מעבדי ה-Ivy Bridge יתמכו ב-PCI Express 3.0?

שקופית מצגת חדשה חושפת פרטים נוספים על סדרת המעבדים הבאה של אינטל

למרות שמצפים לנו עוד לפחות תשעה חודשי המתנה (על פי לוחות הזמנים האופטימיים ביותר, שסבורים שאינטל תשיק את סדרת המעבדים הבאה שלה בתערוכת CES בינואר 2012) עד שדור המעבדים החדש של אינטל יגיע לשוק, נראה שהמידע והספקולציות זורמים בחופשיות, וחושפים בכל פעם עוד כמה פרטים על מה שאינטל מבשלת לנו.

נתח המידע העדכני מגיע משקופית מודלפת שמציגה מדיע מקיף על מעבדי ה-Ivy Bridge, חלקו כבר ידוע, וחלקו חדש ומעניין למדי. לפי השקופית, עושה רושם שמעבדי ה-Ivy Bridge יתמכו בחיבור ה-PCI-Express 3.0 החדש, שצפוי להציע מהירויות העברה הגבוהות פי שניים מאלו של ה-PCI-Express 2.0, וגם לתמוך לאחור בחיבורים הקודמים. במידה ויתברר שהמידע מדוייק, הרי שמדובר בצעד מבורך של אינטל, אשר בזמן האחרון זכתה ללא מעט מבטים משתהים כשהתמהמה בהטמעתן של טכנולוגיות חדשות במוצריה, דוגמת שני חיבורי SATA 6.0Gbps בלבד וחוסר תמיכה מובנית בחיבורי USB 3.0 במעבדי ה-Sandy Bridge. לא ברור האם נוכל לראות את יתרונותיו של חיבור ה-PCI-Express 3.0 באים לידי ביטוי בזמן הקרוב, שכן גם היום מבחני ביצועים מוכיחים שכרטיסי המסך משתמשים לרוב רק במחצית מהמהירות של חיבורי ה-PCI-Express 2.0 או פחות מכך (מה שמוכח כשאין הבדלי ביצועים בין כרטיס שמחובר בחיבור x16 וחיבור x8), אך עם שימושים חדשים לחיבורים אלו (כמו כונני SSD בחיבור PCI-Express) ותמיכה לאחור, נראה שאין שום חסרון להכללתם של החיבורים מהדור החדש.
השקופית שופכת עוד טיפת אור גם על הליבה הגרפית המובנית החדשה של מעבדי ה-Ivy Bridge. אנחנו כבר יודעים שהליבה הגרפית החדשה צפויה (סוף סוף) להשיג את זו שקיימת במעבדי ה-Fusion של AMD ולהציע תמיכה ב-DirectX 11 ,OpenCL 1.1 ושיידרים בגירסה 5.0, אך השקופית מציינת גם יכולות קידוד ופיענוח משופרות, בתקווה שזה אומר שנראה את טכנולוגיית ה-QuickSync המרשימה של מעבדי ה-Sandy Bridge הופכת למרשימה אפילו יותר. הליבה הגרפית החדשה גם תציע תמיכה בעד לשלושה מסכים (לעומת תמיכה בשני מסכים במעבדי ה-Sandy Bridge), אין מה להשוות היצע זה ליכולות ה-Eyefinity של AMD או ה-3D Vision Surround של NVIDIA, אך מדובר בעוד שיפור טכני שעשוי להתאים לשימושים משרדיים כאלה ואחרים שינצלו את הליבה הגרפית המובנית והחסכונית.

שקופית חדשה, מידע חדש
מקור: semiaccurate.com

גם בגזרת הזכרונות צפויים המעבדים החדשים להציג צעד קדימה ולתמוך במהירות של 1600MHz (לעומת 1333MHz ב-Sandy Bridge ו-1866MHz במעבדי ה-Llano של AMD), ואילו נראה שבתחום חיבורי ה-SATA לא יהיה שינוי מדור ה-Sandy Bridge, ונראה שני חיבורי SATA 6.0Gbps מובנים, וארבעה חיבורי SATA 3.0Gbps (זאת למרות הפופולריות ההולכת וגוברת של חיבורי ה-SATA 6.0Gbps בתקופה האחרונה).
כזכור, מעבדי ה-Ivy Bridge צפויים להיות מיוצרים בליטוגרפיה חדשה של 22 ננומטר בלבד, וגם לתמוך בתושבת ה-LGA1155 הקיימת ובלוחות אם מסדרת הצ'יפסטים הנוכחית (סדרה 6).

אין אישור רשמי למידע הנ"ל בינתיים, אם כי נראה שהוא עושה רושם הגיוני ואותנטי למדי, כמובן שעד להגעתם של המעבדים יש עוד זמן רב, ולא ניפול מהכסא אם נראה שינויים כאלו ואחרים במאפיינים אלו לאורך החודשים הקרובים עד להשקתם (סמסונג הוכיחה רק לאחרונה אילו שינויים מרחיקי לכת ניתן להציג במוצר בתוך חודש בלבד). אנחנו נמשיך ללוות ולעדכן אתכם בפרטי המאבק הבלתי נגמר הזה בין אינטל ל-AMD.