רמקולים FC530U מבית Microlab בביקורת: נוגעים בכולם • HWzone
מחשביםציוד הקפיביקורותכתבות נבחרות

רמקולים FC530U מבית Microlab בביקורת: נוגעים בכולם

חברת Microlab מתפרשת על שוק הרמקולים למחשב מזה שנים. בין מערכות הסטריאו הנחשקות שהן מציעות, מתחבאים גם הרכבי 2.1 מסורתיים. איך הם עומדים היום במבחן הסאונד?

שוק הרמקולים למחשב האישי מעולם לא היה כה רחב ומגוון. אם לפני כ-5 שנים ההתלבטות הייתה בין סט 2.1 סטנדרטי לבין הרכב סראונד מלא, הרי שהיום קשת הצבעים מתרחבת משחור לבן, ובאמצע תוכלו למצוא לא רק הרכבים חדשים יחסית כגון 2.0 לשוק הגבוה, אלא גם פיצ'רים חדשים ורמות חדשות שמשנים את כל תורת המשחק.

מאז הגיחו אל השוק ה-Microlab SOLO 7 ו-SOLO 6, אותם ביקרנו בעבר, הופיעו עוד ועוד רמקולי 2.0 עבור כל הנתחים בשוק ממגוון היצרניות. רמקולים אלו מציגים עשיר ונקי מאי פעם שנשמע טוב עבור מספר רב של שימושים, מה שהפך אותם לבחירתם של רבים, ולא רק של חובבי הסאונד האודיופילי.

20150830_224713

היום נחזור אל המקורות, וניקח לביקורת דגם בולט מסוג 2.1 של חברת Microlab, ה-FC530U. הדגם הנ"ל משתייך במחירו לנתח המיינסטרים של שוק הרמקולים, היכן שניתן לבחור מערכות 5.1 בסיסיות או כאמור, לאמץ מערכת סטריאו כגון ה-SOLO 4. אבל ישנה גם אפשרות שלישית: לבחור במערכת 2.1 איכותית יותר מכזו המתומחרת באזור ה-200 שקלים למשל, וכאן ה-FC530U נכנסים לתמונה.

ה-Microlab FC530U היא מערכת רמקולים המורכבת מ-2 רמקולים לווייניים הבנויים ומעוצבים בדיוק כמו סדרת ה-SOLO שלה יחד עם יחידת סאב-וופר. חוץ מהיותה מערכת 2.1 מושקעת למראה, היא גם מציעה למשתמש הביתי אפשרויות נוספות: ניגון מוסיקה הישר ממכשירי או כרטיסי SD, וכמו כן קליטת תדרי רדיו כחלק ממקור בפני עצמו.

יחד עם הפיצ'רים הללו, החברה מבטיחה ברור ונקי, ומבטיחה בעצם את "החוויה המושלמת" של ניגון מוסיקה איכותית בבית ממגוון של מקורות. אך האם הם עושים את העבודה?

ה-FC530 במבט קצר

בתוך האריזה הסטנדרטית למראה ובעלת המימדים היחסית גדולים, מסתתרים זוג לווייניים קטנים למדי, יותר מהמצופה מאלו הבנויים בדומה לסדרת ה-SOLO. לשם השוואה: הרמקולים קטנים בגודלם מה-SOLO 6 בכ-50%, ויתאימו למעשה לכל שולחן מחשב ללא כל בעיה. על פי האריזה, המערכת מציעה עוצמה משותפת של כ-64 וואט.

20150830_21440820150830_214938

בדומה ל-SOLO, גם מערכת זו מצופה בגריל מבד אותו ניתן להסיר, וכמו כן גימור דמוי-עץ (MDF) בגוון חום כהה המעניק תחושה נעימה לסביבת העבודה. בדומה למערכות אחרות, יחידת הפיקוד יושבת על הסאב-וופר עצמו, מה שלעיתים פוגע משמעותית בנוחות השימוש, אך לא במקרה הזה הודות לשלט המסופק.

אל יחידת הרמקולים מתלווה סאב-וופר גדול למדי, אשר מסביר את גודלה של האריזה ומעלה לא מעט תהיות על יכולות הבאס של המערכת. למערך אף מצטרף שלט עם זוג AAA מסופקות, כבל RCA ל-3.5 מילימטר וכמו כן, מדריך קצר למשתמש.

