כרטיסי מסך: כך יראה הדור הבא של NVIDIA

סיר הספקולציות מתחיל להתבשל ואנחנו מתחילים בסימולציות שלנו – כיצד יראה דור כרטיסי המסך הבא של אנוידיה?
 
בשלב זה, ידוע כי אנוידיה מתכננת להשיק דור חדש של כרטיסי מסך כבר השנה, ככל הנראה לקראת סוף השנה. דור כרטיסי מסך זה יהיה הראשון שלה המבוסס על תהליך יצור של 20 ננו-מטר, וייוצר במפעל TSMC שבטאיוואן.
 
לא מזמן השיקה אנוידיה את GTX 750 Ti, וקיבלנו טעימה מהליבה הגרפית אותה נראה בדור כרטיסי המסך הבא, ליבת מקסוול (Maxwell). על אף שמיוצר בתהליך 28 ננו-מטר כמו קודמיו, בזכות הארכיטקטורה החדשה מציג GTX 750 Ti יחס חדש ושובר שיא בין כח גרפי  לבין צריכת חשמל.
 
אירוע השקת GTX 750 Ti הוא בעל משמעות גדולה למדי. לראשונה, ניתן לחזות בכח הגרפי והיעילות שנקבל בכרטיסי המסך מבוססי מקסוול שיגיעו בעוד כחצי שנה.
 
כיצד יראו כרטיסי המסך במשפחת GTX 800?
 
ובכן, אנוידיה לא הולכת לחרוג ממנהגה. ארכיטקטורת מקסוול ככל הנראה תתפרש על פני שתי סדרות של כרטיסי מסך. אחת שתושק החל מסוף השנה ועד אמצע השנה הבאה, ואחת נוספת שתושק החל מאמצע השנה הבאה ועד תחילת 2016.
 
הרעיון שעומד מאחורי פריסה שכזאת הוא פשוט. תחילה יכולה אנוידיה להביא שיפור לא מבוטל על הדור הקיים בכל מה שקשור לביצועים וצריכת חשמל. לאחר מכן, יכולה בהדרגתיות לטפס בפליטת החום והביצועים כשדגמים קודמים מקבלים רענון כמיתוג מחדש ושינוי של נתונים טכניים.
 
כך בדיוק, הפך GTX 680 ממוצר הדגל ל-GTX 770 שאנחנו מכירים היום. כך הוחלף GTX 670 ב-GTX 760 שנמכר כיום. GTX 660 Ti פרש כשאחיו הקטן נטול ה-Ti עוד ממשיך להמכר בגלל פער הביצועים והמחיר. כל הליבות האלו מבוססות על ארכיטקטורת הקפלר שהוצגה עוד בהשקת GTX 680. הן מכילות את כולה או חלקים ממנה ולא יותר.
 
את אותו התהליך בדיוק צפויה לעבור סדרת כרטיסי המסך GeForce GTX 800. כרטיס המסך הראשון יהיה מבוסס ליבת דגל בעלת כ-66 אחוזים מפוטנציאל העיבוד המקסימלי של הארכיטקטורה המלאה.
 
איך מחשבים?
 
GTX 750 Ti הוא כרטיס מסך שמכיל 640 מעבדים פנימיים, מיוצר בתהליך 28 ננו-מטר וצורך 55 וואט במאמץ. אם נבצע המרה גסה שלו ל-20 ננו-מטר, נקבל את אותם הביצועים תמורת 35 וואט בערך, שכן ירידה מ-28 ל-20 ננו-מטר (בריבוע) משמעו ירידה של 45 אחוזים בשטח הדרוש לאותה כמות המעבדים. חשוב לזכור כי הירידה בצריכת החשמל אינה שווה בדיוק לירידה בתהליך היצור ותוספת כח נדרשת.
 
כרטיס המסך GTX 750 Ti – המפתח לחישוב העוצמות הגרפיות של הדור הבא
בזכות אותה יחידת 20 ננו-מטר של GTX 750 Ti שיצרנו, ניתן לעשות חישוב בדיוק גבוה למדי של הכח הגרפי. ככל שנוסיף לבנות, צריך לקחת גם עונש יעילות מסויים, בדומה לכל דור כרטיסי מסך. כך שב-70 וואט לא נקבל בדיוק פי שניים כח גרפי, זה מגיע רק בסביבות 80 וואט.