adplus-dvertising

מעבדי ה-Llano הניידים הושקו רשמית

האם "מהפיכת ה-Fusion" של AMD תצליח בתחום המחשבים הניידים כפי שהצליחה בשוק הנטבוקים ומחשבי המדיה?

אחרי שקיבלנו טעימה ממעבדי ה-Llano השולחניים וביצועיהם, מגיע תורם של מעבדי ה-Llano הניידים להראות מה הם שווים.

AMD עמדה בהבטחותיה (ובכן, לפחות בחלק הזה של הבטחותיה) והשיקה את מעבדיה החדשים ב-14 ביוני, ועתה הרשת כבר מלאה בביקורות שמעמידות את היצירה המדוברת של AMD למבחן.
אותם מעבדי Llano למחשבים ניידים, שאותם הכרנו כבר בסוף החודש שעבר, הושקו עם הבטחות למהפיכה של ממש בתחום – אורך חיי סוללה שמחזיק "יום שלם" (שזה כ-10.5 שעות בלקסיקון של AMD), תמיכה מובנית ב-DirectX 11, תמיכה "טבעית" ב-USB 3.0 וכמובן ליבות גרפיות מובנות שמציעות ביצועים מרשימים במיוחד.

הביקורות השונות ברחבי הרשת, אשר רובן בדקו את מעבד ה-A8-3500M מרובע הליבות שהגיע אליהן כחלק ממחשב נייד ייעודי לבדיקה, זכו לראות את ליבת ה-Radeon HD 6620G על 400 מעבדי הזרימה שבה מציגה ביצועים מרשימים למדי בחזית המשחקים, לצד חיי סוללה שהצליחו להיות טובים מאלו של מעבדי ה-Sandy Bridge הניידים (אם כי עדיין מוקדם להתחיל לפנטז על מצב בו לא תצטרכו להיסחב עם המטען בצמוד אליכם). בדומה למה שראינו ממעבדי ה-Llano השולחניים, גם במקרה הזה החוליה החלשה היא ללא ספק ליבות העיבוד עצמן, שמבוססות על טכנולוגיה וארכיטקטורה מיושנות עד מאוד שמשאירות אותן הרחק מאחורי מה שמעבדי ה-Sandy Bridge מציעים, ועל כן נראה שפעם נוספת השורה התחתונה תהיה שונה עבור כל צרכן וכל שימוש – במידה ואתם מכוונים לגיימינג "קל" במחיר מינימלי, או מקווים לראות את ה-GPGPU מאומץ באופן נרחב על ידי השחקניות השונות, מעבדי ה-Llano בהחלט עשויים להתאים לכם כמו כפפה ליד. למרות זאת, כתר הביצועים נותר, בראייה כללית, אצל אינטל בשוק זה.

שבב צנום, מהומה רבה מערכת הבדיקה ה-Asymmetrical CrossFire עשוי
להיות הג'וקר של AMD,
במידה והוא אכן יעבוד כמובטח

מערכת הבדיקה שנבדקה במרבית הביקורות צויידה גם בכרטיס מסך ייעודי מסוג Radeon HD 6630M, שיכול להצטרף אל הליבה הגרפית המובנית במערך ייחודי שנקרא Hybrid CrossFire, או Asymmetrical CrossFire, ואמור להציע שיפור של עד ל-75 אחוז בביצועים. במציאות הנוכחית, רוב הביקורות דיווחו כי המערך מתקשה להציע יתרון משמעותי על פני הכרטיס הייעודי. ב-AMD טוענים שמדובר בבעיה ב-BIOS של מערכת הבדיקה, שלא תהיה קיימת במוצרים מבוססי ה-Llano שיגיעו לשוק. אנחנו ניקח את המילים הללו יחד עם קורט של סקפטיות, ונחכה לתוצאות "אמיתיות" עבור הטכנולוגיה המסקרנת הזו.

