מעבדי ה-Llano של AMD – רק במחצית השניה של 2011

AMD לא עומדת בלו"ז – השקת מעבדי ה-Llano נדחתה שוב, הפעם ליולי 2011

לפני כחצי שנה, הודיעה AMD כי עקב קשיי ייצור המעבדים החדשים, החברה תיאלץ לעכב את ההשקה במספר חודשים, לקראת סוף 2010 או תחילת 2011. כעת, דוחה AMD שוב, בפרק זמן משמעותי, את השקת המעבדים.
לפי לוח הזמנים החדש שפרסמה החברה, התאריך הבא להשקת המעבדים יהיה רק ביולי 2011. בדומה לאשתקד ואף קודם לכן, עיכוב זה נובע כתוצאה מקשיי ייצור טכניים. קשיים אלה עלולים להיות הרי גורל עבור AMD, שכן אינטל כבר החלה מזמן בייצור מעבדים המשלבים ליבה גרפית, ועומדים בפתח השקת משפחת ה-Sandy Bridge החדשה, ואילו AMD ממשיכה בסדרת דחיות חוזרות ונשנות של ההשקה.

כידוע, מעבדי ה-Llano מהווים חלק נוסף בפלטפורמת ה-Sabine, וזאת כוללת את טכנולוגיית ה-Fusion, שעיקרה הוא שילוב של שבב גרפי ומעבד על אותה פיסת סיליקון (APU-Accelerated Proccesing Unit).
אלה צפויים להיות למעשה המעבדים הראשונים אשר מבוססים על פלטפורמת ה-Sabine, ויהיו מיועדים למחשבים ניידים ונייחים כאחד.

AMD מתכננת להשיק שבעה מעבדים מסדרה זו, כאשר כולם הם בעלי צריכת חשמל של 65W ועד 100W, ולכולם תהיה תמיכה מובנית ב-DirectX 11. מעבדי ה-Llano יכללו בין 2 ל-4 ליבות וייוצרו בתהליך של 32 ננומטר, שהולך והופך לסטנדרט בתעשיה.

יצליחו לעמוד בלו"ז הפעם?

כאמור, אינטל כבר השיקה לפני זמן רב מעבדים משולבי ליבה גרפית, למרות שלמרבה האירוניה AMD הכריזה על כוונתה לפתח מעבדים אלו לפני אינטל. אמנם במעבדים הנוכחיים של אינטל המעבד הגרפי אינו חולק את אותה פיסת סיליקון עם המעבד הראשי, אולם מעבדי ה-Sandy Bridge שיושקו בתחילת ינואר 2011 צפויים לאחד את השניים.
טרם ידוע דבר על ביצועי המעבד או השבב הגרפי של ה-Llano, שכן AMD עדיין לא חשפה פרטים נוספים לגביהם, אך ניתן להניח שהמעבדים יהיו מיועדים לגיימינג קל עד בינוני, שכן המעבדים עצמם הם מעבדים חזקים בעלי מהירויות שעון של כ-3.0GHz. בנוסף, אלה כוללים גם את טכנולוגיית ה-Dynamic Speed Boost של AMD, אשר מבצעת שינויים במהירויות השעון של המעבד ובמתחיו בהתאם לעומס בו המערכת מצויה בכל רגע נתון.

על פי מפות הדרכים שחשפה AMD באירוע למשקיעים בתחילת החודש, מלבד מעבדי ה-Llano יושקו במהלך 2011 גם מעבדי ה-Zambezi אשר יתבססו על ארבע עד שמונה ליבות Bulldozer ויהיו מיועדים לשוק הביצועים. ב-2012, אם החברה אכן תעמוד בלוחות הזמנים שקבעה לעצמה, אנו צפויים לראות דור חדש של ליבות Bulldozer, לצד תחילת ייצור מעבדים ב-28 ננומטר לשוק הנטבוקים והטאבלטים.