AMD: מבט חטוף לעתיד

AMD מדברת (ולא רק) על דור כרטיסי המסך ומעבדי ה-Fusion הבא בתערוכת ה-Fusion Developers Summit

ספק גדול אם תמצאו את מעבדי ה-Llano בחנויות בימים אלו, אך ב-AMD, כמו בעולם הטכנולוגי כולו בעצם, מביטים כבר הרחק אל מעבר לאופק, ומתכוננים במרץ לדור המעבדים (וכרטיסי המסך) הבא.

בכנס ה-Fusion Developers Summit שמתקיים בימים אלו בפעם הראשונה, חשפה AMD פרטים חדשים על דור מעבדי ה-Fusion הבא, שנושא את שם הקוד Trinity, ואף חשפה אב טיפוס ראשון מסוגו של מחשב נייד המבוסס על מעבד שכזה. האב טיפוס אמנם הריץ סרטון קצר שלא באמת איפשר לקבל איזשהו מושג על יכולותיו, אך העובדה שהחומרה כבר נמצאת בידיה של AMD גורמת לנו לקוות שהפעם לא נחווה דחיות מאכזבות, כפי שחווינו בדור הנוכחי, ונזכה לראות את מעבדי ה-Trinity בעוד כשנה (בהערכה גסה עד מאוד).

ריק ברגמן (Rick Bergman), סגן נשיא החברה, סיפר שמעבדי ה-Trinity יגיעו בשנה הבאה, ויציעו כח עיבוד שגבוה לפחות ב-50 אחוז מזה של מעבדי ה-Llano. הכיצד, אתם שואלים? מעבדי ה-Trinity צפויים לאמץ את ליבות ה-Bulldozer המדוברות, אותן אנו אמורים להכיר כבר השנה במסגרת מעבדי ה-FX-Series, ולשלב אותן עם ליבת Radeon מובנית שתבוסס על טכנולוגיית ה-VLIW4 (ר"ת Very Long Instruction Word). המשמעות היא שהליבה הגרפית במעבדי ה-Trinity תבוסס על אותה הטכנולוגיה שראינו בסדרת כרטיסי ה-Radeon HD 69xx משם הקוד Cayman, בניגוד לליבה הגרפית במעבדי ה-Llano שמבוססת על טכנולוגיה מסדרת ה-Radeon HD 5xxx (טכנולוגיית VLIW5), ואמנם עוד מוקדם מאוד בכדי לקפוץ לאי אלו מסקנות בשל כך – עושה רושם שב-AMD מתכננים קפיצת מדרגה טכנולוגית הן בליבות העיבוד והן בליבה הגרפית בדור מעבדי ה-Trinity, וזה בהחלט נשמע מבטיח.

Trinity Inside
מקור: legitreviews.com
מקור: semiaccurate.com מקור: legitreviews.com

AMD חשפה גם את מפת הדרכים הכוללת שלה לשנת 2012 בכנס, ובה ניתן למצוא כמובן את פלטפורמת ה-Virgo שמכילה את מעבדי ה-Trinity שייוצרו בתהליך של 32 ננומטר, ולצידה ניצבים מעבדי ה-Krishna וה-Witchita, שמתכננים להציע עד 4 ליבות עיבוד וליבה גרפית על יכולות DirectX 11 למחשבים ניידים, נטבוקים וטאבלטים – בתהליך ייצור של 28 ננומטר. עובדה זו מעניינת במיוחד בהתחשב במפת הדרכים שאינטל הציגה למעבדי האטום שלה, שכן במידה ו-AMD תעמוד בלוח הזמנים שקבעה לעצמה – היא עתידה להציע בשנה הבאה מעבדים אולטרה ניידים בתהליך ייצור מתקדם יותר מזה של אינטל.