20150830_215636

הסאב-וופר, שגודלו כ-24x28x23 בסנטימטרים, מכיל וופר בגודל של לא פחות מ-5.25 אינץ'. בתחתית הסאב מצוי לוח הבקרה עם מסך חיווי, כפתורי ווליום, מקור וניווט בין הרצועות המנוגנות ממכשירי USB או כרטיסי ותחנות הרדיו. בנוסף, באזור זה גם תוכלו למצוא את הכניסות עבור מכשירים אלו.

20150830_22060320150830_220831

במעבר לאחור ניתן לגלות אנטנה לטובת קליטת תדרי הרדיו המסוגלת להמתח לאורך של עד כמטר. הבחירה ביכולת לקלוט גלי רדיו באופן עצמאי היא דבר מבורך בעיני, אך אני חייב לומר שמיקום האנטנה דווקא באזור זה מעט תמוה בעיני, שכן מקומו של הסאב-וופר הוא מתחת לשולחן, שם לא ניתן למתוח את האנטנה יותר מדי והמיקום אף עשוי לפגוע בקליטה.

לצד צלעות הקירור ופתח האוורור, אפשר למצוא יציאות RCA סטנדרטיות אליהן מתחברים הרמקולים הלוויניים, וזוג כניסות לבחירת המשתמש: כניסת 3.5 מילימטר אחת וזוג כניסות RCA. ריבוי כניסות הן תמיד דבר מבורך, והכבל המצורף, שזכר משני הכיוונים, אף מאפשר למשתמש להתאים את הדרך הטובה ביותר לחבר את המערכת אל כרטיס הקול שלו.

20150830_22132220150830_221451

השלט המצורף למערכת מאפשר למשתמש לשלוט באופן מוחלט במערכת, אם כי הקליטה שלו אינה כה טובה. במיקום הסאב-וופר מתחת לשולחן, יש לכוון את השלט כלפי מטה, מה שלי אישית פוגע מעט בחווית השליטה. השלט עצמו מציע, חוץ מכיוון הווליום כמובן, החלפה בין כל המקורות: זוג הכניסות, USB\CD ורדיו. כמו כן, ניתן להגביר או להנמיך את הבאס והטרבל. כפתורים נוספים הינם כפתור Mute, ניווט בין ערוצי רדיו ורצועות שמע, מצב שינה וכיבוי מוחלט של המערכת.

מהקופסא אל השולחן

כאמור, הרמקולים עצמם קטנים יחסית, והיה לי קל למדי לפנות מקום עבורם, אפילו על שולחן מרובה מסכים וצפוף. הבעיה הפוטנציאלית היחידה בה נתקלתי הייתה אורך הכבלים: במצב שבו הסאב-וופר יושב מתחת, והרמקולים בקצותיו של שולחן ברוחב 180 ס"מ, הכבלים המגשרים אולי מספיקים. אך משתמשים שירצו לחבר את הרמקולים רחוק יותר, בסלון גדול לדוגמה, יתקלו בבעיה. אבל המבחן האמיתי מתחיל ונגמר בסאונד. לכן בחרתי את המקור הנכון, הרמתי את עוצמת הרמקולים לכ-25 מתוך 60 בסך הכל, ובסימן ה-Play התחילה האזנה חפוזה ישר לאחר פתיחת האריזה.

על ההתחלה נוכחתי לדעת שרמת ווליום של 25 היא עוצמתית למדי למערכת הזו, וירדתי לאט לאט לכיוון ה-18 עד 15. הרושם הראשוני שהשאירו הרמקולים מעט מבלבל: הצליל שלהם טרבלי מאוד, אך הם מלווים בבאס חזק יחסית. הישר מתוך הקופסא, אפשר לומר שהצליל של ה-FC530U  לא לחלוטין ברור ואף עמום מעט, אך משהו בו בהחלט מזכיר את האופי של סדרת ה-SOLO. אבל מן הראוי שלפני שנשפוט את הצליל של ה-FC530U, ניתן להם זמן של לפחות 24 שעות להפתח, וכך נעשה.