בדומה לשוק המעבדים הנייחים, גם בחזית הניידת נראה שב-AMD מודעים לנחיתות הטכנולוגית שלהם אל מול אינטל, ומקווים להתגבר עליה בעזרת תמחור תחרותי במיוחד שמכוון לתחום בו אחיזת הברזל של אינטל רופפת יותר – מעבדי ה-A4 כפולי הליבה צפויים להיות מוצעים במערכות שיעלו כ-500 דולר, מעבדי ה-A6 מרובעי הליבות (אך עם ליבה גרפית מובנית חלשה יותר) צפויים לכוון לאיזור ה-600 דולר למחשב, ואילו מעבדי ה-A8 העוצמתיים ביותר בסדרה צפויים להיות חלק ממערכות שמחירן יחל ב-700 דולר. ב-AMD טוענים שנראה לא פחות מ-150 מחשבים ניידים שונים מבוססי Llano מגיעים לשוק השנה, מה שאמור להבטיח שכל משתמש יוכל למצוא את המחשב שהכי מתאים עבורו.
מה יעלה בגורלו של שוק המעבדים הניידים בחודשים הקרובים? אתם מוזמנים להציע את התחזית שלכם.

נקנח בסרטון פרסומי מבודח משהו מבית AMD, שאמור לשכנע אתכם כי מעבדי ה-Llano הניידים הם הפתרון האולטימטיבי עבורכם:

 1. בור ועם הספר

  בחיים לא תהיה כתבה בניסוח כזה
  (שיניתי קצת את הטקסט של הכתבה ועדיין הכל נכון)

  "המעבדים הניידים של אינטל הציגו ביצועים מרשימים למדי בחזית כוח העיבוד וה-IPC…

  גם במקרה זה החולייה החלשה היא ללא ספק הליבות הגרפיות עצמן המבוססות על טכנולוגיה ואכיטקטורה נחותה עד מאד המשאירות אותה הרחק ממה שמעבדי Llano מציעים… אם אתם מתכוונים לקידוד MP3 בנים אחד ייתכן שליבות Sandy Bridge יתאימו לכם יותר…

  בדומה לשוק המעבדים הגרפיים המשולבים הנייחים, גם בחזית הניידת נראה שבאינטל מודעים לנחיתות הטכנולוגית שלהם אל מול AMD, ומקווים להתגבר עליה בעזרת שילוב כרטיסים……"

  כל מה שכתבתי נכון עובדתית ומציג את אינטל כ"נחות" או "מיושן" או "מפגר טכנולוגית" מה שכמובן איננו נכון. אבל כמו שהצגת הדברים שלי איננה נכונה כך גם הצגת הדברים בכתבה איננה נכונה.

  אני יכול ללמוד מכך שמערך הכתבות והחדשות באתר HWZONE מוטה גם הוא. אין לי ספק בכך. די לציין איזה מהסקירות אתם בחרתם להציג. כל האתרים שבבירור מראים העדפה מובנית לאינטל. חבל שהנגע הגיע גם לכאן

  15/06/2011 בשעה 22:18
 2. TechEn

  זה לא תמיד עניין של כדאיות.
  אינטל לא פעם נתפסה "גונבת" את החברות המשווקת בתנאים מסוימים, ומתירה להם למכור רק מכשירים מבוססי אינטל.
  כך שלפעמים יש לך מוצר ממש טוב, ואאץה לא בהכל תמצא אותו בשוק, בקלות רבה.
  מה שיוצר את המחיר שלו גבוה למדי.

  16/06/2011 בשעה 00:01
 3. kitsune

  ל"בור ועם הספר":
  על מה אתה מדבר? יש פה הצגה נכונה של העובדות ( אם כי מתומצתת יתר על המידה) , המעבדים של אינטל חזקים יותר מבחינת CPU אבל היתרון של Llano הוא במעבד הגרפי וצריכת הכוח שלו.
  בנוסף אתה צריך להסתכל על מה הביקורת : הביקורת היא לא רק על ה CPU אלא על הGPU שמובנה במעבד, מה שמאפשר לפטופ אם ביצועי גיימינג יותר טובים בעלות נמוכה מהרגיל ( אתה עדיין יכול לשלם אלפי שקלים יותר למערכת טובה יותר)

  הטענה שלך לגבי בחירת האתרים היא הזויה פי כמה : מדובר בארבעת האתרים הכי נחשבים בתחום. ומה גם שכולם מדויקים מאוד בקביעה שלהם : הפלטפורמה טובה כי היא מציעה ביצועי משחקים וצריכת כוח יחסית טובים למחיר המשוער של הפלטפורמה.

  19/06/2011 בשעה 18:24