כרטיסי ה-Radeon החדשים מגיעים מחר, והפרטים הטכניים נחשפים במלואם

דור ה- RX 500 נחשף באופן מפורט, ימים ספורים לפני ההשקה המעשית

אם לא תהיה הפתעה גדולה ברגע האחרון, ביום שלישי ה-18 באפריל תתחיל סוף כל סוף עונת 2017 של חברת בתחום כרטיסי המסך – עם השקת קו המוצרים המעודכן שמבוסס על ארכיטקטורת ה-Polaris המוצלחת אותה הכרנו בשנה שעברה, בתור מתאבן למנה העיקרית שתהיה בכרטיסי ה- שיבוססו, באופן מתבקש, על ארכיטקטורת ה-.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


צילומים (באיכות נמוכה להפליא) מתוך מצגת ההשקה הרשמית של עבור דור כרטיסי ה- RX 500 הודלפו לרשת לפני שהגיע מועד הסרת אמברגו המידע הרשמי – ומגלים לנו כמעט את כל מה שצריך ואפשר לדעת אודותיהם, על מנת להיות מוכנים בצורה מיטבית למועד ההכרזה החגיגי.

הדור החדש, או החדש-ישן אם תרצו, עוד רגע כאן

את הקבוצה החדשה יוביל, לפחות בתחילת הדרך ה-Radeon RX 580, שכמו קודמו ה-Radeon RX 480 יציע לצרכנים ליבה גראפית מלאה (עם הכינוי Polaris 20 XTX, במקום Polaris 10) עם 36 אשכולות עיבוד ו-2,304 יחידות עיבוד, שיוצעו עם תדרי עבודה של 1,257MHz כבסיס ו-1,340MHz בהאצה זמנית מירבית, ועם בקר זכרון בממשק של 256 ביט שאליו יחובר זכרון GDDR5 בנפח של 4 ג'יגה-בייט או 8 ג'יגה-בייט, במהירות אפקטיבית של 8,000MT/s. מדובר בשיפור מינימלי של כ-8 אחוזים בלבד בתדרי העבודה, ועל כן אין זה מפתיע שב- כלל לא מבקשים לבצע השוואת ביצועים ל-RX 480, אלא ל- R9 380X ול- GTX 970 הוותיקים יותר.

ב- ינסו לפתוח את אלו שרכשו מערכת לפני כשלוש שנים, וכעת מחפשים אחר פתרון שיאפשר לכם למצות כותרים עדכניים מבלי להחליף את המערך החומרתי במלואו

ה- RX 570 יוצע עם ליבה שנקראת Polaris 20 XL וכמו ה-RX 470 לפניו יכלול 32 אשכולות עיבוד ו-2,048 יחידות עיבוד בסך הכל, בתדר בסיס מוגדל ב-25 אחוז של 1,168MHz ותדר טורבו מירבי של 1,244MHz, כאשר גם הזכרון הגראפי מסוג GDDR5 שיהיה זמין בנפחים של 4 ג'יגה-בייט או 8 ג'יגה-בייט זכה לשדרוג קל למהירות פעולה אפקטיבית של 7,000MT/s – ובמקרה הזה השוואה ל- R7 370 הבינוני משנת 2015 מאפשרת לחברה להצהיר על קפיצה מרשימה של פי 2.4 בביצועים בממוצע.

האם נראה את דגם ה-4 ג'יגה-בייט הבסיסי מוצע ב-170 דולר וקורא תיגר משמעותי על ה- GTX 1060?

ה- RX 560 יהווה את השידרוג המשמעותי ביותר בסדרה המעודכנת, עם ליבת Polaris 11 מלאה שתהנה מ-16 אשכולות עיבוד עם 1,024 יחידות עיבוד בסך הכל, תוספת של 15 אחוזים ביחס לגירסה הבינלאומית המוכרת לנו של ה- RX 460, בשילוב עם תדר בסיס של 1,175MHz ותדר טורבו מירבי של 1,275MHz וזכרון בממשק 128 ביט, בנפח 4 ג'יגה-בייט ובמהירות אפקטיבית של 7,000MT/s. הצעה מעניינת מאוד למוצר שיעלה 120 דולר או אפילו פחות מכך – בתקווה שזו אכן תהיה מסגרת המחיר אליה תכוון מפתחת השבבים מסאניווייל.

