סוף יש לנו מגוון גדול יותר של דגמים, , טכנולוגיות וגישות לדבר עליהן ולהתלבט בינן היא מבורכת ומשמחת מאוד מבחינתנו, ואנחנו מקווים שזה ימשיך להיות המצב בשוק מעכשיו והלאה, באופן קבוע ומתמיד.

אילו פעולות תבצע על מנת לשמוע על היתרון הטכנולוגי והתחרותי שלה? זו אחת מהשאלות המעניינות ביותר עבור השנה הקרובה מבחינתנו

במסגרת ההכרזה הנוכחית, אישרה גם כי מעבדי משפחת ה-Ryzen 3 המוזלים אכן יגיעו כמתוכנן, במהלך הרבעון השלישי של השנה, ועתה אנחנו מתקשים שלא לתהות מה בדיוק מתכננת להציע לנו החברה במסגרת משפחה זו: האם יהיו אלה מעבדים מרובעי ליבות פיזיות ללא טכנולוגיית ה-SMT, בדומה למה שמציעה במשפחת ה-Core i5 שלה? או שאולי יהיו אלו מרובעי ליבות פיזיות עם SMT אך בתדרי עבודה מופחתים? כמובן שיהיו שם גם כפולי ליבות (ומרובעי ליבות לוגיות), אשר ינסו להתחרות בהיצע החדש והמרשים של היריבה במסגרת משפחת ה- העדכנית שלה, כך שיש עוד הרבה למה להמתין.

אל תשכחו לוודא שהזכרונות שלכם מהירים מספיקים ומתאימים טכנולוגית על מנת לספק את הביצועים המירביים

לכם כבר יש פייבוריט חדש בשוק הביניים? מוזמנים לספר לנו על כך בתגובות.