ADATA SP610 SSD 512GB בביקורת – מהירות לצד נפח ומחיר הגיוני

SSD בנפח גבוה ועם ביצועים טובים לא חייב להיות יקר (יחסית) – לקחנו את ה-SP610 של ADATA לביקורת כדי לנסות ולהוכיח זאת

בדומה למעבדים ולליבות הגרפיות בשוק המחשבים, גם שבבי זיכרון ובקרים למיניהם לוקחים חלק בהקטנת תהליכי היצור בשלל המפעלים בעולם. בין אם מדובר במפעלים של אינטל, ב-TSMC הטאיוואנית או במפעלים קטנים יותר, בכל עת מתבצעות עבודות אינטנסיביות לפיתוח היכולת לייצר יותר ולדרוש פחות.

כתוצאה מההתקדמות הזאת אנחנו מקבלים מעבדים מהירים יותר, כרטיסי מסך שמסוגלים לעבד סצנות מורכבות מבלי לבזבז הרבה חשמל ונפח הזיכרון בשלל שבבי ה-NAND עולה.

כונן ה-SP610 של ADATA הוא כונן SSD בוא ניכר השיפור הטכנולוגי שבהקטנת תהליכי היצור ושיפור היעילות. כונן זה בא לשרת את אלו שרוצים להינות מ-SSD עם כל הטכנולוגיות החדשות אך לצד זה גם רוצים מחיר נגיש ואפשרות לנפחים גבוהים.

big_drive

תעודת זהות – ADATA SP610 512GB

  • גודל: 2.5 אינצ'
  • עובי: 7 מילימטרים
  • בקר שבבי זיכרון: Silicon Motion SM2246EN
  • שבבי זיכרון: תוצרת מיקרון, 8 שבבים בנפח כולל של 512 גיגה-בייט
  • ממשק: SATA 3
  • תקופת אחריות: 3 שנים

בין מתחריו של ה-SP610 נמנים:

  • Corsair Force LX 512GB
  • Crucial M550 512GB

מתחריו של ה-SP610 הם כוננים שנושאים את אותן הטכנולוגיות ואפילו המרכיבים הפנימיים. את הכוננים האלו תוכלו למצוא בכ-1250 שקלים בחנויות מחשבים בארץ.

אריזה ותוכן

IMG_3834 IMG_3833

IMG_3835

באריזה נמצא מתאם לתושבת 3.5 אינצ', מתאם לגובה 9 מילימטרים, חוברות הדרכה למשתמש וכמובן את הכונן. מדובר באריזה פשוטה שמגיעה עם כל מה שנחוץ ומתאימה למוצר שנחשב לתקציבי בין אחרים בקטגוריה. עם הכונן מקבלים במתנה גם רשיון לתוכנת הגיבוי Arconis TrueImage HD בשווי 50 דולר במתנה.

מבט חיצוני

IMG_3836 IMG_3837

אריזתו החיצונית של ה-SP610 עשויה מפלסטיק קשיח למדי. על הגונן עצמו מדבקה עם דגם ונפח הכונן. בגבו, מדבקה עם מספרים סידוריים וגם הקוד ל-Arconis.

מה בפנים?

IMG_3838

כמה דחוס צריך להיות כונן SSD בשביל להכיל 512 גיגה-בייט של מידע? ובכן, הביטו בזה. לא רק שאינו דחוס, אלא שהשטח שנמצא בשימוש בפועל הוא רק חצי מאורכו של הכונן. כך נראה שיפור בתהליכי היצור, שכן לא מזמן כוננים בעלי נפח של 128 ו-256 גיגה-בייט הזדקקו לכל השטח הפנימי.

IMG_3840

רכיבים בלוח מולחמים משני צדדיו. צד אחד כולל ארבעה שבבי זיכרון בלבד. כל שבב שכזה מכיל 64 גיגה-בייט של זיכרון.

IMG_3839

צידו השני של הלוח מכיל ארבעה שבבי זיכרון נוספים, בקר שבבים וזיכרון לבקר השבבים. מבולבלים? אעשה לכם קצת סדר.

IMG_3841

השבב שבמרכז התמונה הוא בקר הזיכרון. תפקידו של הבקר הזה הוא לקבל את הפקודות מלוח האם ולמיין את המידע לשבבי הזיכרון השונים. כמו כן, הוא גם זה שמושך מהם את המידע. הבקר הזה הוא מעבד, וכמו כל מעבד הוא זקוק לזיכרון מהיר משלו. מעליו ניצב זיכרון DDR2 בנפח 512 מגה-בייט של Nanya והוא משמש את הבקר.

לסוגו וטיבו של בקר הזיכרון ישנה חשיבות גבוהה בכונני SSD. בקר הוא זה שמכתיב את מהירות הכונן. כאן החליטה ADATA לאמץ עיצוב פנימי שקיים גם בכוננים אחרים. מדובר בפלטפורמה מבית היוצר של מיקרון, היא אחראית לעיצוב הזה, לסידור הזה של בקר ושבבים מהסוג הזה. את הסידור הזה תקבלו גם אם תרכשו כונן M550 של מיקרון וגם כונן Force LX של קורסייר באותו הנפח, הרכיבים הפנימיים זהים.

בקר הזיכרון שייך ל-Silicon Motion, שחקנית יחסית קטנה בשוק. הוא מיועד לכוננים תקציביים שנושאים נפחי זיכרון גבוהים, ממש כמו זה.

אז, כמה טובים הרכבים הללו וכיצד הם משתווים לכוננים אחרים בשוק? זה הזמן לבדוק.