CES 2015: סוף כל סוף, אינטל מציגה את הדור החמישי של מעבדי ה-Core

עם ארכיטקטורת ה-Broadwell החדשה שעליה מבוססים המעבדים החדשים של אינטל, הדור החמישי של מעבדי ה-Core למחשבים ומכשירים ניידים מהחברה מציגים שיפורים בחיי סוללה, גרפיקה משופרת ועוד

broadwell-u-core-processor-100538793-orig
מעבדי ה-Broadwell U החדשים של אינטל

היכונו למחשבים ניידים עוצמתיים וחסכוניים מתמיד. כחלק מתערוכת CES השנתית, חשפה אינטל את הדור הבא של מעבדי ה-Core מתוצרתה, המבוססים על ארכיטקטורת ה-Broadwell U המיועדת למחשבים ניידים, מחשבים קופמקטיים (מסך+מחשב באותו המארז), מחשבים ניידים דקים במיוחד, מחשבי כרומבוק ומיני-מחשבים. ארכיטקטורת ה-Broawell מהווים את שינוי דור ה-"Tick" באסטרטגיית הפיתוח של אינטל (Tick הינו דור המבוסס על ארכיטקטורה קודמת ומהווה רק שיפור לעומתו ו-Tock הינו דור חדש המבוסס על ארכיטקטורה חדשה לגמרי), כך ששיפורים עצומים אנחנו כנראה לא נראה כאן.

אינטל אומנם חושפת את הדור החמישי של מעבדי ה-Core (תחת ארכיטקטורת ה-Broadwell), אך המעבדים הראשונים שהחברה מציגה ומשיקה הם לא המעבדים השולחניים והעוצמתיים במיוחד שיניעו את מחשבי הגיימרים העתידיים. לכן השיפורים שנעשו למעבדים אלו, לעומת דור המעבדים הקודם המבוססים על ארכיטקטורת Haswell למכשירים ניידים, מתמקדמים בהנמכת צריכת החשמל הממוצעת של השבבים, זאת בזמן (ובתקווה) שניתן לשפר ולהעלות את הביצועים בו זמנית.

על פי אינטל, השבבים החדשים המבוססים על ארכיטקטורת Broadwell, המיוצרים בליטוגרפיה של 14 ננומטרים בלבד (לעומת 22 ננומטרים למעבדי ה-Haswell), חסכוניים הרבה יותר מאשר אותם מעבדי האסוול, שיפור שמתרגם אפילו למעל שעה וחצי של זמן סוללה נוסף במצבים מסויימים. בנוסף, ההקטנה בליטוגרפיה של המעבדים מאפשרת לחברות להטמיע את המעבדים החדשים במחשבים דקים במיוחד וחסרי מאווררים כלל, מה שיאפשר קטגוריות חדשות ועוצמתיות מאי פעם של מחשוב.

https://www.youtube.com/watch?v=ov4m-SeLc5I

שיפור משמעותי נוסף שאינטל לא מפספסת הזדמנות להתרברב בו הוא התמיכה בוידאו ברזולוציית 4K על ידי השבבים הגרפיים בשם קוד "Iris" המוטמעים במעבדים לניידים. שבבי Iris אלו מסוגלים לעבד וידאו ברזולוציה הגבוה (והסטנדרית כמעט) ללא עזרה ממאיץ גרפי בצורת כרטיס מסך או כל עזרה חיצונית אחרת. ביצועים גבוהים ברזולוציית 4K אומנם לא יהיו כאן, אך השיפור הזה יאפשר לרוב המשתמשים להיכנס לעולם ה-4K בקלות יתר מבעבר. בנוסף, ביצועי המעבדים החדשים בהשוואה לדור ההאסוול ניכר בעליה מזערית של רק כארבעה אחוזים (באפליקציות אופיס כמו וורד ואקסל), שיפור הנמוך משמעותית ממה שבדרך כלל ניתן לצפות מדור חדש של מעבדים מאינטל.

לטאבלטים ומכשירים ניידים קטנים עוד יותר אינטל פיתחה את קו ה-Core M המוכר, שצריכת החשמל של מעבדיו מתאימה יותר לזה של טאבלטים ומחשבים ניידים דקים במיוחד לעומת השבבים המיועדים למחשבים ניידים ומחשבים "All-in-Ones" (כמו מחשב ה-iMac של אפל). אך למרות ההשקה הענקית של המעבדים החדשים, אינטל מתכננת להשיק את הדור הבא של מעבדי ה-Core, הדור השישי במספר ושינוי ה-Tock בפיתוח של החברה, המבוססים על ארכיטקטורת "Skylake". דור מעבדים זה, הצפוי להראות את פניו כבר בחצי השני של השנה, צפוי להביא עימו שיפורים גבוהים בכח העיבוד וביכולות נוספות כמו אלחוטיות בשלל חלקיו של המחשב שאיננו רגילים אליהם עוד (מסכים, הטענה והעברת מידע אלחוטית למחשבים ניידים).

