שישה משטחי קירור לניידים בביקורת – יהיה חם

הקדמה

כאשר מחשבים ניידים המחליפים את השימוש במחשבים נייחים הופכים פופולאריים יותר ויותר, לא מפתיע כי שווקים חדשים ומרעננים בעולם החומרה צצים כפטריות לאחר הגשם. השוק אשר נעניק לו את מלוא תשומת הלב בביקורת זו הינו שוק משטחי הקירור – פתרונות קירור ומשטחי עבודה ייעודים למחשבים ניידים. במבט ראשון, ייעודו של מוצר זה נראה תמוה למדי, ואף כזה שלוקה בסתירה פנימית. מצד אחד, רכישת משטח קירור רק תגביל את ניידות המחשב הנייד ותקבע אותו אל שולחן העבודה, ומצד שני אמורה להעצים את ההנאה השוטפת ממנו בשימוש היום-יומי. לכן, פלח השוק של משטחי הקירור, לפחות לטעמנו, מורכב מאנשים שמעוניינים מחד לעבוד עם המחשב על גבי משטחים ארעיים, כגון המיטה או פשוט על הברכיים, וזקוקים למשטח יציב על מנת לעבוד בבטחה, ומאידך, לאנשים אשר מחפשים פתרון לבעיית הטמפרטורה של המחשב הנייד שלהם. ראוי לציין כי נשיאת משטחי הקירור יחד עם המחשב הנייד היא משימה מסורבלת מאין כמוה, ולהערכתנו, מעטים המשתמשים אשר ירכשו קירור שכזה במחשבה שהניידות שלהם לא תפגע אנושות.

 
כפי שציינו, שימוש אפשרי במשטחי הקירור בהם נעסוק בביקורת זו הוא לפצות על מודול הקירור הבינוני בו מצויידים רוב (אם כי לא כל) המחשבים הניידים. כאשר נשתמש פרקי זמן ארוכים במחשב בעומס גבוה, בעת הרצת משחקים או תוכנות כבדות, אנו עלולים לחוות ירידה בביצועים לכל הפחות ואף פגיעה פיסית במחשב עקב החום הרב שאינו מפונה ממנו. ראוי להזכיר שאם המחשב הנייד שלכם סובל מבעיית חום והשימוש השוטף בו נפגע, כל עוד אינכם מבצעים המהרה ודואגים לאיוורור נאות של פתחי האוורור, עליכם לפנות לחנות ממנה המחשב נרכש. רכישת משטח קירור במקרה הזה אינה אלא התעלמות מבעיה אמיתית שעלולה להיות מנת חלקו של המחשב הנייד שלכם.
 
רשימת משטחי הקירור
 
להלן רשימת משטחי הקירור אשר ישתתפו בביקורת:
  • GlacialTech X-Wing R1
  • Zalman ZM-NC 3000S
  • Antec Notebook Cooler Designer
  • Silverline Laptop Cooler
  • Evercool Hawk1
  • Thermaltake Massive 23 LX
כמו כן, משטחי הקירור נבדקו בעזרת Dell Inspiron N5010 בעל המפרט הבא:
 
מעבד: Intel ® CoreTM i5 430M 2.27GHz
זיכרון:
4GB DDR3 1066MHz
כרטיס מסך: ATI Mobility Radeon HD 5470 1GB
כונן קשיח: 500GB Serial ATA 5400RPM
מסך:
Glossy WLED display (1366X768) with TrueLife
כפי שניתן לראות, מדובר במחשב נייד מתקדם יחסית, וכזה שמשמש בעיקר כתחליף שולחני. מעבד ה-Core i5 ידוע כמעבד חם במיוחד כאשר הוא משולב במחשב נייד, ואין טוב ממנו בכדי לבדוק את ביצועי משטחי הקירור בתנאים קיצוניים. מבלי להרחיב יתר על המידה, נסקור את משטחי הקירור השונים המשתתפים בביקורת.