20150830_223737

זמן מבחן

הרמקולים פעלו לפרק זמן של כ-24 שעות, כאשר הם מחוברים באמצעות כבל RCA דו כיווני, לזוג יציאות הסטריאו של כרטיס הקול Xonar Essence STX. רצועות השמע בהן נעשה שימוש הינן מסוג FLAC או בקצב-סיביות של 320. כמו כן, נוגנו באיכות קול גבוהה ובמצב סטריאו.

לאחר שקיבלו הרמקולים את הזמן הדרוש להם להפתח, הצליל כעת ברור כשמש. הסאונד של ה-FC530U  הוא בהחלט טרבלי, אך עם זאת, אינו צורב לאוזן כלל. למעשה, האופי הזה שבו ניחן הצליל מעניק תחושה אוורירית יותר ופחות חנוקה לסאונד הכללי. בשל היותי חובב "בהיר" נהנתי מהסאונד כפי שהוא, אך אלו שימצאו אותו מעט מציק לאוזן יוכלו להנמיך את הטרבל בקלות באמצעות השלט ולהנות מסאונד מעט יותר "אפל".

אך גולת הכותרת היא ללא ספק הנמוכים: הסאב-וופר עושה את שלו, והבאס שנשמע יחסית מעט עמום וחלש קודם הפך לעוצמתי, כל כך עוצמתי שהוא מרעיד את רצפת החדר. כמובן, ניתן להנמיך אותו דרך השלט בכדי להרגיע מעט את הרוחות, או להגביר אותו ולפעור חור ברצפה וביחסים עם השכנים. למרות זאת, באס ברמה שכזו חייב להגיע עם חסרונות כלשהן, ואכן ישנם: בהרבה מן רצועות השמע הבאס הפך את תדרי הביניים לעמומים מדי. בנוסף, הבאס אמנם בעל אימפקט מרטיט, אך בחלק מהשירים מרגיש מעט חסר נפח באזור הגבוה יותר של התדרים הנמוכים. עם זאת, הוא מצליח לרדת נמוך מאוד ולשמור על פירוט מרשים של הבאס.

ברוב השירים, השילוב בין הבאס העוצמתי לצליל הבהיר נשמע טוב למדי. על אף שתדרי הביניים הם הפחות בולטים כאן, הצליל עדיין נעים לאוזן, והוא טבעי ונקי להפליא. כלי הנגינה בהופעות נשמעים כפי שנשמעים במציאות, ואף ניתן לזהות את מיקומם. הבמה אף היא גדולה יחסית, ומכילה פירוט מרשים עבור מערכת ברמת מחיר זו.

20150830_220706

במשחקים ובמדיה

לאחר שמיעה של לא מעט שירים עם יכולות באס שכאלו, לא יכולתי להתאפק ועברתי לשלב הבא של המבחן: המשחקים והמדיה, ובחרתי להתחיל את המבחן דווקא עם משחקים. החלק הראשון והקל יחסית של המבחן הוא משחקים דו מימדיים מודרניים אשר נועדו להשמע בסטריאו, דוגמת Rayman Legends ו-Ori and the Blind Forest. במשחקים אלו הרמקולים הפגינו יכולות באס, במה ופירוט כה מרשימים שהכניסו אותי לגמרי לתוך המשחקים האלו. לפתע, לשחק את הדמויות הללו לא הרגיש מהצד, והתחושה הייתה שבניינים מתמוטטים מעלי, יערות מוצפים סביבי והכל קורה בזמן אמת.

המבחן היותר קשה הוא משחק בכותרי AAA ברשת, כגון 4 ו-Crysis 3, שיהנו מיתרון של היקפי. ועל אף שה-FC530U אינם רמקולי סראונד, הם בהחלט הצליחו לייצר הרגשה של סביבה תלת מימדית. ניתן לזהות מהיכן יורים עליך, או היכן מתנהלים הקרבות. עם זאת, לא ניתן לזהות את הכיוונים המדוייקים ולקבל יתרון היקפי אמיתי, אך איש לא ציפה זאת מרמקולי סטריאו. גם כאן, הבאס והפירוט הכניסו אותי לגמרי לתוך המשחק והפכו את חווית המשחק לפנימית יותר.

