48 ליבות ARM לשרתים: המיזם המסקרן של קוואלקום מושק רשמית

שנה אחרי ההכרזה הראשונית, כעת חברות יכולות לשלם בין 900 ל-2,000 דולר בכדי לקבל את מערכי העיבוד הראשונים של ענקית המובייל לעולם מערכות המידע

אחרי שנים של שליטה כמעט ללא עוררין בתחום שבבי העיבוד עבור הסמארטפונים והטאבלטים המובילים שמבוססים על מערכת ההפעלה הנפוצה מכולן אנדרואיד, נראה כי קוואלקום מוכנה רשמית לאתגרים הבאים שלה – גם בתחום המחשבים מבוססי החלונות, בהתבסס על אותם מוצרים, וגם בתחום חדש לגמרי של שרתים עם פתרון חדש לחלוטין שפותח מהבסיס.

למשפחת שבבי השרתים הראשונה של החברה האמריקאית קוראים Centriq 2400, והיא מציעה 40 עד 48 ליבות חדשות מסוג Falkor שמבוססות על סט הפקודות של חברת ARM, ללא טכנולוגיה מקבילה ל-HyperThreading של אינטל אך עם עד ל-60 מגה-בייט של זכרון מטמון מרמה L3, תדר עבודה של בין 2.2GHz ל-2.6GHz ומעטפת הספק של 120 וואט – שאמורים להתחרות במעבדי ה-Xeon המודרניים של אינטל עם בין 22 ל-28 ליבות עיבוד פיזיות בעולם שרתי המידע, שרתי הענן ודומיהם.

עידן חדש של ARM לשוק חדש

מחירים של בין 888 דולר לדגם עם 40 ליבות עיבוד ל-2,000 דולר למוצר הדגל על 48 ליבות עיבוד בהחלט יכולים להיחשב כ"שוברי שוק" ביחס למחירים של אינטל ושל AMD, כאשר התבססות על תהליך הייצור של סמסונג ב-10 ננומטר מאפשר דחיסת כמות גדולה במיוחד של טרנזיסטורים בגודל נתון ובצריכה נמוכה יותר מזו של מוצרי ה-14 ננומטר המתחרים – ובכך בקוואלקום מאמינים כי ל-Centriq יהיה סיכוי ממשי לפרוץ לשוק שנחשב מסורתי והססני, אשר נוטה להעדיף את המוכר והנתמך על פני "הרפתקאות" חדשות עם מותגים טריים.

זה לא הנסיון הראשון ליצור מעבדי ARM לשרתים – אך זה עשוי להיות הנסיון הבשל והמבטיח ביותר לכך עד היום

תוצאות מבחני ביצועים ראשוניות שפורסמו בבלוג ספקית שירותי הרשת הפופולרית CloudFlare מהווה הוכחה לפוטנציאל הגדול שטמון בארכיטקטורת ה-ARM והתבססותה על מספר גדול של ליבות קטנות ויעילות באופן כללי, ועל מעבדי ה-Centriq בפרט, בעולם השרתים בו עד כה הייתה נוכחות דלילה עד בלתי קיימת שלה. מעבדי ה-Xeon העוצמתיים והיקרים ביותר אולי יציעו ביצועים אבסולוטיים גבוהים יותר בחלק מהמקרים – אך בעולם שבו יעילות, צריכת הספק וגם מחיר משחקים תפקיד חשוב אפילו יותר בחלק מהמקרים, לקוואלקום יש יתרון גדול מאוד שעשוי רק להמשיך להתרחב כאשר נתחיל לראות אופטימיזציה גדולה יותר של יישומים תוכנתיים שונים בשוק השרתים והקריפטוגרפיה ל-ARM.

בקוואלקום מצהירים על תג מחיר ללא תחרות, אם כי זה רק חלק ממכלול השיקולים המורכב הרלוונטי לשוק

האם ביום מן הימים נוכל לכנות את קוואלקום לא רק מלכת המובייל, אלא גם מלכת השרתים הזולים, היעילים ועתירי הליבות – באופן שגם יבהיר מדוע בעלי המניות של החברה סירבו לאחרונה בפה אחד להצעת רכישה בהיקף 105 מיליארד דולר מחברת Broadcom? נחיה ונראה.

פוטנציאל גדול שזקוק לשותפים עסקיים בהקדם האפשרי