שיא המוזרות? זה נייד הגיימינג הראשון שמבוסס על שבבי Ryzen

ב-AMD מבטיחים לנו שבבי מובייל חדשים בסוף השנה, אבל נראה שבאסוס לא מעוניינים להמתין להם

ימים ספורים לפני תחילתה של תערוכת Computex קיבלנו מאסוס הצהרה על כך שהיא תציג נייד גיימינג ראשון מסוגו, עם מעבד ממשפחת ה-Ryzen של AMD במקום מעבד של אינטל. ההבטחה הזו מומשה, כמובן – אם כי באופן שהיה בלתי צפוי בהחלט מבחינתנו.

בעוד שאנחנו ציפינו שהמחשב החדש יתבסס על גרסאות מוקדמות של שבבי ה-Ryzen הניידים אשר מיועדים להפוך לרשמיים לקראת סוף הרבעון השלישי של 2017, כשבהם עד 4 ליבות עיבוד פיזיות וליבה גראפית מובנית בארכיטקטורת ה-Vega, אך נראה שבאסוס החליטו כי אין להם עניין וצורך ממשי להמתין כל כך הרבה זמן – ומתכננים להשיק את המוצר שלהם עוד לפני כן, כשהוא מצוייד במעבד מתומן ליבות ממשפחת ה-Ryzen השולחנית, לא פחות.

היצירה החדשה של אסוס הצליחה להפתיע אותנו בכמה רמות שונות

ה-ROG Strix GL702ZC יהווה את האלטרנטיבה מבית AMD לניידי הגיימינג הגדולים בשוק הביניים שהכילו עד היום מעבדים של אינטל וכרטיסים גראפיים של NVIDIA, עם מסך IPS בגודל 17.3 אינץ׳, ברזולוציית 1080p, עם גימור מט ועם תמיכה בטכנולוגיית ה-FreeSync 2.0 לסנכרון תמונה אנכי חומרתי שאינו פוגם בביצועים – לראשונה במערכת ניידת.

יש שם גם זכרונות DDR4 במהירות 2,400MT/s ובנפח של עד 32 ג׳יגה-בייט, מערך אחסון עם כונן היברידי בנפח טרה-בייט בשילוב כונן SSD בנפחים של עד 512 ג׳יגה-בייט, מערכת חלונות 10 ואפילו כרטיס מסך מסוג Radeon RX 580 בגירסתו הניידת עם 4 ג׳יגה-בייט של זכרון – כל אלו בתוספת למעבד ה-Ryzen 7 1700 המתומן שלו מעטפת תרמית של 65 וואט ותדר עבודה  של בין 3GHz ל-3.7GHz, כאמור.

שמונה ליבות עיבוד – לראשונה אי פעם בנייד גיימינג

כרטיס ה-RX 580, שגם עבורו זו הופעת בכורה במחשב נייד, פועל בתדר עבודה מוקטן משמעותית שאמור להעניק לו מעטפת עבודה של כ-65 וואט, וביצועים שנמצאים בערך בליגה של דגמי ה-GeForce GTX 1060 הניידים מ-NVIDIA – זאת בזמן שה-Ryzen 7 1700 אמור לספק ביצועים שיתחרו במיטב הנייד של אינטל ביישומים המסוגלים לנצל ארבע ליבות עיבוד, וטוב מהם בצורה משמעותית ביישומים אשר מסוגלים לנצל כמות גדולה יותר של ליבות. האם מעבר לגיימינג בינוני יש כאן פוטנציאל ליצירת תחנה עבודה ניידת איכותית מאוד? בעוד זמן מה נגלה.

ניצן ראשון לתחילתה של ידידות מופלאה חדשה בין AMD לעולם ה-PC הנייד? מקור התמונה: notebookcheck.com

הנייד החדש יגיע עם עיצוב מאופק יחסית שדומה מאוד לזה של ניידי Strix אחרים מהתקופה האחרונה, מקלדת עם מנגנון למניעת תופעת ה-Ghosting בעת לחיצות בקצב מהיר – ומימדים פיזיים הכוללים משקל של כ-3 קילוגרם ופרופיל בעובי של כ-33 מילימטרים, שהם לא רעים בהתחשב במעבד השולחני מרובה הליבות שמסתתר לו בפנים.

לא קומפקטי ביותר, אבל נראה מכובד ומלוטש

באסוס אף הצהירו כי הם שוקלים להציע דגמי Ryzen שולחניים נוספים, משושים ומרובעים, במחשבים ניידים נוספים בהמשך – כשהיקף מהלכים אלו יהיה תלוי כנראה בצורה ישירה במידת העניין שיצליח לעורר ה-ROS Strix GL702ZC.

מדובר בבחירה בלתי סטנדרטית ואפילו אמיצה מצד אסוס, ואנחנו לא נתפלא אם יצרניות אחרות ילכו בעקבותיה – אחרי הכל זאת הפעם הראשונה שבה ניתן לשלב מעשית מעבד בן יותר מארבע ליבות במחשב נייד, מבלי להפוך אותו למפלצת במימדים אשר דומים יותר לאלו של מחשב נייח. הטכנולוגיה היעילה והעדכנית של AMD מוכיחה את עצמה כרלוונטית ליותר תחומים ויישומים מששיערנו בתחילת הדרך, ואנחנו תוהים אם זה עשוי לגרום לה להשיק דגמי Ryzen חסכוניים נוספים בחודשים הקרובים.

ההשקה תגיע במהלך חודשי הקיץ הקרוב, יחד עם מערך שליטה תוכנתי חדש וייעודי לשוק זה