בסרטים התוצאה הייתה דומה למדי, והרגישה כמו ישיבה בקולנוע. יריות, פיצוצים, רעמים ושאר אפקטים היו בעלי אימפקט כה חזק שגרמו ללב להחסיר פעימה. גם בעת סצנות מלאות התרחשויות, היה ניתן לשמוע את הרחשים הקטנים יותר, כגון טפטוף הגשם. יחד עם זאת, על אף החיסרון המועט בתדרי הביניים, הדיאולוגים לא הרגישו אנמיים ונשמעו ברורים היטב.

עוזבים את המחשב: רדיו ו-USB

ניגון רצועות שמע מתוך התקני USB נתן כמעט את אותה התוצאה שהתקבלה בעת שמיעת שירים מתוך המחשב האישי, וניכר שחברת Microlab עשתה עבודה טובה בלספק קול פנימי לא רע בכלל. באמצעות השלט ניתן להעביר הלאה, קדימה ולעצור את הפלייליסט.

20150830_221608

החוליה המעט חלשה היא דווקא הרדיו: למרות שהוא ממוקם מתחת לשולחן, הצלחתי למתוח את האנטנה לאורך מספק יחסית, אך בחלק מהמקרים הקליטה של התדרים הייתה טיפה מופרעת, ואף לא היה ניתן לקלוט בכלל תחנת רדיו מסויימת ובולטת למדי. עם זאת, משחק קטן עם האנטנה לכיוון הנכון מעלים לרוב את הרעשים הסטטיים או הופך אותם לנסבלים, כך שלמרות זאת מצאתי את השימוש במקלט הרדיו המובנה של FC530U לשמיש. כמו כן, יש לציין שיכולות הקליטה עשויות להשתנות מאזור לאזור בארץ וממיקום הסאב-וופר.

רמקולים לכל מטרה

אז האם ה-FC530U עושים את העבודה? כן, בהחלט. ברמת המחיר הזו (כ-480 עד 500 שקלים בארץ), מערכת הרמקולים הנ"ל היא ללא ספק הפתרון הביתי המושלם. אלו רמקולי מדיה נהדרים, והיופי שבהם הוא שהם מתאימים לכל העולמות: חובבי הסאונד האיכותי וחובבי רמקולי המדיה המסורתיים.

המערכת הנ"ל היא שילוב מנצח של מערכות עתירות באס שמרעידות את החדר, דוגמת Logitech Z5500 המיתולוגיים, לבין רמקולים עם איכות עשירה דוגמת ה-SOLO 6. בעזרת משחק עם הטרבל והבאס, ניתן להגיע לתוצאות מרשימות ברמת המחיר הנ"ל עבור אוהבי הסאונד, ואילו חובבי הבאס והאימפקט יהנו מהם ללא כל צורך בהתאמה מסויימת. כך או כך, המערכת הזו עושה את העבודה עבור כולם.

האם המערכת הנ"ל משתווה לאיכות הקול של מערכות 2.0 גדולות? בשל מגבלות הגודל והתקציב, התשובה היא שלילית, כמובן, אך היא לגמרי לא רחוקה. למעשה, הציפיות שלי היו אף נמוכות בהרבה מהתוצאה שהתקבלה בפועל מהרמקולים האלו.

20150830_220952

אני חושב שהשימוש הראוי ביותר עבור מערכת זו הוא מדיה. למרות הכבלים הקצרים, ניתן למקם את הרמקולים בסלון בעל גודל ממוצע ללא בעיה מיוחדת, ובזכות עוצמת הבאס והרמקולים עצמם, ניתן למלא סלון שכזה ללא כל בעיה. הוסיפו לזה את יכולות הניגון המהירות מכרטיסי ו- וקליטת הרדיו, ואת השלט הרחוק, וקיבלתם ביתיים מושלמים עבור המחשב האישי בתקציב דל יחסית.

מומלץ – Microlab FC530U

הטוב

  • סאונד מרשים לרמת המחיר
  • ביצועי באס עוצמתיים
  • סאונד ניתן להתאמה
  • קליטת רדיו
  • ניגון מוסיקה מכרטיסי SD ומכשירי USB

הרע

  • קליטת הרדיו יכולה להיות טובה יותר
  • מיקום לא נוח של יחידת הבקרה 

תגיות
Back to top button
Close
Close