HYDRA – פתרון לריבוי כרטיסי מסך

18 תגובות

חברת LucidLogix הישראלית טוענת שיש לה פיתרון לחיבור מערכי כרטיסי מסך של AMD ו-NVIDIA בצורה יעילה יותר מהפתרונות של יצרניות השבבים עצמן.

הכירו בבקשה את LucidLogix, חברה ישראלית מכפר נטר המפתחת מוליכים למחצה (אותה פגשנו כבר בעבר). החברה פועלת ללא מפעלי יצור ונסמכת על חברות יצור כמו TSMC. כעת מציגה Lucid מוצר חדש ומרתק בשם HYDRA 100 שמיועד לתת פיתרון לחיבור מערך של כרטיסי מסך. ה-HYDRA יאפשר לחבר מספר כרטיסי מסך, אפילו מסוגים שונים כמו GeForce 6600GT עם GTX 280, למערך כרטיסים אחד יעיל.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


ישנן מספר שיטות לחלוקת העבודה בין מספר כרטיסים אצל NVIDIA ו-AMD. האפשרות הראשונה היא חלוקת פריים בודד למספר כרטיסים (SFR – split frame rendering) כאשר כל כרטיס מצייר רק חלק מהפריים והתמונה נוצרת משילוב החלקים מכל הכרטיסים. האפשרות הידועה השניה היא עבודה לסירוגין (AFR – alternate frame rendering) בה כל כרטיס מצייר פריים מלא אך לא פריימים עוקבים. לשתי השיטות קיימים חסרונות כגון השהיות הנחוצות להרכבת הפריים הסופי והצורך להחזיק בכל כרטיס את כל הטקסטורות והנתונים על כל הפריים.

ה-HYDRA הוא שבב יעודי (ASIC) למטרת חיבור מערכי כרטיסי מסך. הוא אינו מכיל חומרה לעיבוד גראפי אלה חומרה לחלוקת עומסי העבודה על פני המעבדים הגראפיים המחוברים אליו. בנוסף קיים דריוור אשר מתווכת בין ארכיטקטורת DirectX לבין הדריוורים של כרטיסי המסך.

מנגנון חלוקת העומס מקבל את המידע מהיישום או המשחק לפני הגעתו לדריוורים של כרטיס המסך. המנגנון מפצל את המידע שקיבל למשימות שיכולות להימסר לכל אחד מכרטיסי המסך המחוברים במערך (שניים עד ארבעה כרטיסים). משימה יכולה להיות אפקט תאורה, ציור דגם מסוים וכדומה. בחברה לא ששים לפרט אודות אותו מנגנון ודרך הפעולה שלו וידוע רק שהוא מחלק את אותן מטלות בין הכרטיסים בהתאם ליכולת העיבוד של כל כרטיס.


לאחר שהמשימות נוצרו, הן נשלחות אל הכרטיסים דרך קווי ה-PCI Express וה-HYDRA מחכה לתוצאות. השבב מרכז את התוצאות ושולח אותן אל אחד מהכרטיסים לצורך הצגה על המסך. כך השבב מסוגל לנתח בצורה אינטליגנטית את העבודה שיש לבצע ולפצל אותה בצורה היעילה ביותר, במקום לסמוך בלעדית על כוח העיבוד של כרטיס לציור פריים מלא או חלק ממנו. בנוסף מבטיחים ב-Lucid כי כל זה נעשה ללא העמסת המעבד הראשי וללא השהיה נוספת בהשוואה לפעולת כרטיס בודד.

יכולתו של השבב לחלק מטלות באופן יעיל מאפשרת לו גם לחבר כרטיסים שונים מאותה חברה (AMD עם AMD ו-NVIDIA עם NVIDIA) ולנצל כל כרטיס בהתאם ליכולתו. חלוקת העומס מבוססת על ידע מוקדם של Lucid על יכולותיו של כל כרטיס גראפי. השבב מזהה את הכרטיס המחובר אליו ושולח לו מטלות בהתאם ליכולותיו. בנוסף ישנו מנגנון הפועל בזמן אמיתי ומאזן את העומס בהתאם לזמן התגובה האמיתי של כל כרטיס. אם המנגנון מקבל תשובות מכרטיס מסוים בקצב איטי יותר מהמצופה הוא ישלח לו פחות מטלות ויעביר אותן לכרטיס אחר עמוס פחות.

שבב ה-HYDRA כולל חיבור PCI Express 2.0 X16 לערכת השבבים והוא מספק שני חיבורי PCI Express 2.0 X16 נוספים עבור כרטיסי המסך. ניתן לפצל את קווי המוצא לארבע קבוצות של X8 לחיבור של עד ארבעה כרטיסים.

ישנן שתי שיטות לשימוש ב-HYDRA. הראשונה, שילובו על לוח האם שיאפשר ללוח להציע תמיכה במערכי כרטיסים ללא שימוש בשבבים נוספים וללא רישיונות מצד יצרניות כרטיסי המסך. האפשרות השנייה היא לשלב את השבב על כרטיס מסך מרובה ליבות בדומה לכרטיס ה-HD 4870X2 שיפעל ביעילות גבוהה יותר מכרטיסים קיימים, זאת תודות לטענת Lucid לשיפור כמעט ליניארי עם תוספת ליבות.

הטכנולוגיה צפויה להיות זמינה בתחילת 2009 ואם טענותיה של Lucid אכן יתאמתו המוצר יהווה משב רוח רענן בשוק ריבוי הליבות של העיבוד הגראפי, ואנו בהחלט צפויים למוצרים מעניינים בתחום הזה שיהפכו את ריבוי הליבות הגראפיות לנחלת רבים. בנוסף, בעבר הבטיחה Lucid מוצרים אשר יאפשרו שילוב של עשרות ומאות ליבות גרפיות בהתקן אחד – כך שיש למה לחכות…