סדרת מעבדים נוספת שעתידה להגיע לשוק בשנת 2012 היא ה-Komodo, שכחלק מפלטפורמת ה-Corona תציע מעבדים מבוססי ליבות Bulldozer משופרות וללא ליבה גרפית מובנית, בדומה למעבדי ה-FX-Series. פרט מעניין נוסף שנחשף במפת הדרכים הוא העובדה שמעבדי ה-Komodo ומעבדי ה-Trinity יתבססו על תושבת FM כלשהי, מה שמעלה את ההשערה כי שני סדרות המעבדים יהיו מבוססות על אותה התושבת – צעד שיהיה בהחלט מבורך מצד הצרכנים, במידה ואכן יתקיים.

מפת הדרכים של AMD. בהחלט יש למה לחכות מקור: bit-tech.net

לא רק דור המעבדים הבא זכה לקמצוץ חשיפה בכנס של AMD. במהלך הכנס, אישרו נציגי החברה כי דור כרטיסי המסך הבא שלה, אשר נושא את שם הקוד Southern Islands, יגיע כמתוכנן במהלך השנה הנוכחית. ברגמן הבטיח שנשמע פרטים נוספים על דור הכרטיסים החדש והארכיטקטורה המשודרגת שלהם בתקופה הקרובה. מעט מאוד מידע, אבל לפחות כעת אנחנו יודעים מהן תוכניותיה של AMD בתחום. Your move, NVIDIA.

 1. eliezerbh

  אינטל העתיד כבר כאן !!!
  אני לא יודע אם רק לי נדמה ש AMD מדברת ומדברת ומדברת ומדברת ואינטל עושה ועושה ועושה ומתקדמת.
  ובאמת שזה לא החלק המעניין….
  החלק המעניין הוא שאינטל עושה מוכרת ומכניסה רווחים !
  ואילו AMD ממה הם מרויחים רק מהפצת חלומות של "תכנוני עתיד" ?
  זה החלק הלא מובן לי בסיפור. איך הם מחזיקים מעמד מהפצת ידיעות שמתבררות בהמשך בד"כ כמשהו שאינו משתווה לאינטל בביצועים אבל כדאי מבחינה כספית….

  16/06/2011 בשעה 23:52
 2. Leo

  העניין הוא..
  אינטל חברה שגדולה פי4 עם לא יותר מAMD מן הסתם מובילה בשוק , אך העניין הוא שאינטל לא יוצרים מהפכות טכנולוגיות אלא פשוט מייצרים את המעבדים שלהם יותר ויותר טובים כמו שהיה גם לפני שנים , AMD הם אלו שהשיגו את ה1GHZ הראשון, מעבדים בעלי שתי ליבות לאחר 4 ליבות ועכשיו 8 ליבות ,זיכרון ב DUAL CHANNEL הוציאו את הNB מהמעבד עכשיו הAPU , FUSION ,.
  AMD זה העתיד של המחשבים . מחירים וביצועים שווים..רק העובדה שכל צ'יפסט מחזיק כמה שנים ואפשר לקנות לוח אם ולשים עליו גם מעבדים ישנים וגם חדשים כעבור כמה שנים טובות מעידה על כך שלAMD אכפת מהלקוחות ושAMD זו הקנייה השווה ולא אינטל שמוצאים צ'יפסט חדש כל חודשיים ואז על מנת להשתדרג צריך לזרוק את המחשב לפח ולהוציא הרבה כסף על שידרוג מעבד פשוט.
  GO AMD !

  17/06/2011 בשעה 02:08
 3. אחד שאכפת לו

  למ"ס 1 ומ"2
  מ"ס 1 צודק AMD זואת חברה של פנטזיונרים ודברנים בזה הם אלופים וחבל שמזה הם לא עושים כסף רק כאב רואש גדול ובילבול לצרכן ןלמ"ס 2 AMD זואת כבר לא חברה קטנה כי חברת השקעות ערבית גדולה מהמיפרץ הפרסי קנתה אותם אבל ערבים לא ממש חכמים הם עשרים רק ביגלל הניפט והם ממשחים להיתנהג כמו חברה קטנה וקשקשנית חבל

