NVIDIA חושפת את המעבד הגרפי החזק ביותר בעולם: Tesla P100

מנכ"ל NVIDIA חשף בכנס המפתחים GTC 2016 את ה-Tesla P100, מעבד גרפי מפלצתי המהווה שיפור תהומי על פני כל מה שהכרנו בעולם הזה

כנס GTC 2016 (ר"ת GPU Technology Convention) של NVIDIA הוא כנס שנתי שעורכת החברה והוא פונה בעיקר למפתחי התוכנה שעובדים עם החומרה של ענקית הגרפיקה. בכנס זה מציגה NVIDIA את הפיתוחים האחרונים שלה בתחומים הכי חמים בשוק והשנה הדגש הגדול נעשה איך לא, על מציאות מדומה. בכנס, הציגה NVIDIA שלל כלים המסייעים בפיתוח סביבות מציאותיות ככל הניתן. כלים המאפשרים עיבוד יעיל יותר, תאורה מציאותית והתאמת הרינדור למשקפות עצמן.

בנוסף, השנה נעשה דגש גדול במיוחד על בינה מלאכותית. המעבדים אותם מייצרת NVIDIA מקבלים כלים וחיזוק כדי לאפשר לשרתים לבצע כמות אדירה של חישובים כדי לגרום לתוכנות ללמוד בעצמן. התוצאה היא תוכנה שיכולה לקחת עשרות אלפי ציורים ולהפיק על בי בקשה ציור מקורי לחלוטין בכל פעם, או היכולת להביס שחקנים מנוסים ביותר במשחקים מורכבים חישובית כמו גו.

אצל NVIDIA כמו תמיד, אי אפשר לדבר על הצורך בכח עיבוד אדיר מבלי להציג את הסחורה. מנכ"ל החברה מנצל את המעמד כדי להציג את הילד אותו היא מגדלת כבר כמה שנים בהשקעה חסרת תקדים. הכירו את ה-Tesla P100, המעבד הגרפי החזק ביותר בעולם שמהווה את הבסיס לכל הליבות הגרפיות של החברה בשנים הקרובות.

teslaP1001

ה-Tesla P100 נכון לעת זאת, הוא המעבד הגרפי המתקדם ביותר ש-NVDIA מסוגלת להביא ליצור. הוא עושה שימוש בארכיטקטורת ה-"פסקל" החדשה של החברה. ארכיטקטורה זאת בושלה בקפידה עוד מתחילת העשור כדי להוות את אחת מקפיצות כח העיבוד והיעילות הגדולות שידע עולם הגרפיקה.

pascalP1002

בהמשך להציגת הליבה הגרפית המתקדמת קיבלנו כמה תכונות מפתח, אך לא מעבר לכך בפן הטכני. הליבה הגרפית הזאת היא הגדולה ביותר שיצרה NVIDIA מעולם. אמנם, השטח הזה כולל גם את הזיכרון הגרפי שלה.

הליך היצור הוא 16 ננומטרים של מפעל TSMC. מדובר בתהליך יצור חדש אליו המתנו בסבלנות לאחר דחיות רבות ודילוג על שלב 20 ננומטרים שהיה אמור לקחת חלק בהתקדמות צפויה עוד ב-2014. הוא מבוסס על טכנולוגיית ה-FinFET אותה אנו מכירים מעולם המעבדים.

tpoh1

על הזיכרון במעבד הגרפי הזה, ובמעבידם הגרפיים הנוספים שתשיק NVIDIA במהלך השנה הקרובה אחראית לא אחרת מאשר סמסונג. ה-Tesla P100 הוא כרטיס המסך הראשון שעושה שימוש בזיכרון HBM2 מתקדם במיוחד. זיכרון זה מכפיל את מהירות תעבורת המידע שנמצא בכרטיסי מסך כמו GTX 980 Ti ומגיע ל-768 גיגה-בייט לשניה. גם נפח הזיכרון לעומת כרטיסי מסך מכפיל את עצמו ועל אף שלא צויין במפורש כמה זיכרון מכיל ה-P100, ניתן לשער כי מדובר ב-16 גיגה-בייט, אותם יכולה סמסונג היום ליצר.

tpoh

לא דובר במפורש על צריכת החשמל של מעבד גרפי זה, אך על פי גודל הליבה והרכב הלוח המודפס ניתן להסיק שהיא עוברת את קו 200 הוואט בקלות. אמנם, מדובר בשיפור משמעותי של היחס בין צריכת החשמל לביצועים. על פי ג'ן סן הרבה מעבר להכפלה של היחס הזה בהשוואה לארכיטקטורת מקסוול שאנו מכירים היום בכרטיסי מסך מסדרת GTX 900.

זמינותו של ה-Tesla P100 כמעבד גרפי בודד בממשק PCI-Express לא ידועה כרגע, אך מוצר זה צפוי להגיע למדפים עוד הקיץ. הוא צפוי להוות את המצע לכרטיסי מסך חלשים ממנו (בעיקר בעולם הגרפיקה וכרטיסי המסך), וכאלה שיהיו דומים לו ויושקו כנראה רק בשנה הבאה, כמו ה-TITAN הבא.

tpoh2

אלו הם הפירות הראשונים של השקעה ארוכת שנים מצד NVIDIA בעולם הגרפיקה. נותן רק להמתין כמה חודשים ולהתחיל לקטוף. מה שבטוח הוא שעולם הגרפיקה וכרטיסי המסך הולך לקבל חיזוק שלא היה שני לו כבר שנים רבות.