AMD מאשרת: כרטיסי מסך ב-14 ננומטר בדרך • HWzone
מחשביםכרטיסי מסך

AMD מאשרת: כרטיסי מסך ב-14 ננומטר בדרך

דיווח חדש טוען ש- לא תייצר גרפיים בליתוגרפיית 20 ננומטר – אלא תדלג היישר למעבדי בנסיון להעניק לעצמה יתרון תחרותי אל מול המתחרה

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


הקשיים ביצירת שבבי 20 ננומטר מבוססי טרנזיסטורים מישוריים ידועים זה זמן רב, ומכאן השמועות שהסתובבו לגבי שינויים בתוכניותיה של AMD להביא לשוק השנה מעבדים גרפיים מסדרת Rx 300 החדשה בטכנולוגיה הזו. המקור המדויק לא ברור, אבל דיווחים ברשת טוענים עתה שמה שהיה שמועה הפך עובדה גמורה, וש-AMD תקפוץ ממעבדי ה-28 ננומטר הנוכחיים שלה היישר לשבבי 14 ננומטר, המבוססים על טרנזיסטורים במבנה תלת-מימדי מורכב יותר.

מעבדי ה-14 ננומטר של AMD יגיעו בשנה הבאה, כחלק מסדרת Radeon Rx 400, שם קוד Arctic Islands. ברגע שזה יקרה תצטרף החברה למועדון יוקרתי, שכרגע שייכות אליו רק אינטל, עם מעבדי ה-14 ננומטר מסדרת Broadwell שלה, וסמסונג, עם מעבדי ה-Exynos 7420 שנמצאים בלב טלפוני ה-Galaxy S6 שלה. Nvidia צפויה להשיק באותה תקופה את מעבדי ה-GeForce 1000, שלא ידוע עדיין אם יהיו מבוססים על טכנולוגיית 16 או 14 ננומטר. המזעור בקני המידה האלה מסייע לניצולת אנרגיה טובה יותר ולכן לסגירתו ההדרגתית של הפער בין עוצמתם של מעבדים ניידים לנייחים, אבל משפיע פחות על השגת שיאי ביצועים חדשים בסביבה שבה מעטפת הספק נמוכה מהווה דרישה פחות קריטית, כמו במחשב שולחני. שדרוג הביצועים של כרטיסי הגרפיקה דור 2016 יגיע ברובו ממקומות אחרים, כמו זכרון ה-HBM המרובד, לו צריכת אנרגיה נמוכה ורוחב פס גדול משל DDR4/GDDR5, ואשר שילובו צפוי גם במעבדי ה- וגם במעבדי ה- של 2016.

HBM

ומה עם כרטיסי סדרת ה-Radeon Rx 300, שצפויים לרשת את מקומם של ה-Rx 200 מאוחר יותר השנה? רובם הם שדרוגים צנועים לכרטיסי 2014, אבל החזקים שבהם, ה-R9 390/390x/390×2, היו צפויים להתבסס על זכרון ה-HBM המהיר ועל ליתוגרפיה ב-20 ננומטר. אם הטענה לגבי הדילוג על טכנולוגיית ה-20 ננו נכונה, אז גם הקצה העליון של מעבדי לשנה הזו ישאר מבוסס על תהליכי ה-28 ננומטר. לא ברור אם זה ישפיע על הביצועים שתוכננו ל-R9 390 ואחיו החזקים יותר.

GlobalFoundries
פס יצור שבבים של GlobalFoundries, אחד מהמקומות המעטים שמציעים כיום ליתוגרפיה ב-14nm. האם תייצר את המעבדים החדשים שלה כאן או במפעלים של סמסונג?


תגיות

6 תגובות

 1. כל השנה דיברו על סדרת 300 שיוצאת אוטוטו ב 20 ננומטר ועכשיו גם זה יתמוסס?
  AMD מתגלגלת במדרון מחוסר ברירה האמת NVIDIA פשוט צעד אחד קדימה

  מסכנים אם היו יוצאים עם 20 ננומטר אז נוידיה כבר הייתה יוצאת עם 14 חודש אחרי
  עכשיו AMD מחוייבים לוותר על כל הרעיון לצאת מוקדם לשוק ופשוט החליטו ליישר קו על ה 14 ננומטר וכנראה לצאת באותה מסגרת זמן עם הכרטיסים של נוידיה

  רק שבנתיים כבר חודשים ארוכים וכנראה גם קדימה שאין להם שום מוצר שמשתווה לנוידיה

 2. לחכות ל-2016 זו שיטה מפגרת שיוציאו עכשיו לא לחכות ל-2016 למי יש גדול יותר

 3. למה לחכות ל-2020? שיוציאו כרטיסי מסך ב-2.5 ננומטר כבר עכשיו!
  המוצר עוד לא מוכן, סבלנות.

 4. ל-djelectric מי אמר לך שזה לא מוכן, אתה לא מבין שהם משתמשים בשיטת מצליח הם כל פעם דוחים כדי להרוויח כסף מאותה טכנולוגיה.

 5. הם משתמשים בשיטת "זה לא מוכן". בשיטה הזאת, מפעל השבבים מעקב אותם בגלל חוסר בשלות בתהליך היצור, דבר שמביע לתוצאות נמוכות בכמות הליבות הפעילות פר וופר. סביר להניח שהם יכנסו ליצור המוני רק ברבעון האחרון של השנה הזאת.

 6. התהליך יצור ב 20nm היה כשלון, אחוז פגמים גבוהה ובעיות קשות בשימוש לצ'יפים גדולים (אצל TSMC), בגלל זה NVIDIA ו AMD נשארו עם 28nm. כרגע כן יש 14nm זמין (אצל globalfoundries שמיצרים ל AMD את המעבדים ויכול להיות שגם את הכרטיסי מסך החדשים) אבל נראה כאילו כרגע התהליך יצור לא בשל מספיק ומתאים רק לשבבים קטנים כמו רכיבי סלולר.
  AMD העבירה את היצור ל GF וה 28nm אמור להיות טוב יותר משל TSMC אז AMD עוד יכולים לעשות הפתעה קטנה. אם הם מדברים על 14nm כנראה שהם לא מתכננים לחזור ל TSMC (כי הם עוברים ל 16nm ולא ל 14nm). היו שמועות ש NVIDIA במגעים עם סמסונג אז יכול להיות שגם הם עוזבים את TSMC.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close