Intel SSD 750: פיסגת הביצועים החדשה בעולם האחסון הביתי • HWzone
מחשביםאחסון

Intel SSD 750: פיסגת הביצועים החדשה בעולם האחסון הביתי

כונן ה-SSD החדש של משלב ממשק PCI-Express ואת תקן ה- החדש על מנת להציע יכולות כמותן טרם פגשתם במחשבים ביתיים – ובמחיר שעוד עשוי להפתיע אתכם לטובה

אם אתם נוהגים לעקוב אחר השיפורים והחידושים בעולם כונני ה-SSD, אתם ודאי כבר יודעים כי בקרוב מאוד נראה את תחילת הסוף עבור פרוטוקול ה-AHCI המיושן שנמצא עימנו עוד מהימים בהם כוננים מכאניים היו הבחירה האחת והיחידה, ומעבר לפרוטוקול ה-NVMe החדש – שיודע להיות חסכוני ו'קל' הרבה יותר, ופותח מהקרקע באופן ייעודי עבור שבבי ההבזק בעלי היכולות הגבוהות וזמני השהות הנמוכים. טכנולוגים יוכלו למלא ספרים שלמים על מהות ההבדלים בין NVMe ו-AHCI, אך עבור המשתמש בממוצע בקצה המשוואה היא די פשוטה וברורה – NVMe מאפשר לקבל גבוהים באופן משמעותי ובאופן עקבי יותר.

כאן נכנס לתמונה ה-SSD 750 של אינטל – הכונן הראשון בעולם שמבוסס על בקר תומך ומיועד לשוק הביצועים הביתי. הכונן החדש מוצע בתצורת כונן 2.5 אינץ' גבוה עם ממשק SFF-8643 נדיר, או בתצורת כרטיס 3.0 x4 – כשבשני המקרים הנפחים הקיימים כרגע הם 400 ג'יגה-בייט או 1.2 טרה-בייט, ובשני המקרים הביצועים המירביים הם אדירים עם מהירויות קריאה וכתיבה רציפות של עד 2.2GBps ו-1.2GBps בהתאמה, ומהירויות קריאה וכתיבה אקראיות של עד 440,000IOPS ו-290,000IOPS בהתאמה.

intspsb3

intspsd7

מעבר למספרים המרשימים על הנייר, יש גם את ההוכחות בפועל במסגרת הביקורות המוקדמות שכבר הופצו ברשת – כונני ה- 750 הם אמצעי האחסון המתקדם ביותר שכספכם יכול לרכוש בשוק הביתי כיום. והדובדבן שבקצפת? התמחור של הדגמים החדשים איננו מטורף כפי שהייתם עשויים לתאר לעצמכם – דגם ה-400GB יוצע "רק" ב-389 דולר, ודגם ה-1.2TB יוצע בעבור 1,029 דולר, מחירים של פחות מדולר לכל ג'יגה-בייט של נפח אחסון, ומחירים שנמוכים פי שניים ופי שלושה מאלו של דגמי ה-P3600 וה-P3700 הארגוניים של צ'יפזילה, שכוללים מאפיינים וגם מציעים ביצועים שדי דומים לאלו של ה- 750.

