Medfield הושק: x86 בסמארטפון שלכם

סוף סוף זה קורה – משיקה את המערכת על האמיתית הראשונה שלה, והיא משאירה רושם ראשוני מוצלח במיוחד

אחרי יותר משנה של המתנה והבטחות גדולות זה מגיע – אינטל משיקה רשמית את שבב האטום Z2460 שלה, הראשון מפלטפורמת ה-Medfield המדוברת שאמורה להציג סוף סוף תחרות אמיתית לשבבי ה- בשוק הטאבלטים והסמארטפונים.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


פלטפורמת ה-Medfield מורכבת, לראשונה עבור , משבב אחד ויחיד העונה לכינוי Penwell, הכולל ליבת אטום יחידה בשם Saltwell שיוצרה בתהליך של 32 ננומטר, תומכת ב-HyperThreading ועובדת בתדר מירבי של 1.6GHz, זכרון מטמון מרמה L2 בנפח 512KB, זוג ערוצי LPDDR2, ליבה גרפית מובנית מסוג PowerVR SGX540 שפועלת בתדר של 400MHz, מקודד ומפענח וידאו של עד ל-1080p30 מבית Imagination Technologies (שאחראית גם על הליבה הגרפית של השבב) וחומרת מצלמה שתומכת בחיישנים של עד ל-16 מגה פיקסל מבית Silicon Hive אותה רכשה מוקדם יותר השנה.

כל זה עשוי להישמע לא ממש מרשים "על הנייר", אך ה-Z2460 מוכיח מהר מאוד את עליונותן של ליבות האטום לעומת ליבות ה-Cortex A9 – דגם הרפרנס של אינטל (עם מערכת אנדרואיד Gingerbread "בלבד") מציע תוצאות SunSpider ו-BrowserMark שמעמידות בצילן את כל מכשירי ה- בשוק, ובהפרש ניכר.

'ביצועים מרשימים' זה אנדרסטייטמנט רציני
מקור: engadget.com

ביצועי הליבה הגרפית רחוקים מלהיות מרשימים באותה מידה ולא באמת יצליחו להתמודד עם מתחרות כמו ה-Mali-400MP4 או ה-PowerVR SGX543MP2 העוצמתית – אך עדיין צפויים להיות עדיפים מאלו של סמארטפונים כמו ה-Droid RAZR וה- , שמכילים את אותה ליבת PowerVR SGX540 אך בתדר נמוך יותר, כך שגם זה הישג לא רע לגמרי.

החדשות הטובות לא מסתיימות כאן – מנתונים שמציגה נראה כי האטום Z2460 צורך פחות הספק מהשבבים שב-Galaxy S2 וב- 4S הן במצב המתנה והן בגלישה תחת דור שלישי, כשכל שאר תוצאותיו לא רעות לגמרי גם הן.
יעבור עוד לא מעט זמן עד שנוכל להעמיד את הנתונים הללו למבחן מעשי ממשי, אך עושה רושם שכבר עכשיו אפשר לומר בבטחון כי עשתה את הבלתי יאמן ויצרה תחרותי באמת עבור שוק הסמארטפונים והטאבלטים.

בכל הנוגע לתמיכה באפליקציות – אינטל מעריכה כי השבב שלה יוכל להריץ כ-75 אחוז מהאפליקציות הזמינות באנדרואיד מרקט ללא כל בעיה, ומקווה להגיע עד ל-90 אחוז זמינות בעת ההשקה בעזרת תרגום בינארי בזמן אמת עבור חלק מאותן אפליקציות סוררות שלא תומכות במעבדי x86 באופן טבעי. אנדרואיד ICS מביאה עימה תמיכה רשמית מלאה במעבדי x86, כך שאפליקציות עתידיות אמורות גם הן להתאים לשבבי האטום של במלואן וללא בעיות מיוחדות.
ומה לגבי ייעודיות על גבי האנדרואיד? נצטרך להמתין ולגלות.

אינטל הכריזה כבר על זוג פרטנריות מכובדות עבור שבבי ה-Medfield – לנובו, שעתידה להיות הראשונה להביא מכשיר מבוסס Medfield לשוק, ומוטורולה, שחתמה על הסכם ארוך ויוקרתי עם שכולל פיתוח של וטאבלטים בהתבבס על שבביה של צ'יפזילה.
להזכירכם, גוגל עתידה להשלים את רכישתה של חטיבת המכשירים הניידים של בעתיד הקרוב, ועל כן יתכן שאנחנו עדים להתהוותה של ברית ענקים חדשה שתבקש להתחרות באפל וסמסונג על הבכורה בשוק הסמארטפונים.

האם אנחנו בדרך לסדר עולמי חדש בעולם?

עם זאת, מוקדם מדי להעניק לאינטל את כתר השוק האולטרה נייד, כפי שציינו גם במעמד חשיפת הנתונים הראשוניים של פלטפורמת ה-Medfield לפני כמה שבועות – מוצרים ראשונים מבוססי האטום Z2460 יגיעו ככל הנראה רק במחצית השניה של שנת 2012, אז כבר צפויים לשרוץ בו מגוון מכשירים מבוססי Tegra 3 ו-Snapdragon S4 שעתידים להציע תחרות משמעותית הרבה יותר. לקראת סוף השנה עתידה להגיע ליבת ה-Cortex A15 החדשה של ואיתה מגוון שבבים חדשים שישלבו ליבות עוצמתיות אלו עם ליבות חסכוניות יותר – אז יהיה הזמן למבחן האמיתי של ה-Medfield הראשון.
כבר עכשיו אין ספק – שנת 2012 בעולם הסמארטפונים והטאבלטים עומדת להיות לוהטת במיוחד.