screen_shot_2014-04-24_at_3.02.49_pm

המעבדים החדשים שאינטל הציגה בתערוכה כוללים רק שני ליבות (מעבדי Core i3,Core i5 ו-Core i7), כאשר דגמים נוספים עם ארבע ליבות צפויים להגיע מאוחר יותר השנה, בשם Broadwell H, המכילים את היכולות הגרפיות החדשות בזכות ליבות ה-Iris החדשות. מעבדים בעלי שמונה ועשר ליבות למקצוענים ולמשתמשים כבדים צפויים להגיע גם כן מאוחר יותר השנה, ללא מידע נוסף על תאריך זמינות מדוייק או תמחור אפשרי.

inffth inffth1

רוצים עוד חדשות וחידושים היישר מתערוכת הטכנולוגיה הגדולה ביותר בעולם? לחצו כאן

 1. Yakov654

  ליאור צודק המעבדים של אינטל מבלבלים נגיד מזה U אני לא יודע אני יודע שK זה לOC וזה מאוד מבלבל כל הסוגים שלהם שיעשו משו ברור וחלק כמו שיוצאים טלפונים לדוגמה אייפון יש מעבד A6-A7-A8 זה הכי ברור ואייפון 5-5S-6 זה ברור אבל אינטל לא עושה ברור עד כמה שאני הבנתי שU זה למחשבים ניידים.
  שאלה איזה מעבד כדי I3 דור 5 או I5 דור 4? ומה המחירים של המעבדים לא ראיתי?

  07/01/2015 בשעה 00:11
 2. Gil28

  U מסמל אולטרה חסכוני.

  07/01/2015 בשעה 01:19
 3. mmemorex

  Yakov654

  זה הולך להיות קצת קשה, אבל למען החינוך של הדור הבא.

  שום צודק ושום נעליים, טכנאי בסיסי ביותר ( בשקל יש שיגידו ) שלא מעוניין להתעדכן ביותר מ 4 קליקים בגוגל, תעשה לי טובה.
  מה יש להתבלבל? נכנסים לאתר של אינטל, פותחים מקרא טבלאות, רואים כמה ליבות, כמה זיכרון קאש, תדר שעון, סוג ליבת הגרפיקה ובהתאם לכך, מתאימים את המעבד ללקוח.
  דרך אגב, יש מפרט של מחירי סיטונאות ומי שבאמת תותח, מוציא מחירים קבועים מחנויות שונות.
  מה הבעיה? יש KSP, יש IVORY ויש עוד מלא חנויות קטנות, יש מספר מעבדים, הלקוח צריך למשל מעבד עם הרבה זיכרון קאש לעבודה מסויימת? יופי, מה התקציב? 1000 שקל למעבד? יופי מכאן ממשיכים, מה יש לדעת בדיוק? צריך 8 ליבות, יופי בוחרים בהתאם. ממש ביג דיל אתה רוצה להגיד לי? תעשה לי טובה.

  חוץ מזה, מה זאת אומרת אי אפשר לדעת מה יהיה מחר או מחרתיים? ממליץ לך לא לתדלק חודשיים אולי המחירים ירדו. שטויות עפות מהמקלדות של האנשים כאן זה מדהים.
  קונים מעבד 4 ליבות טוב שהלקוח צריך ושלום על ישראל, מה זאת אומרת אי אפשר לדעת מה יהיה בעוד חודשיים? "חחחח".
  אם בעוד חודשיים אינטל תוציא דור חדש פתאום סתם ככה פוף והופ הינה דור חדש, הלקוח רוצה? יופי שהלקוח ישלם, מה הבעיה שוב פעם?

  ועוד טיפ, טכנאי או כל אדם בסיסי בעל השכלה בסיסית ורצון לחקור וללמוד, פותח מפת "תיק-תוק" של אינטל ויודע בדיוק מתי ואיזה דור יוצא בשלב של כל שנה ומתי יש רענון וכו'.
  זה באמת עד כדי כך קשה? כמו שאמרתי… בשקל.

  טיפ אחרון? כנס מדי פעם לאתר של אינטל, אולי תלמד משהו, א וכן, יש גם GOOGLE, מאוד בסיסי. אחרת לא תדע כלום בחיים. וגם ספרים על הדרך.