מה שהושק בעבר בשווקים האסיתיים בתור גירסה משופרת של ה-RX 460 הופך להיות זמין לכולנו

לקינוח, תוספת חדשה וצנועה במיוחד לסדרה תהיה ה-Radeon RX 550, שיציע ליבת Polaris 12 חדשה ומינימלית עם 8 אשכולות עיבוד ו-512 יחידות עיבוד בתור שדרוג פשוט וזול לכל אלו שרכשו מערכת המתבססת על ליבה גראפית מובנית של מעבד ראשי וכעת מעוניינים בשדרוג ליכולות הגראפיות. תדר העבודה יהיה 1,183 בהמהרה זמנית מירבית (תדר הבסיס לא נחשף בשקופיות מסיבה מסויימת – אולי משום שב- טרם קבעו אותו סופית לפני מועד הפצת המידע). הזכרון הגראפי יהיה מסוג GDDR5 ובנפח 2 ג'יגה-בייט ובממשק 128 ביט, והמחיר שאותו אנו צופים עבור המוצר הזה יעמוד כנראה על 80 דולר או פחות, ובכך למעשה יביא אותנו לעידן חדש בו אנחנו סוף סוף יכולים להתנתק מליבות כדוגמת ה-Pitcairn וה-Bonaire, שליוו את הסדרות הנמוכות של עוד משנת 2012: סוף סוף יש לנו ליטוגרפיית עדכנית וחסכונית בכל פלח שוק שאליו נפנה את המבט שלנו, לפחות בעולם כרטיסי המסך הניידים – הגיע הזמן.

ברוך הבא למשפחה, להמונים

חידוש מרכזי ב-RX 580, ב-RX 570 וב-RX 560 לעומת קודמיהם יהיה בשילוב של מערכת קירור משודרגת כבר בגירסת הרפרנס – עם צמד מאווררים גדולים מעל לגוף הקירור המתכתי, שעשויה לספק שיפור מורגש בהשוואה לקירורי ה-Blower בעלי המאוורר הבודד שראינו בגירסאות הבסיס של דגמי סדרת Radeon RX 400 – מה שבתורו יתן ליותר יצרניות סיבות לשמור על העיצוב הבסיסי של ולא "להשקיע" בעיצוב ייעודי משלהן, ובכך יוכל לסייע לנו לראות עלויות תחרותיות וזולות יותר עבור הכרטיסים השונים.

קירורים חדשים שנראים אפקטיביים הרבה יותר, לפחות על הנייר

כאן אנחנו נוגעים בסימן השאלה המרכזי שעוד נותר: האם ב- מתכננים לפנק אותנו בקיצוץ מחירים של הדגמים החדשים ביחס לאלו שאותם הם מחליפים, או שמא הם יוצעו באותן רמות מחירים? אנחנו כמובן נשמח לראות קיצוץ, ולו קל, במחירים ביחס לאלו שזמינים בשוק כיום עבור ה-RX 480, ה-RX 470 וה-RX 460 – כך שיחד עם השיפור הקטן המובטח ביעילות ובביצועים תתקבל תחושה כללית של צעדה קדימה, ולא דריכה במקום עם 'מיחזור' חומרות שכבר ראינו. מה דעתכם על המשפחה החדשה הזו?

מתי כבר Vega?

עם כל הכבוד לדור שיחליף את דגמי המיינסטרים ודגמי השוק הנמוך, אנחנו ממשיכים להמתין להיצע שגם ירענן סוף סוף את ביצועי השוק העליון ויספק תחרות שהייתה חסרה לנו מאוד בשנה וחצי החולפות.

עד כה אין לנו יותר מדי פרטים חדשים אודות דגמי ה-Vega – הם עדיין צפויים לנחות מתישהו במהלך חודש מאי או שאולי בתחילת יוני, במסגרת תערוכת Computex 2017, עם עד 4,096 יחידות עיבוד ב-64 אשכולות, וכל שיש לנו לחדש בנושא מגיע בצורה של סרטון הטיזר הרשמי של שתמונות ממנו כבר ראינו לפני מספר שבועות, אשר מאשר כי ב- יכוונו גבוה מאוד במסגרת הדגמים החדשים, עם עיצוב מיוחד וגם מארז רשמי שיהיה שונה לגמרי מכל מה שפגשנו בתחום עד היום.

יהיה מעניין מאוד לגלות פרטים נוספים ולהבין האם ההמתנה הארוכה (מאוד) הזו הצדיקה את עצמה. עד אז, תהנו מהסרטון.