שנה של טכנולוגיות חדשות ונפחים חדשים: ה-MAMR של Western Digital עובר להילוך גבוה

יצרנית הכוננים הקשיחים הגדולה בעולם מצטרפת אל המתחרה העיקרית שלה ומבטיחה לנו דגמים בנפח 16 טרה-בייט בקרוב – עם חדשה שתבטיח את המשך השיפורים בתחום בעשור הקרוב

לאחר כמה שנים בהן ראינו את טכנולוגיות ה-PMR וה-SMR שולטות בשוק הכוננים המכאניים, נראה כי השנה יגיע סוף כל סוף השינוי המיוחל – והקרב בחוד החנית של עולם זה יהיה בין ה-HAMR ל-MAMR: צמד שיטות מתקדמות דומות שמגיעות משתי היצרניות הגדולות שעוד נותרו בעסק ונועדו לאפשר צפיפות ונפחים שעוד לא ראינו.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


חברת Seagate הבטיחה לנו כוננים בנפח 16 טרה-בייט בהתבסס על טכנולוגיית ה-HAMR (ר"ת Heat Assisted Magnetic Recording, בה לייזר זעיר משמש לחימום נקודתי של אלמנטים על המדיה המגנטית לפני כתיבת מידע) עוד בשנת 2018, ועמדה בהבטחה חלקית כשהצהירה כי דגמים אלו ממשפחת ה-EXOS לעולם מרכזי המידע נמצאים בבחינות פנימיות בתחילת חודש דצמבר – ועתה יוצאת בהבטחה משלה להשיק כונני 16 טרה-בייט חדשים בהתבסס על טכנולוגיית ה-MAMR (ר"ת Microwave Assisted Magnetic Recording, בה רכיב מיקרוגל זעיר אחראי על החימום הנדרש לכתיבת מידע בדיוק ובדחיסות שלא היו אפשריים בעבר) במהלך 2019.

אחרי שקיבלנו ממנה כונן SMR בנפח חדשני של 15 טרה-בייט בסוף 2018 – מוכנה למעבר המלא אל העידן החדש

Western Digital הצהירה בצורה פומבית כי היא ממשיכה בהשקעת משאבי גם בטכנולוגיית ה-HAMR אשר נבחרה על ידי יריבתה המרכזית בתור הציר לעתיד השוק, כאשר נכון להיום נראה שאפילו למקצוענים קשה להעריך מה יהיו היתרונות והחסרונות היחסיים של צמד השיטות במסגרת ייצור המוני ומסחרי – ובמקביל קיבלנו הצהרה גם על תוכניות להשקת כוננים בנפח מתקדם עוד יותר של 18 טרה-ביט במהלך השנה הקרובה. זה נשמע מבטיח במיוחד, אם כי אנחנו נסתפק קודם בדגמי 16 טרה-בייט שיהיו זמינים באופן פומבי, לפני שנעבור לחשוב על הצעד המתבקש הבא.

נראה כי ל- יש הובלה טכנולוגית קלה במסגרת המעבר לשימוש בטכנולוגיות חדשניות במוצרים מכאניים – אך גם היא טרם החלה למכור דגמים אלו הלכה למעשה, כך שהמצב עשוי עוד להתהפך

עבור שנת 2020, נראה כי שתי החברות שמחזיקות יחד ב-90 אחוזים משוק האחסון המכאני מסכימות שכוננים בנפח 20 טרה-בייט הם המטרה העיקרית, עדיין בהתבסס על HAMR או MAMR – ובשילוב עם שימוש במספר ראשי קריאת מידע לשיפור משמעותי של הביצועים הרציפים והאקראיים, כפי שכבר ראינו הלכה למעשה ב-MACH.2 שהציגה במהלך השנה שעברה.

תחום ה- הפך כבר מזמן לגולת הכותרת – אבל זה ממש לא אומר שאין התפתחויות מעניינות גם בטכנולוגיית האחסון הוותיקה והמשנית שמלווה אותנו מימי המחשבים הדיגיטליים הראשונים

אילו מאפיינים בכוננים הקשיחים יגרמו לכם לשקול את המשך השימוש בהם בשנים הקרובות, לעומת מעבר לשימוש בשבבי הבזק בלבד? בואו לשתף אותנו בתגובות.