  *** עכשיו לגביך מר. Yakov654 ***

  מבלבל אותך? אם אני עכשיו , ממש עכשיו, כן כן… עכשיו, נכנס ל GOOGLE, מקיש INTEL U SERIES מה אני אקבל? יפה… תותח שלי, מה זאת סדרה U ומה זה K ומה זה הכל, הכל מצויין באתר שלהם, עשה לי טובה.
  מה זאת אומרת אתה לא יודע? אתה יודע שאני לא יודע למשל איך כמהו כמה דברים מורכבים באטומים מסויימים עובדים שזה קצת מקשה עליי בעבודה? איך אני מגלה? לומד חוקר ובודק וקורא המון.
  מה שזה אומר, שגם אתה נכנס לגוגל ומתחיל לחקור.

  לשבת בבית ולהגיד " וואלה אני לא יודע מה זה U SERIES " של אינטל כשאתה יושב על 30-40-50-100 מגהביט של אינטרנט עם מעבד מרובע ליבות כלשהו ועוד סמארטפון משוכלל ביד, לצערי מגיע לך ספאנק בטוסיק. וגם בלחי, עם הצד המעליב.

  אתה רוצה שאינטל, אפל וכל חברה אחרת בעולם תמפה לך " יעקב 1, יעקב 2, יעקב 3 , יעקב 4, יעקב 5 עבור ניידים, יעקב 6 עבור גיימרים " נו באמת.
  כלכלה בסיסית… טוב זה כבר מוביל אותנו לספרים, משהו שקצת מעבר ליכולות שלך.

  בקיצור, מה שאתה לא יודע, לא מבין, אתה נכנס מהיום, מעכשיו אפילו, ל GOOGLE ומתחיל ללמוד איך לחפש ולקרוא באנגלית, למתקשים יש ב CHROME תרגום גם לכל דף באינטרנט.
  אחרת לא היית כאן וומשקיע, פאקינג 5 דקות בתגובה שלמה על מה שאתה לא יודע מאשר לבדוק בדיוק ב 30 שניות ולדעת את מה שאתה לא יודע.

  בחיי אנשים.

  נכון, זה היה קשה, ציני, לא קל לעיכול אבל בחייכם, תעשו ריסט לעצמכם. מתהלכים עם מכשירי על בכיס, מחשבים סופר מעולים בבית עם אינטרנט מטורף וזה מה שאתם עושים? כותבים תגובות על מה שאתם לא יודעים, כמה זה מציק כמה זה קשה? חחחחח נו באמת.

  אנשים אגדיים שכותבים קודים לארגונים שלמים ואנשים אגדיים מהעולם הזה, יושבים על מחשב עם מעבד CORE 2 DUO ו 4 גי'גה זיכרון עד שבחור מפורסם מהאינטרנט שדרגו לו למחשב על פשוט.
  והקוד של אותו אדם נמצא בכל כיס בכל מחשב בכל מקום בעולם.

  ויושב לי כאן בחור עם 8 ליבות ( סמארטפון ומחשב וכו' ) וטוען שהוא מתבלבל עם U ואיזה טכנאי של טחינה שלא מצליח לקרוא מפה של אינטל.
  בחיי.

  07/01/2015 בשעה 03:32
 4. mmemorex

  מספיק להכנס לעמוד הפייסבוק של הטכנאי הזה בכדי לדעת מי הוא האדם, ויש לו כמה בעיות מסתבר:

  "ידוע שכל השמאלנים פדופילים.. וכל השופטים הם בועלי סוסים. סאטירה…. מה קפצתם?
  זה מצחיק ששופט שוכב עם סוס, תחשבו על הסיטואציה.
  תחשבו שניצן הורוביץ עובד במשמרות הזהב ומשחק לילידם קטנים בחמינדוס
  זה קורע….
  תדמיינו לכם את אורי אבנרי באורגיה עם נערות פלסטיניות בנות 12.
  תארו לכם את זהבה גלאון מוצצת לערבים.
  תארו לעצמכם את שולמית אלוני מ קבלת מחמור זין על ארבע.
  תארו לעצמכם את השופט העליון אהרון ברק שוגל את ערפת בתנוחות אומנות.
  ותתארו לעצמכם את שי אלזולאי מלקק לאימא שלו את הכוס החם כשנוטף לה מחזור חם ישר על הפנים של בנה.
  כמובן הכל סאטירה! לא לקחת את זה ברצינות, זה הכל בשם חופש הביטוי, האומנות והסובלנות.
  כפי שהאומן הטיפש הזה חושב שהצגת חיילי צה"ל כאנסים היא בדיחה מוצלחת מבחינתו על חשבון כולנו."

  מתוך אחד הפוסטים שלו, הבן אדם… לא הכי בנפשו.