  17/06/2011 בשעה 10:40
 4. catsmonster

  כל מי שכתב פה מדבר שטויות
  במיוחד עם השגיהות חטיב שלך "אחד שאכפת לו". AMD לא רק מדברת, מעבדי ה- Fusion כבר בשוק, והם מאוד זולים וכדאיים.
  מחשבים שיש בהם אותם, עולים כמו מחשבים בעלי מעבדי Atom בלי כרטיס מסך ייעודי, ועוקפים בכל מבחני הביצועים אותם במיוחד במבחני ביצועים שכוללים חישובים גראפיים, וזאת בלי להזכיר את זמני הסוללה המעולים.
  הם הושקו כדי להתחרות במעבדי ה- Atom ולא Sandy Bridge וזאת למרות שהביצועים הגראפיים שלהם יותר טובים מאלה של Sandy Bridge, מצטער אבל AMD עקפה את Intel בסיבוב ברמת המחירים השפוייה.
  ל"אחד שאכפת לו" מצטער לפוצץ לך את בועת הגזענות, אבל העובדה שחברה ערבית קנתה את AMD לא הופכת אותה לפחות טובה, וערבים לא מפגרים כמו שאתה מציג אותם.
  הניפט לא מגדל מוח לאנשים וממשחים זו לא מילה בעברית.

  17/06/2011 בשעה 11:14
 5. GT7R

  ל – 1
  מסכים עם כל מילה.

  17/06/2011 בשעה 14:18
 6. ETPwnHome

  לכל החברייה שהגיבו
  2 ו4 אמרו כאן מילים כדורבנות
  והתירוץ של "AMD נקנתה על ידי ערבים בלה בלה בלה" הוא אוילי לחלוטין. קודם כל הם רכשו חלק מהמניות שלהם, כמוש הם רכשו חלקים ממניות של מליוני חברות בעולם כולל ישראליות. ואם נבדוק טוב נראה שהאחזקות הסעודיות באינטל יותר גדולות אפילו וכתור קוריוז כל מי שנוסע בארץ המזדה 3, אז צפויה לו הארה לא נעימה כשבדוק את פילוג מחזיקי המניות שלהם

  17/06/2011 בשעה 20:20
 7. מיכלי

  ל-6
  איך בודקים את פילוג המניות?

  18/06/2011 בשעה 10:05
 8. eliezerbh

  ל 4 אולי תספר לכולנו על מה אתה מדבר ?
  איזה מעבד של AMD עובר משתווה בביצועיו ל Sandy Bridge ???

  אולי אתה מתכוון ש AMD "דיברה" על מעבד הבולדוזר שלהם שיעבור או ישתווה למעבד ה Sandy Bridge ? וזה אכן נכון כי ב"דיבורים" AMD עובדת את אינטל בכמה וכמה רמות……

  18/06/2011 בשעה 22:16
 9. catsmonster

  ל-8 לא ממש הבנת מה שקראת…
  אמרתי שהליבה הגראפית משתווה לזו של sandy bridge ואפילו עוקפת אותה.
  דיברתי על ביצועיים גראפיים, לא כוח עיבוד.
  המעבדים האלה עוקפים את מעבדי האטום שאליהם כוונו גם בכוח עיבוד וגם בביצועים גראפיים ובמיוחד בביצועים גראפיים.

  19/06/2011 בשעה 21:28
 10. avinatbezeq

  ל-2, 4 ו-8
  אתם מודעים לכך שאתם לא רק זוגיים אלא גם חזקות של 2!?!

  20/06/2011 בשעה 11:54
 11. ETPwnHome

  באתרי החברות
  בפרופילים העסקיים של הם בדרך כלל ניתן למצוא פילוג מניות עיקרי. אם לא אז באתרי בורסאות וקרנות שבהן המנייה של החברה נבחרת ניתן למצוא מידע.

  20/06/2011 בשעה 19:07
 12. html2.us

  ל21
  אתה מדבר שטויות ,amd מחזיקה טכנטלוגיות
  שלא חשבת עלין וגם לא.
  ל23 לך תישן על אף מה זה צריך להיות טושיבה?

  22/06/2011 בשעה 12:17