intspsd6 intspsd5intspsd4

ביצועים שטרם נתקלתם בהם

אחת המגבלות המרכזיות של ה-SSD 750, ושל עולם ה-NVMe כולו כרגע בהקשר לצרכנים פרטיים, נוגע לתאימות – מעבר לצורך בתמיכה בפרוטוקול ה-NVMe עצמו שקיימת אך ורק בערכות השבבים העדכניות ביותר מבית אינטל, NVMe מחייב גם ממשק PCI-Express 3.0 בעל תקורה משופרת ונמוכה ולא יכול להתבסס על ממשקי ה-PCI-Express 2.0/PCI-Express 1.1 המוקדמים יותר, ועל כן חייב להתבסס על ערוצי ה-PCI-Express הייעודיים של המעבד (אלו שבהם משתמשים גם כרטיסי המסך שלכם), ולא על אלו שמקורם בממשק ה-DMI 2.0 שתומך אך ורק ב-PCI-Express 2.0. בשורה התחתונה – דגם ה-PCI-Express של ה-SSD 750 יתאים לחלק גדול מלוחות ה-X99, ה-Z97 וה-H97 הקיימים בשוק (לרוב לאחר עדכון BIOS מתאים) אך עשוי לפגוע ברוחב הפס שמקבלים כרטיסי המסך שלכם, בעוד שדגם ה-2.5 אינץ' של הכרטיס דורש מתאם M.2 ייחודי וייעודי שזמין רק לדגמים ספציפיים מאוד.

מגבלות יחסיות אלו ללא ספק יעכבו את הפיכתו של פרוטוקול ה-NVMe לסטנדרט החדש בשוק (לפחות עד שהתמיכה בו תהיה נחלתם של הרוב, ללא כוכביות או תנאים מקדימים למיניהם), אך בהנחה שאתם כן מעוניינים להוציא 400 דולר ומעלה על אמצעי האחסון שלכם – סביר מאוד להניח שהמערכת שלכם עדכנית ומתקדמת מספיק בכדי לתמוך ה- 750 מבעוד מועד.

בסופו של דבר, ה- 750 הוא הצצה מלהיבה מאוד אל עתיד תחום ה-. עבור מרבית המשתמשים הממוצעים הוא עדיין יקר מדי (בעיקר בשל היעדר גירסת 200GB/250GB) ועם תאימות שאינה מובטחת לכאורה, אך עבור השחקניות האחרות בשוק האחסון מדובר בקריאת תיגר שללא ספק תאפשר לנו לראות עוד ועוד מוצרים מתקדמים דומים בעתיד הלא רחוק, ומשם הדרך אל העידן החדש שעליו אנחנו מדברים כאן ללא הרף תהיה קצרה.

intspsd

תגיות

6 תגובות

 1. כל הכבוד על הכתבה כתובה נכון , ברור , מרשים
  סרטי וידאו איכותיים נוספו :)

  1. הבנתי רמזים שאם אני מתקין כונן 750 , צריך להתקין ביוס
  הבנתי גם שביצועי כרטיס מסך שלי יפגעו , תוכל להרחיב במה בדיוק יפגע ? איך ישפיע ?
  ללוח תואם אינטל וכונן 750

  2. הבנתי שניתן להתקין / מומלץ WIN 8.1 מה עם WIN8 ?
  האם יש בעיות ?

  3. האם WIN 10 יהיה טוב יותר לכונן 750 ?
  או אין קשר , אם WIN 10 יהיה טוב יותר במה בדיוק זה יתבטא ?

  מצטער על השאלות , אבל זה הרבה כסף וצריך להבין לפני קנייה של טכנולוגיה חדשה

 2. אני חושב שכדאי לך לחכות שהתקן יהיה יותר סטנדרטי כמו שAHCI נפוץ כיום.
  מה שכן – סוף סוף כוננים ביתיים (מבחינתך מחיר) עם ביצועים טובים !

 3. הייתי מחכה עוד קצת. מניח שיהיה קשה להשיג בארץ, והמחיר יהיה מופקע ביחס למה שרשום פה. הזמן לקנות יהיה כשתקבל חריצי 3.0 על הלוח מבקר נפרד ולא על חשבון אלו שמשמשים את כרטיס המסך (אם הבנתי נכון את הכתבה). בינתיים גם SSD רגיל משפר משמעותית את חווית השימוש ועדיין לא כ"כ זול.

 4. P3700 של אינטל עצמה מהיר יותר.
  אז למה כתבתם "פסגת הביצועים"?

 5. תפסיקו כבר עם הצ'יפזילה הזה... יצא כבר מכל החורים...

  למה הם באמת כותבים את זה?! מאיפה זה בא?

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close