  07/01/2015 בשעה 03:38
 5. smalul

  לאינטל יש את האתר http://ark.intel.com, שהוא מאד מסודר – אפשר לראות בו חלוקה של המעבדים לדורות (ראשון, שני, שלישי, רביעי ועכשו גם חמישי) ואת הייעוד של כל מעבד (מחשביים נייחים, מחשבים ניידים, שרתים או מחשבים ייעודים/משולבים (embedded – אני לא בטוח איך לתרגם את זה בדיוק). בכל חלק אפשר לראות את המעבדים המתאימים, את תאריך השחרור (כרבעון של שנה), את מספר הליבות, את ה TDP ואת סוג הליבה הגרפית, וזה עוד לפני שנכנסים לפרטים של כל מעבד. כל מה שאינטל עשתה הוא פשוט לשחרר מעבדים חדשים מהדור החמישי שמיוצרים בתהליך של 14nm לשוק המחשבים הניידים וה embedded. מבחינת רוב המשתמשים אין כאן בשורה – המעבדים מהדור החמישי למחשבים הנייחים עדיין לא שוחררו. מבחינת בעלי המחשבים הניידים – מי שכבר יש לו מחשב נייד שמספק את צרכיו, אז המעבדים החדשים האלו לא יעזרו לו, שכן קשה, או בכלל לא אפשרי, להחליף מעבד במחשב נייד. מי שמעוניין לקנות מחשב נייד חדש, אז עכשו הוא יכול לקנות מחשב בעל מעבד שמתחמם פחות ודורש פחות הספק, מה שאומר שהסוללה של המחשב הנייד תחזיק מעמד זמן ארוך יותר. מצד שני יש לזכור שהמחירים של מעבדים אלו כנראה יירד קצת בחודשים הקרובים, ולכן אין מה לרוץ ולקנות מחשב נייד עם מעבד כזה עכשו. בנוסף, המעבדים ששוחררו הם בעלי 2 ליבות בלבד (גם אלו המשווקים כ Core i7) – המעבדים החזקים יותר עדיין לא שוחררו.

  07/01/2015 בשעה 09:52
 6. Yakov654

  ל- mmorex
  לי יש מחשב מגעיל שגם אינטרנט זז בתקיעות יש לו מעבד pentium dual core וכרטיס מסך gt 430 ו4 gb ram שאלה מה יותר טוב מעבד i3 דור 5 או מעבד i5 דור 4 ומה יותר זול?

  08/01/2015 בשעה 02:51
 7. mmemorex

  Yakov654

  קודם כל אחלה שאלה. אתה משווה בין מעבד כפול ליבה לעומת מעבד מרובע ליבות. אין קשר בין הדורות.
  מעבד מרובע ליבות עם יותר זיכרון קאש ותדר גבוה יותר בדרך כלל ב I5 לעומת כפול ליבה I3 אין כאן מקום להשוואה.
  אבל… תלוי בשימושים שלך. פורנו ואינטרנט גם I3 יספיק.

  I3 זול יותר I 5 יקר יותר, היררכיה פשוטה.

  לידע כללי, ציניות או לא, המחשב שלך מעולה ויכול לסחוב מצויין עוד הרבה דברים. פשוט תפרמט אותו ותרענן את הכל.
  אם אתה מרבה לצפות בסרטוני 1080P במקביל במספר דפים פתוחים תוך כדי מספר דברים במקביל, המעבד קצת חלש לנושא הזה, במיוחד כשיש כבר 4K באינטרנט.

  זכור כלל בסיסי, רוצה מחשב מהיר בכל מצב ובכל רגע? תתקדם ל SSD ביחד עם המחשב החדש. לשים בצד היום 400-500 שקלים ל SSD זה הדבר הטוב ביותר שאתה יכול לעשות מבין כל הדברים שתרכוש.

  08/01/2015 בשעה 04:45
 8. kdani

  תפסיקו לרדת על אנשים, גם מומחה שמבין טוב לא ידע להבדיל באמת בין ביצועים של I5 מסדרה שהיא לא דלת מתח (U) ל-I7 מסדרה U למשל, פשוט כי יש הרבה משתנים נוספים לקחת בחשבון. תכלס ההכרזה הנוכחית לא רלוונטית לכלום, כי עדיין חסרים מלא מעבדים (כל מרובי הליבות, למי שצריך תחנות עבודה ניידות) ומצד שני – אין כמעט שיפור בביצועים ברמת ליבה בודדת. (4% זה זניח ולא מורגש). בנוסף – IRIS – נחמד אבל מי בכלל צורך 4K היום (ולמה זה טוב? ) נקווה שדור 6 יגיע מהר, ויביא איתו איזה שהיא בשורה חדשה. לדעתי עיקר הקפיצה לא צריכה להיות במעבד, אלא בסוללה, ובכלל במארז – מתי יצליחו ליצר מחשב נייד חזק – Real Workstation Replacement ששוקל פחות מ-1.5 קילו, עם יכולת עבודה של 10 שעות בעומס.

  15/01/2015 בשעה 07:34